Контакт

Спорт

Војдан Стојановски: Да дадеме се од себе и да ги завршиме квалификациите со барем една победа

Објавено пред

Сосема малку одмор имаше за капитенот на нашиот национален кошаркарски тим, Војдан Стојановски, по крајот на регуларниот дел од сезоната која ја заокружи со шампионска титула со МЗТ Скопје Аеродром. Го искористи за мини-рекуперација нашиот искусен кошаркар, и прв се појави во салата „Борис Трајковски “ во Скопје каде денеска беше означен почетокот на мини-циклусот пред она што следува во првите денови од јули, квалификациските натпревари со Шпанија, односно со Украина, за пласман во следната фаза од квалификациите за место на Светскиот куп 2023 година.

dobivaj vesti na viber

„Малку сме од искусните што останавме, имаме повеќе млади. Атмосфера секогаш имало и ќе има во репрезентацијата…“ – потенцира капитенот.

„За натпреварите, Шпанија е со истиот состав кој играше во Македонија. Дали е ‘Б’ или ‘А’ тим, Шпанија е Шпанија, ние ќе дадеме се од себе. Најважно ќе биде да се одигра достојно и против селекција од Евролигата и од Еврокупот. Дома, пак, со Украина, сакаме да одиме на победа и да ги завршиме квалификациите барем со една победа. Во овој циклус научивме дека нема слаби репрезентации. Штета што цело време не сме комплетни, поради повреди и отсуство на играчи. Последен пат бевме комплетни на ЕП 2015 во Загреб“ – констатира Стојановски.

Спорт

Столе правеше чуда, Рајо Ваљекано остана непоразен на „Ноу Камп“

Објавено пред

Столе Димитривски и на третиот натпревар против Барселона успеа да го одбрани својот гол. Рајо Ваљекано на отворањето на сезоната во примера, на „Ноу Камп“ во Барселона одигра 0:0 против Барселона. Минатата сезона Рајо Ваљекано два пати со по 1:0 ја победи Барселона.

dobivaj vesti na viber

Засилувањата кои пристигнаа во Барселона во летниот преоден рок, со исклучок на жил Кунде, дебитираа пред домашните фанови, но не успеаја да го демонстрираат својот квалитет.

Рафиња и Кристенсен беа заменети во второто полувреме, Левандовски имаше само една шанса, а Кеси на теренот влезе во финишот на натпреварот.

Во текот на целиот натпревар играчите на Барселона најчесто се обидуваа со удари од далечина. На крајот Барса упати 15 удари кон голот на Димитриевски, голманот на Рајо забелеѓа шест одбрани.

Рајо воопшо не беше наивен противник, првите две чисти шанси ги имаа играчите на Андони Ираола. Гарсија во ситуација „еден на еден“ не успеа да го совлада Тер Штеген, Германецот го одбрани неговиот удар во финишот на првиот дел, а во второто полувреме Камељо немаше сили да ја заврши акцијата.

Најдобрата шанса за Барса ја имаше Обамејанг, кога Димитиревски беше совлада, меѓутоа Каден успеа да интервенира пред гол линија.

Барселона со играч помалку го заврши натпреварот. Во 94.минута капитенот Бускетс го доби вториот жолт картон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Динамо го победи Хајдук – Спектакуларен гол на Атанасов

Објавено пред

Динамо Загреб го победи најголемиот ривал Хајдук со 4:1, во дербито одиграно во рамките на петтото коло, во шампионатот на Хрватска. По гол во дербиот постигнаа македонските репрезентативци Јани Атанасов и Аријан Адеми.

dobivaj vesti na viber

Атанасов, во втората минута од судиското надополнување на времето во првиот дел, со евро-гол го шокираше „Максимир“.

Динамо направи пресврт за само три минути, во 61.минута Батурина израмни, а во 64. Адеми погоди за водство 2:1.

Гојак во 84.минута ја зголеми предноста на „модрите“, а конечните 4:1 ги постави Оршиќ во 91.минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер со гол во 95.минута го победи Лече, Торино победи во Монца

Објавено пред

Интер и Торино со идентични гостински победи (2:1) ја започнаа новата сезона во Серија А. Торино рутински славеше кај дебитантот Монца, додека Интер во 95.минута дојде до победата во Лече.

dobivaj vesti na viber

Две минути му беа потребни на Ромелу Лукаку да постигне гол,во својот кам-бек во Серија А. Лече израмни преку Асан во 48.минута.

Од тој момент Интер тргна во целосна офанзива. Инзаги последните 20 минути ги одигра со четворица напаѓачи, но победата им ја донесе десниот дек Дензел Дамфрис во 95.минута.

Торино во Монца дојде до предност во 43.минута со голот на Мирначук. Репрезентативецот на Русија постигна гол во својот деби настап за Торино. Санабрија ја зголеми предноса во 66.минута.

Почесниот гол за Монца, кој воедно е прв за овој тим во Серија А го постигна Дани Мота во 94.минута.Прикажи повеќе...

Најново

Европа7 часа

Подољак: Преговори со Русија ќе значат само едно – дека Русија победи

Мировните преговори со Русија ќе значат вистинска загуба на Украина, Европа и демократските вредности, изјавил Михаил Подољак, шеф на кабинетот...

Европа9 часа

Кисинџер: САД се на работ на војна со Русија и Кина по одредени прашања

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер смета дека САД се „на работ на војна“ со Москва и Пекинг, „поради прашања“...

Македонија10 часа

ДУИ: Охридскиот мировен договор ја спаси земјата од идеологиите на уништување и омраза

Демократската унија за интеграција по повод 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот мировен договор, оценува дека тој правен акт кој утврди...

Топ11 час

Скопјанец пукал со пиштол поради сообраќајна расправија па побегнал

Вчера во 11.40 часот во Полициска станица Бит Пазар е пријавено дека во близина на трговски центар на подрачјето на...

Регион12 часа

„Стандард“: Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде

Според неофицијални информации, наводно се водат преговори меѓу Ненад Калуѓеровиќ и полицијата за да се предаде, бидејќи тој го напуштил...

Економија13 часа

(Видео) Ковачевски: е.GO е инвестиција од 130 милиони евра и 890 нови добро платени работни места

Македонската Влада застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа...

Македонија17 часа

Пендаровски: Клучните придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор со порака: „Пред 21 година,...

Регион18 часа

Ненад Калуѓеровиќ спречил уште пострашно сценарио на Цетиње, тој е убиецот на Вук Бориловиќ

„Новости“ дознава дека убиецот Вук Бориловиќ, кој вчера изврши незапамтен масакр во Цетиње (Црна Гора) немал криминално минато, а бил...

Европа19 часа

Зеленски за визите за Русите: Европа не смее да стане супермаркет во кој не е важно кој влегува

Украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еднаш апелираше до земјите-членки на Европската унија да не им даваат визи на граѓаните на...

Македонија19 часа

Дваесет и една година од потпишувањето на Рамковниот договор

На денешен ден во 2001 година беше потпишан Охридскиот рамковен договор, во претседателската резиденција на Водно во Скопје од страна...

Свет19 часа

Писателот Салман Ружди е опериран, не може да зборува и најверојатно ќе го загуби окото

Британскиот писател со индиско потекло Салман Ружди (75) , кој повеќепати беше избоден со нож во вратот и стомакот од...

Македонија1 ден

Пациентот од Кичево суспектен на мајмунски сипаници има негативен брис

Министерството за здравство вечерва информираше дека од Институтот за јавно здравје се информирани дека е завршено испитувањето на брисот земен...

Македонија1 ден

Скопје ја повлече согласноста за почесен конзул на Русија во Битола

Северна Македонија официјално ја извести Русија дека ја повлекува согласноста за формирање Канцеларија на почесниот конзул на Русија во градот...

Регион1 ден

(Видео) Масакр во Цетиње, по семеен конфликт убил 11 луѓе, пукал и во деца

Во населбата Медовина во црногорскиот град Цетиње, во близина на Владата, денеска околу 16 часот загинаа 11 лица, а шестмина...

Европа1 ден

Кличко со критики за Шолц за издавањето визи на Русите

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц поради неговото одбивање да престане да издава визи за...

Економија1 ден

Во јавните згради во Германија ќе се дозволи греење до максимални 19 степени Целзиусови

Германскиот министер за економија Роберт Хабек денеска најави нови регулативи кои ќе се однесуваат на заштеда на енергија поради страв...

Свет2 дена

Пекинг ја предупреди Америка: Борбата против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро

Бoрбата на Соединетите Американски Држави против повеќе од 1,4 милијарда Кинези нема да заврши добро, изјави кинескиот министер за надворешни...

Македонија2 дена

Ќучук: Преговорите на Северна Македонија со ЕУ ќе почнат по завршување на скринингот

Процесот на преговори меѓу ЕУ и Република Северна Македонија сè уште не е почнат бидејќи се чека да заврши скринингот,...

Македонија2 дена

(Видео) Стојаноска: Како и со Ковид-19, така и со мајмунските сипаници власта се однесува неодговорно

Во Македонија, со власта на СДСМ и ДУИ, се случува тотален распад на системот. Земјава, од сите земји во регионот,...

Топ2 дена

Мотоциклист почина во сообраќајна несреќа во Кочани

Синоќа, во 18.55 часот, било пријавено дека на експресниот пат во изградба, Кочани – Крупиште, кај клучката за с. Спанчево,...