Контакт

Спорт

Вознијацки се пензионира во јануари: Ги остварив сите мои соништа

Објавено пред

Поранешната светска тенисерка број 1, Каролине Вознијацки објави дека се повлекува од професионалниот тенис со долг пост на Инстаграм, ставајќи на кариерата во која дури во вториот дел ги оствари своите најголеми успеси.

Вознијацки, сепак, ќе се натпреварува на Австралија опен во 2020 година во јануари, што ќе биде нејзин последен турнир.

„Играм професионален тенис од мојата 15-та година и сега го комплетирам ова прво поглавје од мојот живот. Со 30 ВТА титули, прво место на ВТА листата 71 недела, победа на ВТА финалето, 3 олимпијади и освојувањето на Австралија опен во 2018, остварив сè што било кога сонував на тенискиот терен. Секогаш си велев дека кога ќе дојде времето, има работи кои сакам да им се посветам надвор од тенисот. Последните месеци, по бракот со Дејвид имам поинакви цели и страсти во животот“, напиша Вознијацки.

View this post on Instagram

I’ve played professionally since I was 15 years old. In that time I’ve experienced an amazing first chapter of my life. With 30 WTA singles titles, a world #1 ranking for 71 weeks, a WTA Finals victory, 3 Olympics, including carrying the flag for my native Denmark, and winning the 2018 Australian Open Grand slam championship, I’ve accomplished everything I could ever dream of on the court. I’ve always told myself, when the time comes, that there are things away from tennis that I want to do more, then it’s time to be done. In recent months, I’ve realized that there is a lot more in life that I’d like to accomplish off the court. Getting married to David was one of those goals and starting a family with him while continuing to travel the world and helping raise awareness about rheumatoid arthritis (project upcoming) are all passions of mine moving forward. So with that, today I am announcing that I will be retiring from professional tennis after the Australian Open in January. This has nothing to do with my health and this isn’t a goodbye, I look forward to sharing my exciting journey ahead with all of you! Finally, I want to thank with all my heart, the fans, my friends, my sponsors, my team, especially my father as my coach, my husband, and my family for decades of support! Without all of you I could have never have done this!

A post shared by Caroline Wozniacki (@carowozniacki) on Dec 6, 2019 at 5:31am PST©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса ќе заработи од трансферот на Брејтвајт – Данецот оди во Вест Хем

Објавено пред

Мартин Брејтвајт во преодниот рок ќе ја напушти Барселона. Клубот од „Ноу Камп“ по истекот на јануарскиот преоден рок, поради повредите на Усман Дембеле и Луис Суарез, ја искористи опцијата што ја нуди Ла Лига и го ангажираше напаѓачот на Леганес за 18 милиони евра.

Брејтвајт (29) за Барселона во Ла Лига одигра 11 натпревари и постигна еден гол. За услугите на Брејтвајт сериозна понуда испратиле од Вест Хем.

Клубот од Премиер лигата нуди 20 милиони евра за Данецот што значи дека Барселона ќе ги врати парите што ги потроши во февруари и уште ќе заработи два милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Пике е просечен играч. Славен е дека има кул брадичка и дека е во врска со пејачка“

Објавено пред

Оскар Руџери, светски првак со Аргентина во 1986 година, во една изјава го нарекол Џерард Пике просечен фудбалер. Руџери дел од свoјата кариера минал во Реал Мадрид (1989-1990).

„Пике е дефанзивец од втора класа, просечен играч, каков што бев јас, како што има многу во фудбалот“, рекол Риџери за „Фокс спорт“ и дополнил.

„Добро изгледа, во врска е со пејачка… има кул брадичка, но да не игра за Валенсија, немаше да биде познат. Таков бев и јас, просечен. Добар дефанзивец, ништо повеќе од тоа. Никогаш не бил под притисок“.

Аргентинецот потоа рекол дека најдобар дефанзивец во фудбалот е капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серија А ќе почне на 19 септември

Објавено пред

Новата сезона во Серија А, 2020/2021, ќе почне на 19 септември. Италијанците традиционално последни во Европа ја почнуваат новата сезона.

Серија А, која ќе почне на 19 септември, ќе заврши на 23 мај 2021 година кога ќе се одигра последното 38. коло.

Титулата и наредната сезона ќе ја брани Јувентус, а допрва ќе биде познат и последниот тим што ќе игра во Серија А кога ќе заврши плејофот во Втората лига.

Преодниот рок ќе почне на 1 септември и ќе трае до 5 октомври.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Конститутивната седница се одржува со зајакнати мерки за заштита од коронавирус

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав се одржува под зајакнати мерки за заштита од коронавирус. Пратениците веќе почнаа да пристигнуваат...

Свет1 час

Следната година Русите ќе ја тестираат вакцината против коронавирус врз деца

Националниот истражувачки центар „Гамалеи“ во Русија планира да започне со тестирање на вакцината против коронавирус врз деца во јануари-февруари следната...

Регион2 часа

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020...

Топ2 часа

Прегазена жена во Охрид

Деветнаесетгодишен скопјанец со „мерцедес“ на улицата Сирма Војвода во Охрид удрил во пешакот М. Т. (58) од Охрид. Жената била...

Свет3 часа

Гутереш: Коронавирусот ќе уништи генерации поради затворањето на училиштата

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, предупреди дека светот се соочува со генерациска катастрофа поради затворањето на училиштата во...

Свет4 часа

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирусот ја завршил својата мисија во Кина...

Европа4 часа

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија16 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион16 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија18 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ20 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија20 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија20 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет21 час

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија23 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет24 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија1 ден

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет1 ден

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет1 ден

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет1 ден

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Досие