Контакт

Спорт

Волкановски ја одбрани титулата во УФЦ 251 (Видео)

Објавено пред

Приредбата УФЦ 251 утрово се одржа во Абу Даби. Борецот од Австралија кој има македонско потекло Александар Волкановски ја одбрани титулата во перо-лесна категорија (до 66 килограми).

Волкановски титулата ја одбрани со тесната победа над Макс Холовеј. Со одлука на судиите 47:48, 48:47, 48:47 Македонецот од Австралија втор пат го победи својот противник.

Волкановски во декември, во исто така израмнет меч, славеше над Холовеј.Покрај Волкановски титулата во Абу Даби успеа да ја одбрани и Камару Усман. Нигериецот со едногласна одлука на судиите (50:45, 50:45, 49:46) го победи Хорхе Масидвал.

Борецот од Русија Пјотр ја освои титулата во бантам категоријата (до 61 килограм). Пјотр со технички нокаут за три минути и 24 секунди го победи Хенри Сехуд. 27 годишниот руски борец нема пораз во седумте борби во УФЦ, во ММА неговиот скор е 15-1.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ПСЖ го одбиваат Роналдо, би сакале да ги „врзат“ Нејмар и Мбапе

Објавено пред

Иако повторно се појавија шпекулациите дека Кристијано Роналдо сака трансфер во Пари Сен-Жермен, но богатиот француски клуб повеќе би сакал да ги обврзе Килијан Мбапе и Нејмар со нови договори, тврди „ЕСПН“.

Договорите на Мбапе и Нејмар со „светците“ завршуваат во 2022 година и клубот смета дека тие треба да се приоритет иако наводно со години се обидувале да го убедат Роналдо да пристигне во француската престолнина.

Португалската ѕвезда имаше шанса да се приклучи на ПСЖ повеќе пати по преземањето на клубот од страна на Катар спортс инвестментс (QSI) во 2011 година, и најблиску беше во 2014 година откако Реал Мадрид ја освои „Ла десима“, десеттата европска титула во 2014 година. Според француските медиуми на маса честопати биле многу богати понуди, а неговиот долгогодишен агент Жорге Мендеш преговарал со клубот, но тој постојано ги одбивал.

Сега, оваа недела се јави веста дека Роналдо го сменил мислењето и дека е конечно подготвен да замине во Париз, но сега таму сметаат дека 35-годишниот Роналдо, кој има две години од договорот со Јуве, треба да се фокусира на ЛШ со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Спорт

Траоре го мачкале со масло за бебиња за да не го „фатат“ дефанзивците

Објавено пред

Иако претходно се шпекулираше дека ѕвездата на Вулверхемптон, Адама Траоре се мачка со масло за бебиња за да се опоравува побргу од повредите, од клубот потврдија дека мачкањето пред дуелот од Лига Европа со Олимпијакос било за тој да може да избега на дефанзивците.

24-годишниот поранешен фудбалер на младинската школа на Барселона, блесна оваа сезона и за него има интерес од клубови како Манчестер јунајтед и Јувентус. Физиотерапевтот на Вулфс за „Сан“ открива дека главната причина за овој необичен третман е да се спречи дефанзивците да го „грабаат“ за раце, посебно бидејќи тој има повреда на рамото, кое го дислоцираше во декември и кое четири пати му излегувало од зглобот.

„Тоа е нешто што го правиме за да го заштитиме Адама. Дефанзивците се плашат од дуели со него поради неговата брзина и тие му ја влечат раката. Ова предизвикува проблеми за рамото и вака потешко можат да го фатат“, вели физиотерапевтот за „Сан“.

Вулверхемптон победија со 1:0, со што се пласираа во четврт-финалето на Лига Европа, каде што ги чека Севилја, која ја елиминираше Рома.

Прикажи повеќе...

Спорт

Перез повторно позитивен, Хилкенберг ќе се трка во Силверстоун

Објавено пред

Нико Хилкенберг ќе биде возач на Рејсинг поинт на одбележувањето на 70-годишнината на Формула 1 во Силверстоун во недела, откако Мексиканецот Серхио Перез повторно имал позитивен тест на корона вирусот, потврди тимот.

32-годишниот Германец беше повикан како замена за Британското ГП на истата патека минатиот викенд, но не стартуваше поради проблем со моторот.

„Тестот на Серхио повторно е позитивен и тој ќе ги следи препораките на здравствените работници, иако се наоѓа во добра физичка форма и нема симптоми“, велат од тимот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Ивица Коневски поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ

Поранешниот градоначалник на Аеродром и член на ВМРО-ДПМНЕ, Ивица Коневски, поднесе тужба за клевета против портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски....

Свет1 час

Германија воведе задолжително тестирање на коронавирус на аеродромите

Бројот на заразени со коронавирус во Германија многу загрижувачки расте, најверојатно и поради големиот број повратници од ризични земји, пишува...

Свет1 час

Пронајдена слабата точка на коронавирусот

Научниците од Универзитетот во Канзас ја открија слабата точка на коронавирусот „САРС-КоВ-2“. Порталот „Сајенс дејли“ известува дека експертите тестирале терапевтско...

Свет2 часа

Истражување: 60 отсто од излекуваните од Ковид-19 развиваат антитела

Уште на почетокот на јули, виролозите од Медицинскиот универзитет во Виена известија дека само околу половина од заболените и излекуваните...

Свет3 часа

Асимптоматските случаи имаат иста количина вирус како и оние со симптоми

Асимптоматските случаи на Ковид-19 носат иста количина вирус како и оние со симптоми, покажува јужнокорејска студија. Јужна Кореја можеше да...

Свет4 часа

Сандерс предлага закон за даночење на добивката на милијардерите за време на пандемијата

Американскиот сенатор Берни Сандерс заедно со колегите сенатори, Ед Марли и Кирстен Гилбренд, предлага закон за даночење на милијардерите. Според...

Свет5 часа

(Видео) Антивладини протести во Бејрут поради експлозијата

По силната експлозија во Бејрут, во која загинаа голем број луѓе, на улиците на престолнината следуваат демонстрации против владата. Демонстрантите...

Регион16 часа

(Видео) Дваесет полицајци во Шпанија апселе двајца бегалци од Србија, пронајдена е лабораторија за дрога

Шпанската полиција уапси двајца Срби за кои била распишана меѓународна потерница. Еден од нив се барал за нападот на стадионот...

Свет16 часа

Реконструкција на катастрофата: како се случи експлозијата во Бејрут што го шокираше светот

Силата на експлозијата што ја зафати либанската престолнина го шокираше светот. Повеќе од 300.000 луѓе останаа без покрив над главата,...

Свет18 часа

(Видео) Се запали зградата на Светскиот трговски центар во Брисел

Силен пожар избувна на врвот на зградата на Светскиот трговски центар во Брисел. Според медиумите, огнот избувнал во техничката просторија...

Свет19 часа

Херои кои се обиделе да го спасат Бејрут – последна фотографија од пожарникарите кои влегле во магацинот пред експлозијата

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се прикажани последните моменти на пожарникарите кои се обиделе да спречат понатамошно...

Македонија21 час

(Видео) Обилните дождови ги поплавија рудниците на РЕК „Битола“

Обилните врнежи од дожд во Битолско предизвикаа поплава на јагленовите откопни полиња во рудникот „Суводол“ на РЕК „Битола“. Ископот и...

Македонија22 часа

Нови 113 заболени и шестмина починати, меѓу кои и 22-годишен пациент

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на...

Регион23 часа

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија24 часа

МЖСПП: Опасниот отпад од ОХИС ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винилхлоридмономерот од поранешната фабрика ОХИС ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат временските услови...

Македонија1 ден

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија1 ден

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за април, мај,...

Свет1 ден

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет1 ден

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет1 ден

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Досие