Контакт

Спорт

Волфсбург за едно полувреме го „демонтираше“ Мајнц

Објавено пред

Волфсбург стигна до убедлива 5:0 победа над Мајнц за стави точка на црната серија во која имаа пет порази во последните шест мечеви. Мечот на „Фолскваген арената“ беше решен со раниот црвен картон за Никлас Тауер, по што домаќините беа безмилосни во првите 45 минути.

dobivaj vesti na viber

Данецот Јонас Винд ги донесе Волфсбург во водство по само осум минути, пред Тауер да направи фаул за кој доби црвен картон, а Макс Крузе го реализираше пеналот во 23. минута за 2:0. Крузе во 35. минута зголеми на 3:0, Винд во 42. минута додаде уште еден гол, за во продолжението од полувремето, Крузе да го комплетира хет-трикот.

И покрај поразот, Мајнц останува пред Волфсбург на табелата – тие се 9. со 39 поени, а Волфсбург се на 11. место со 37 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-42-37166”));

Standings provided by SofaScore LiveScore©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Анчелоти го препредува Реал: Единственото финале кое го загубив беше со најдобра игра

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти, верува дека неговите фудбалери се целосно подготвени да му ја донесат четвртата титула од Лигата на шампоните, но предупреди дека единственото финале кое го загубил било тоа со најдобрата игра, славниот колапс на Милан против Ливерпул во 2005.

dobivaj vesti na viber

Анчелоти, кој освои трофеи од ЛШ со Милан во 2003 и 2007 и со Реал  во 2014 (славната „десима“), признава дека уште го „боли“ поразот од Ливерпул во Истанбул, кога Милан имаше 3:0 предност за да примат три гола во шест минути во второто полувреме и да загубат на пенали.

„Ова е мое петто финале и имам добри сеќавања од сите тие мечеви. Ретко мислам на тоа, но единственото финале кое го загубив беше тоа со најдобра игра во 2005 година. Не сакам мојот тим да игра лошо, секако, но ги предупредив дека работите може да тргнат наопаку во финалето. Мораме да бидеме подготвени на секоја ситуација“, предупредува Анчелоти пред утрешното финале.

Анчелоти и Милан се одмаздија на Ливерпул во 2005 година со 2:1 победа во финалето во Атина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ понуди помош по разговорот со синот на Борис Бекер

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ откри дека контактирал со еден од синовите на Борис Бекер за да понуди каква било помош откако германската тениска легенда заврши во британски затвор за измама по криење на имот.

dobivaj vesti na viber

Србинот работеше со Бекер три години од 2014 до 2016, период во кој освои шест гренд слем титули и 14 Мастерс титули. 54-годишниот Бекер доби казна од две и пол години во април и му се заканува депортирање по отслужувањето на казната.

„Како човек кој го смета Борис за пријател и член на семејството, многу ми е тешко. Секогаш имавме фантастични односи, посебно кога работевме заедно и остваривме големи работи. Дури и подоцна, нашите односи беа уште подобри. Бев во контакт со еден од неговите синови, Ноа, за да прашам дали може да помогнам некако, бидејќи не можам да контактирам со Борис. Многу е тажно кога некој кој го познавам толку добро и кој е легенда во нашиот спорт, поминува низ такви работи. Помина само еден месец, не знам колку време ќе треба да биде таму. Се надевам дека ќе биде здрав и силен“, вели Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп го посвети финалето на ЛШ на Украинците

Објавено пред

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп ја поддржа одлуката на УЕФА да го пресели финалето на Лигата на шампионите од Санкт Петерсбург во Париз, праќајќи порака за поддршка на Украина пред саботниот голем меч.

dobivaj vesti na viber

Финалето, во кое ќе се судрат два европски гиганти, Ливерпул и Реал Мадрид, требаше да се оддржи на „Газпром арената“ во Санкт Петерсбург, но УЕФА го пресели на „Стад де Франс“ во Париз по војнаа во Украина и Клоп вели дека тоа е вистинска одлука.

„Среќен сум што мечот е тука поради илјада причини. Војната уште трае и мораме да размисуваме за таа ситуација. Тоа што овој меч не е во Санкт Петерсбург праќа вистинска порaка до Русија. Животот продолжува и кога се обидуваш да го згаснеш. Го играме овој меч за Украинците“, вели Клоп.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Очекувам одбрана на бугарскиот интерес, рече Радев пред состанокот на Коалицискиот совет во Софија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, очекува на вечерашниот коалиционен владин совет посветен на односите со Македонија, да се следат одлуките на...

Свет3 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа5 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија8 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет8 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија9 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија10 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион10 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет10 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија11 час

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија12 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет13 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет13 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет1 ден

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија1 ден

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...