Контакт

Спорт

Во Атина стрелано на поранешниот српски напаѓач Дарко Ковачевиќ!

Објавено пред

Според грчките медиуми, поранешниот српски напаѓач Дарко Ковачевиќ, кој до неодамна беше спортски директор на Фудбалската федерација на Србија е застрелан во колено од возило во движење пред неговиот дом во Атина.

Според овие извори, Ковачевиќ веднаш бил однесен во болница, но не е во животна опасност, а исто така се тврди дека на 700 метри од неговата куќа има запален автомобил, најверојатно од кој било пукано.

46-годишниот Ковалевиќ е поранешен фудбалер на Црвена звезда, Реал Сосиедад, Јувентус, Лацио и Олимпијакос.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мекнил го плукнал Алиоски? ФА ќе го истражува случајот

Објавено пред

Езџан Алиоски и неговиот потег, со кој на Двајт Мекнил од барнли му покажа дека се однесува како кловн е тема на денот во Англија.

Видеото експресно стана хит на социјалните мрежи, а од Барнли уште си ги лечат фрустраициите. Лидс јунајтед го декласира Барнли со 4:0, а по мечот Мекнил го обвинил Алиоски за недолично однесување.

Менаџерот на Барнли, Шон Дајч најави дека клубот ќе го пријави Алиоски во Фудбалската асоцијација на Англија (ФА).

„Однесувањето на Алоски го наведовме во записникот, ФА ќе мора да ја разгледа целата ситуација“.

Оваа пријава на Барнли и Мекнил може да им се „удри од глава“, бидејќи на едно видео се забележува дека Мекнил плука во правец на Алиоски додека овој лежи на тревата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Каков мајстор е Пандев, 13 пати ја допре топката, запиша гол и асистенција

Објавено пред

Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев, повторно е тема во фудбалските кругови. Ветеранот, против Аталанта, уште еднаш потврди дека класата е вечна.

Пандев, против екипата од Бергамо, одигра само во второто полувреме. Влезе на теренот при резултат 0:3 и малку недостигаше да режира неверојатен пресврт на Џенова.

Пандев во 67.минута постигна гол од пенал, 101 за него во Серија А, а во 85.минута му асистираше на Шомуродов кој го постави конечниот резултат 3:4.

Каков играч е Пандев покажува статистиката, забележа гол и асистенција иако имаше само 13 допири со топката.

SofaScore графика за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски израмни рекорд стар 49 години, Шалке го шокираше Ајнтрахт

Објавено пред

Киксот на Ајнтрахт и невеојатниот Роберт Левендовски ги обележаа натпреварите од претпоследното коло во Бундеслигата.

Старо-новиот шампион Баерн, одигра 2:2 во Фрајбург. Левандовски во 26.минута го постигна 40 гол оваа сезона и го израмни рекордот на герд Милер стар 49 години.

„Засекогаш Герд“, пишуваше на маичката што ја носеше Левандовски под дресот.

Ајнтрахт доживеа шокатнет пораз во Гелзенкирхен од најлошиот тим во лигата, Шалке. Шалке, во 33.коло ја забележаа третата победа во сезоната. Домаќините славеа со 4:3.

Хунтелар постигна гол за водство на Шалке, потоа пресврт направија Андре Силва и Ндика. Потоа следуваше период од 12 минути во кои Шалке го торпедираше Ајнтрахт. Од 52. до 64.минута Идриси, Флик и Хопе го однесоа Шалке на 4.2. До крајот Андре Силва само успеа да го намали резултатот.Аугсбург во директниот дуле, во борбата за опстанок, славеше победа над Вердер 2:0. Аугсбург сега има поен повеќе од Вердер, кој веројатно ќе мора да игра бараж за опстанок против третопкасираниот клуб во Втората лига.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет5 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија6 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија7 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија8 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија9 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија10 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет11 час

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија22 часа

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија24 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет1 ден

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет2 дена

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Досие