Контакт

Спорт

Враќањето на „кралот“ – Маркез со супериорна победа во Германија

Објавено пред

Марк Маркез покажа зошто е шесткратен Мото ГП шампион, доминирајќи на Германското ГП во Заксенринг, за негова прва победа по долгата пауза поради повреда, односно прв триумф од 2019 година.

Шпанскиот ас падна на првата трка од сезоната 2020 во Херез, кога ја скрши раката и имаше долга пауза поради неколку операции, враќајќи се во акција на третата трка од оваа сезона. Во Германија, тој имаше фантастичен старт на трката, правејќи огромна предност пред ривалите по неколку круга.

Во последните 10 круга од трката, единствен ривал на возачот на Хонда, беше Португалецот Мигуел Оливеира во КТМ, кој успеа да дојде до една секунда од Шпанецот. Далеку на третото место беше лидерот во генерален пласман, Французинот Фабио Квартараро, а во топ 5 беа уште Џек Милер и Брад Биндер, додека освојувачот на пол-позицијата заврши на осмото место.

Ова е 57. победа во Мото ГП шампионатот за Маркез и вкупно 83. во сите категории и неверојатна 11 победа на германската патека, каде што триумфираше во Мото ГП трките од 2013 до 2019 година, и ако се сметаат победите во Мото2 и Мото3, тој има вкупно 11 победи едноподруго на патеката Заксенринг.

Квартараро останува лидер во генерален пласман со 131 поени, пред Зарко со 109 и Џек Милер со 100 поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Олимписки рекорди за Милак и Титмус, злато освои и Ледецки

Објавено пред

Унгарецот Криштоф Милак, со нов олимписки рекорд, го освои златниот медал на 200 метри пеперутка. Австралијката Арију Титмус е првата со два златни медали. Таа победи на трката на 200 метри слободно, со нов олимписки рекорд.

Милак, доминираше во својата дисциплина, исплива 53.48 секунди, со што го собори рекордот на Мајкл Фелпс. Втор трката ја заврши Јапонецот Томору Хонда, а трет беше Федерико Бурдисо од Италија.

Без медал во оваа дисциплина останаа златниот и бронзениот од претходните ОИ во Рио де Жанеиро, Чад Ле Кло и Тамаш Кендереши.

Австралијката Титмус најавува дека ќе биде хероина на овие ОИ. Таа го освои вториот златен меда. По златото на 400 метри слободно, таа го освои најсјаното одличје и на двојно пократката делница.

Златниот медал го освои со нов олимписки рекорд, 1:53.50 минути. Второто место и припадна на Сионхам Бернадет Хјуи од Хонг Конг, а бронзата ја освои Канаѓанката Пени Олексјак.

Олексјак стана најтрофејната Канаѓанка во историјата на ОИ со шест медали.

Легендарната Американка Кејти Ледецки, не успеа да ги одбрани златните медали на 200 и 400 метри, но победи во новата дисциплина во женска конкуренција, 1.500 метри. Ледецки победи со време 15:37.34 минути. Нејзината сонародничка Ерика Саливен го освои второто место, а трете беше Германката Сара Колер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Медведев: Ако умрам, кој ќе биде одговорен?

Објавено пред

Топлото време со големата влажност на воздухот им задава големи проблеми на тенисерите и тенисерките на Олимписките игри во Токио.

Данил Медведев, вториот носител на турнирот, уште еднаш го критикуваше организаторот, за времето кога започнуваат натпреварите.

Медведев, денес, славеше над Фабио Фоњини со 6/2, 3/6, 6/2. Мечот се одигра по исклучително тешки временски услови. Во текот на мечот судијата го праша Медведев да ли се е се во ред.

„Можам да го завршам мечот, но доколку умрам кој ќе ја преземе одговорноста?“.

За разлика од Медведев, на теренот не успеа да остане шпанската тенисерка Паола Бадоса. Таа и го предаде мечот на Маркета Вондрашова.

Во текот на првиот сет Бадоса неколку пати бараше медицинска помош, по што се повлече од турнирот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сестрата на Роналдо велеше КОВИД е измама, заглави во болница со пневмонија

Објавено пред

Катја Авеиро, сестрата на португалската фудбалска легенда Кристијано Роналдо е хоспитализирана со пневмонија откако доби КОВИД-19, иако претходно ја нарекуваше болеста „најголемата измама на светот“.

Авеиро преку Инстаграм потврди дека била позитивна на 17 јули и дека се опоравувала во изолација, пред состојбата да и се влоши и да биде однесена во болница со пневмонија.

„Не сакав да се јавувам со вакви вести, но во знак на почит за тие кои се грижат ќе ја споделам вистината. Ме фати проклетиот вирус. Бев во изолација и бев добро со малку симптоми, и за среќа мојата мајка не беше тука. Благодарам на луѓето во болницата во Фуншал, но ќе продолжам со истите мисли и верувања. Нема да ме сруши вирус поставен од алчноста на оовј свет, иако иронично тој дојде во мојот свет“, напиша Авеиро.

43-годишната Авеиро, со полно име Лилијана Катја Переира Сантош Авеиро, претходно беше пејачка под името „Роналда“. И нејзиниот брат претходно беше позитивен на КОВИД, но немаше симптоми.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет2 часа

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија17 часа

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија18 часа

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија18 часа

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија19 часа

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Македонија19 часа

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија22 часа

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа22 часа

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Македонија23 часа

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој,...

Европа23 часа

Во ЕУ вакцинирани 70 отсто од возрасните, две дози примиле 57 отсто

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, објави дека целта од 70 проценти вакцинирани од возрасните лица во Европската...

Спорт24 часа

Георгиевски обезбеди сребро на ОИ во Токио

Дејан Георгиевски избори пласман во финалето на олимпискиот турнир во таеквондо, во категоријата над 80 килограми. Во полу-финалето, Георгиевски го...

Македонија1 ден

Спасени планинари од Чешка на Шар Планина

Група планинари од Чешка вчера вечер се спасени од Шар Планина. Тие залутале, а околу 18 и 30 часот се...

Свет1 ден

(Видео) Песочна бура проголта град во Кина

Песочна бура висока речиси 100 метри зафати град во северозападна Кина, при што целиот град остана покриен со прашина. На...

Европа1 ден

Украинскиот напад ќе заврши со колапс, одговори Русија по изјавите за нова офанзива на Киев

Коментирајќи ја позицијата на поранешниот заменик-министер за привремено окупираните територии на Украина, Јуриј Гримчак, кој повика на подготовка на армијата...

Европа2 дена

Стапката на заразени од коронавирус во Европа се зголемува, предупредува СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека стапката на ширење на коронавирусот е забрзана во некои европски земји, пренесуваат светските...

Европа2 дена

(Видео) Јужна Европа се бори со пожари, најлошо е во Грција и Италија

Шумските пожари, потпомогнати од горештините и силните ветрови, денеска зедоа замав во јужна Европа, а некои северни земји ги расчистуваат...

Регион2 дена

Радев: Нема да дозволиме кршење на правата на Бугарите во Северна Македонија

Бугарија е најсилниот поддржувач на проширувањето на ЕУ, но не може да дозволи кршење на правата на граѓаните на Република...

Македонија2 дена

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија2 дена

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Досие