Контакт

Спорт

„Волците“ и „лисиците“ со 0:0, новa ВАР-контроверза во Премиер лигата (видео)

Објавено пред

Вулверхемптон и Лестер, двата тима од Премиер лигата кои оваа сезона повторно изненадуваат со својата одлична форма, одиграа 0:0 во првиот меч од 26. коло во Англија по кратката зимска пауза, но мечот повторно беше во сенка со „сомнителна“ одлука на ВАР-системот.

Клучната случка дојде во финишот на првото полувреме, кога по еден брзо изведен корнер, Вилијам Боли ја затресе мрежата на Лестер, меѓутоа судијата Мајк Дин по консултациите со ВАР системот одлучи дека се работело за офсајд при изведувањето на корнерот. Попусти беа протестите на фудбалерите на Вулверхемптон.

Вулверхемптон потоа не искористи шанса во финишот на второто полувреме со играч повеќе да стигне до предност откако во 76. минута втор жолт картон доби Хамза Чудхури.

Лестер остануваат трети на табелата со 50 поени, еден помалку од Манчестер сити и девет пред Челси, додека Вулверхемптон се седми со 36 поени, три помалку од четвртопласираниот Шефилд јунајтед.

Спорт

Надал спасуваше брејк-топки, Димитров го победи Вавринка

Објавено пред

Во полу-финалето на АТП турнирот од серијата 500, во Акапулко, ќе играат Рафаел Надал и Григор Димитров, односно Џон Изнер и Тејлор Фриц.

Надал го победи Кореецот Сонво Квон со 6/3, 6/1. Резултатот сугерира дека Надал запишал лесна победа, меѓутоа статистика покажува дека Квон пружил голем отпор бидејќи не успеал да искористи осум топки за брејк. За разлика од Квон, Надал искористил четири од шестте брејк топки.

Шпанецот два пати победил во Акапулко (2205 и 2013), а во 2017 во финалето бил поразен од Сем Квери.

За пласман во финалето ќе се бори со Григор Димитров. Бугаринот за 90 минути игра со 6/4, 6/4 го совлада Стен Вавринка. Димитров во 2014 година победил во Акапулко.

Тејлор Фиц во меч со осум брејкови успеа да го победи Британецот Кајл Едмунд со 6/4, 6/3.

Во полу-финалето го чека сонародникот Џон Изнер.

Изнер во неизвесен меч, по два часа и три сета успеа да слави во дуелот со Томи Пол (7/6, 3/6, 6/2).

Прикажи повеќе...

Спорт

Дебакл на Голден стејт, Оклахома се вратија од -19 (Видео)

Објавено пред

Сакраменто Кингс не успеаја да победат во Оклахома иако имаа предност од 19 поени, Лејкерси за една четвртина ги декласираа Голден стејт Ворирос, Портланд го забележаа 34 пораз во сезоната, а Филалдлефија без првите ѕвезди Џоел Ембид и Бен Симонс лесно се справи со Њујорк.

Оклахома Тандер направија голем пресврт, се вратија по негативата од 19 поени и ги совладаа Сакраменто Кингс со 112:108.

Данило Галинари постигна 24 поени, а Крис Пол забележа 17 поени и седум асистенции за Оклахома, додека кај Сакраменто Херисон Барнс постигна 21 поен, а Немања Бјелица имаше 18 поени и девет скока.

Оклахома имаат скор 37/22, а Сакраменто 24/34.

ЛА Лејкерс ги декласираа Голден стејт Вориорс со 116:86. Вориост се држеа во првото полувреме кое заврши со само два поени предност за Лејкерс 52:54. Меѓутоа во третиот период Лејкерс го уништија противникот со 17:40.

Леброн Џејмс го пропушти овој натпревар, додека Ентони Дејвис воопшто не играше во последната четвртина. И покрај тоа Дејвис беше најефикасен со 23 поени, колку што на спротивната страна постигна Ерик Паскал.

Лејкерс се лидери во Западната конверенција со скор 45/12, додека Вориорс се на дното со 12 победи и 47 порази.

Кошаркарите на Филаделфија славеа победа против Њујорк Никс 115:106. Во отсуство на повредените Ембид и Симонс, до победата Филалделфија ја предводеа Тобајас Херис со 34 односно Шејк Милтон со 19 поени. Кај Никс се истакна Џулијус Рендел со 30 поени и 10 скока.

Филалделфија се петти на Истокот со 37 победи и 23 порази, додека Никс е претпоследни со скор 17/42.

Портланд минатата сезона стигна адо финалето на Западот, а како тргнале оваа нема воопшто да влезат во плејофот. Без најдобриот играч Демијан Лилард Портланд загубија од Индијана 106:100.

Мечот во Индијанаполис го реши Мајлс Тарнер кој постигна тројка за +6 во последната минута. Домантас Сабонис со 20 поени, 11 скока и шест асистенции се истакна кај Индијана. Портланд го предводеше Си Џеј мекалум со 28 поени.

Индијана Пејсерс се шести на Истокот со скор 35/24, додека Портланд се наоѓаат на деветтото место на Западот 26/34.

Прикажи повеќе...

Спорт

Коронавирусот нема да го одложи почетокот на ЕВРО 2020

Објавено пред

Дали УЕФА ќе го одложи почетокот на Европското првенство или не? Прашањето се наметнува откако поради коронавирусот се одложуваат или откажуваат сè повеќе спортски натпреварување низ светот.

Европското првенство треба да почне на 12 јуни со натпревар што ќе се одигра во Рим. Иако Италија во моментов е најголемото жариште на коронавирусот УЕФА барем засега нема планови да го одложи почетокот на првенството.

„УЕФА разговара со локалните и меѓународните власти во врска со коронавирусот. Засега нема никакви потреби распоредот на ЕП да биде променет“, соопштија од седиштето на европската куќа на фудбалот во Нион.

Според последните информации во Италија, од коронавирусот досега починале 12, а заразени се 325 лица.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Филипче предлага за најмалку седум дена да се забранат сите јавни собири

Министерот за здравство, Венко Филипче дал предлог Владата да ги ограничи масовните јавни собири како превенција на вирусот во пресрет...

Регион1 час

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ1 час

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија2 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет2 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет3 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет3 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа13 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа14 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион15 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа16 часа

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија17 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија19 часа

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија21 час

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија22 часа

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија22 часа

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Македонија22 часа

СДСМ и Беса заедно на изборите

Лидерите на СДСМ и движењето Беса, Зоран Заев и Биљал Касами, потпишаа Декларација за заеднички настап на изборите на 12...

Македонија23 часа

(Видео) Шилегов: Се одложуваат сите екскурзии на средношкоците во Италија

Градот Скопје во рамките на своите надлежности е целосно подготвен да ги преземе сите неопходни мерки за да се спречи...

Македонија24 часа

Граѓаните кои биле во регионите со коронавирус да се јават во ЦЈЗ и да не одат на работа и на училиште

Владата ги известува сите вработени во државните и локалните институции и претпријатија, вработените во основно, средно и високо образование, како...

Топ1 ден

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од...

Досие