Контакт

Спорт

Владата ќе ја откаже ГН на Португалија

Објавено пред

Владата на Португалија размислува да ја откаже трката во Мото ГП шампионатот, поради влошувањето на епидемиолошката ситуација во земјата. Минатата недела во Португалија се одржа трка во првенството на Формула 1, по трката 14 членови на тимовите биле позитивни на Ковид-19.

Бидејќи бројот на заболени во Португалија расте, надлежните државни органи сериозно размислуваат да го откажат Мото ГП викендот.

Според медиумите во оваа земја неизвесно е одржувањето на сите јавни настани.

Големата награда на Португалија е последна во календарот на Мото ГП, таа е закажана за 22.ноември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кедира нема да замине во зимскиот преоден рок

Објавено пред

Фудбалерот на Јувентус, Сами Кедира, изјавил дека нема да го напушти клубот во јануарскиот преоден рок. Поранешниот германски репрезентативец, нема одиграно ниту еден натпревар во мандатот на Андреа Пирло, додека минатата сезона кај Маурицио Сари забележал 18 настапи.

Договорот на Кедира со Јувентус истекува по завршувањето на сезоната. Германецот е еден од најплатените фудбалери во тимот. Се шпекулираше дека тој ќе замине во зимскиот преоден рок, но потврдил дека ќе остане во Јувентус до истекот на договорот.

„Сигурно нема да заминам во јануари. Ќе го почитувам она што го пишуа во договорот. Ќе бидам играч на Јувентус до јуни 2021 година“, изјавил за германската телевизија „ЗДФ“, Кедира.

„Ако немаш можност да дадеш се од себе на натпревар, тогаш се обидуваш тоа да го правиш на тренинзите. Кога ќе заминам, сакам навивачите на Јувентус да се сеќаваат дека бев одличен играч. Тоа кај Андреа Пирло е е така, но јас не сум лут. Разбирам како сака да игра тимот“, дополнил светскиот шампион со Германија.

Кедира неколку пати истакнувал дека сака да игра во Премиер лигата. Интерес за неговите услуги покажале Тотенхем и Евертон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон: Пред мечот со Џонс пушев марихуана

Објавено пред

Поранешниот светски првак во тешка категорија, Мајк Тајсон, признал дека пушел марихуана и пред дуелот со некогашниот светски шампион во пет различни категории, Рој Џонс јуниор.

Во неделата, по осум рунди, со одлука на судиите, мечот помеѓу Тајсон и Џонс јуниор заврши нерешено.

„Секако дека пушев марихуана пред борбата. Не можам да престанам. Пушев и во минатото. Морам да го правам тоа, жалам, но јас тоа го правам секој ден. Не загрозувам никого со тоа што го правам“, рекол Тајсон и продолжил.

„Таков сум. Марихуаната не влијае негативно врз мене. Тоа е она што сакам да го правам, немам друго објаснување. Нема да престанам“.

Тајсон (54) по мечот со Џонс јуниор, најавил дека повторно ќе се врати во рингот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најлош старт на Арсенал во последните 39 години

Објавено пред

Фудбалерите на Арсенал, во првите десет рунси во Премиер лигата, освоиле 13 поени, што е најлош учинок за овој клуб во последните 39 години.

Екипата на Микел Артета, во неделата, доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон (1:2). Арсенал се наоѓаат на 14 позиција на табелата.

Поразот од Вулверхемптон беше трет во низа, на домашен терен за тимот на Артета. Претходно бодовите од „Емирејтс“ го однесоа Лестер (0:1) и Астон Вила (0:3).

Екипата на Арсенал во сезоната 1981/1982 по десет рунди имала 12 поени.

Арсенал во наредното коло, во дербито на северен Лондон, ќе гостува кај Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Граѓански здруженија бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина

Четириесет и четири граѓански здруженија и иницијативи бараат закон со кој ќе се спречи изградба на хидроцентрали на Шар Планина....

Македонија19 минути

Дачиќ: Заев знае дека неговите изјави не се точни, но му треба согласност од Софија за ЕУ

Претседателот на српското Националното собрание, Ивица Дачиќ, оцени дека премиерот, Зоран Заев, не е политички незнајко и дека знае оти...

Регион22 минути

Во Словенија 51 починат од коронавирус и 428 нови случаи

Во последните 24 часа во Словенија се потврдени 428 нови случаи на коронавирус од 1.880 тестирани, а починале 51 лице....

Регион1 час

„Франс прес“: Здравствените системи на Балканот се преоптоварени поради коронавирусот

Недоволниот број на кревети и лекари и масовниот пораст на инфекции со коронавирус ги доведоа болниците на Балканот на работ...

Македонија2 часа

Воено-медицински персонал ќе се распореди во ковид-центрите на Клинички

Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на...

Регион3 часа

„Фајненшл тајмс“: Бугарија проблематична членка на ЕУ која тоне во коруција

Фондовите на ЕУ ја зголемија корупцијата во Бугарија. Тие пари особено се користат за директно или преку јавни набавки купување...

Регион3 часа

Во Црна Гора на лекар само со лична карта

Од денеска црногорските осигуреници ќе можат да ја користат новата лична карта како здравствена книшка. Директорот на Фондот за здравствено...

Свет3 часа

(Видео) Во Индонезија 2.800 лица евакуирани поради вулканска ерупција

Вулкан во источна Индонезија, кој избувна во неделата, исфрлајќи пепел на 4.000 метри, ги принуди локалните жители да се евакуираат....

Македонија3 часа

Снег на Попова Шапка и Страцин

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег има на Попова Шапка и Страцин, но без...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира во 11 градови

ВМРО-ДМНЕ најави дека денеска ќе протестира во 11 градови. „Продолжуваме, заедно со народот против продажбата на татковината. Народот се буди...

Свет18 часа

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и...

Македонија19 часа

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред, вели премиерот Зоран Заев во објава на социјалните мрежи, посветена...

Македонија20 часа

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 44 пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија23 часа

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели...

Македонија24 часа

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат...

Македонија1 ден

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет1 ден

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион1 ден

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа1 ден

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа1 ден

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Досие