Контакт

Спорт

Во Реал им се брза: Или ќе завршиме со Мбапе викендов, или пропаѓа договорот!

Објавено пред

Делуваше дека се е завршено. Реал Мадрид испрати порака во Париз, до ПСЖ од 170 милиони евра за Килијан Мбапе да се пресели на „Сантијаго Бернабеу“. Покрај тоа „Кралевите“ се согласија и за бонуси од 10 милиони евра во зависност од настапите на Французинот. Меѓутоа, се чини дојде до застој на преговорите и тоа во завршна фаза.

Од Мадрид испратија ултиматум до „Светците“ – Или ќе завршиме со Мбапе викендов, или пропаѓа договорот!
Знаат во Реал дека секое пролонгирање би можело клубот да го доведе во проблеми.

Во понеделник Мбапе треба да му се јави на францускиот селектор за мечевите против БиХ, Украина и Финска.

Кај ПСЖ, пак, чекаат на сметка да им стигнат 200 милиони евра и не отстапуваат од тоа.

„Ништо не се промени во последните два дена. Ситуацијата е идентична“ вели спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо.

Свесни се во францускиот клуб дека Реал може да ја плати таа сума затоа што изминативе години добро заработија од продажбата на Рафаел Варан, Ашраф Хакими, Мартин Одегард, Серхио Регуилон и Оскар Родригез.

Спорт

„Бледата“ Барса само со реми кај Кадиз, крај за Роналд Куман?

Објавено пред

Барселона одигра само 0:0 на гостувањето во Андалузија кај аутсајдерот Кадиз, резултат кој уште повеќе ја зголемува кризата во клубот кој одамна е во криза, и кој може да биде последниот меч на легендата а клубот, Роналд Куман на клупата по јавниот конфликт со претседателот Жоан Лапорта.

Каталонците во првото полувреме имаа над 70 отсто од поседот на топката, додека Кадиз не успеа да упати ниту еден удар на голот на Марк-Андре Тер Штеген. Сепак, ниту Барса не беше посебно опасна во нападот со само еден посериозен обид на Мемфис Депај.

Ритамот на мечот се смени во 65. минута, кога Френки де Јонг доби втор жолт картон, оставајќи ги Барса со играч помалку. Во 81. минута, домаќините ја имаа најдобрата шанса на мечот преку Санчез, но Тер Штеген не дозволи топката да заврши во неговиот гол.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Кадиз – Барселона 0:0

Гранада – Реал Сосиедад 2:3

Осасуна – Реал Бетис 1:3

Прикажи повеќе...

Спорт

Абрахам е новиот херој на „волчицата“ – прво ја пееше химната, па донесе победа!

Објавено пред

Теми Абрахам мораше да биде убедуван да го напушти Челси и да пристигне на „Олимпико“ под водство на Жозе Мурињо, но тоа најверојатно беше една од најдобрите одлуки во неговата кариера, откако Англичанецот веднаш стана миленик на публиката.

На искрената поддршка од трибините, Абрахам врати со својот трет гол во седум меча во дресот на Рома, овојпат одлучувачки за 1:0 победа над Удинезе. Тој прво ја пееше химната на клубот заедно со фановите на „Олимпико“, за во 36. минута да го забие победничкиот гол против Удинезе, за враќање во ритам по изненадувачкиот пораз од Верона во претходното коло, кога тој се извинуваше на сопствените навивачи.

23-годишниот Абрахам сега овој викенд ќе има шанса да присуствува на првото градско дерби со Лацио, прво за него и за неговиот тренер Мурињо. Со победата, Рома е на четвртото место на табелата со 12 поени, еден помалку од Интер и Милан и три зад лидерот Наполи.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: ПСЖ покажа заби, Порто со драматична победа над Флензбург

Објавено пред

Пари Сен-Жермен ја забележа првата победа во новата сезона во ЕХФ Лигата на шампиони, откако целосно доминираше против романскиот шампион Динамо Букурешт стигнувајќи до фантастична 41:30 (21:11) победа, додека Флензбург пропушти водство од два гола во последните минути за да загуби со 28:27 на гости кај Порто.

По поразот од Веспрем во првото коло, на тимот на Раул Гонзалес му беше потребна победа над аутсајдерот Динамо за кревање на самодовербата. „Светците“ почнаа бргу, со предност од 21:11 на полувремето, обезбедувајќи ја победата уште во првите 30 минути. Феран Соле беше најефикасен со шест гола, по пет имаа Ремили и Сипржак, додека поранешниот вардарец, Даинис Криштопанс заврши со четири гола.

Далеку поинтересно беше во Порто, каде што тимот на Никола Митревски имаше одлично прво полувреме и 13:12 водство против бундеслигашот Флензбург, кои потоа направија пресврт во второто полувреме и на две минути до крајот имаа предност од два гола (27:25), но на крајот го загубија мечот со 28:27.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО, ГРУПА Б

Пари Сен-Жермен – Динамо Букурешт 41:30 (21:11)

Порто – Флензбург 28:27 (13:12)

Барселона – Мотор 36:25 (16:13)

Кјелце – Веспрем 32:29 (17:12)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Гутереш и Пендаровски разговараа за Преспанскиот договор и бугарското вето

Средба на претседателот Пендаровски со Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на...

Свет11 минута

Напад во САД, еден загинат и 14 повредени во маркет

Едно лице загина, а 14 се повредени во напад што се случи во градот Колиервил, недалеку од Мемфис во американската...

Македонија12 часа

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Топ16 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија18 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија20 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет20 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа21 час

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт23 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет24 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија1 ден

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет1 ден

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија2 дена

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија2 дена

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија2 дена

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија2 дена

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија2 дена

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион2 дена

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија2 дена

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Досие