Контакт

Спорт

Вујовиќ: ЕХФ треба да го откаже Европското првенство

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар, Веселин Вујовиќ, смета дека ЕХФ, треба да го одложи Европското првенство. Според Вујовиќ, нема никаква логика да се игра првенството, кога речиси сите репрезентации мака мачат со коронавирусот.

„Искрено, не ми е јасно на кого му е во интерес турнирот да се одржи. Која е логиката, репрезентациите со пет-шест заразени да се појават на првенството. Или доколку некој добие позитивен тест во текот на шампионатот треба да биде во изолација, а по десет дена пауза да се врати на теренот. Тоа само го зголемува ризикот од повреди. Ова нема врска со здравиот разум. каков ракомет ќе гледаме? Никаков“, рекол Вујовиќ за хрватскиот портал „Индекс“.

„Претпоставувам дека државите организатори ќе воведат некакви мерки, не е исклучено турнирот да се игра без публика. Тогаш ќе ги прашам тие мудри луѓе за кого се игра ЕП? Мислам дека ЕП треба да биде откажано. Нема да пропадне светот ако пропуштиме еден турнир“.

Европското првенство во Словачка и Унгарија треба да започне на 13.јануари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стоичков жестоко го нападна Дембеле: Измамнику не го валкај клупскиот грб, оди си од Барселона

Објавено пред

Христо Стоичков му порача на Усман Дембеле под итно да ја напушти Барселона. Гостувајќи во подкастот на „Мундо Депортиво“, легендарниот бугарски напаѓач, го нарекол „измамник кој го валка грбот и името на Барселона“.

Усман Дембеле е вториот најскап трансфер во историјата на Барселона. Стоичков, гостувајќи во подкастот, најпрвин ја прочитал статистиката која стои зад името на францускиот напаѓач во изминатите четири години, а потоа лично му се обратил.

„Кога веќе не сака да си во Барселона, тогаш немој да го валкаш грбот. Самиот треба да кажеш: „Господо заминувам“. Господине Лапорта, отворете му ја вратата и пуштите года си оди. Такви ликови, кои не чувствуваат што значи да го носиш дресот на Барселона, не ни се потребни. Јас знам што значи Барселона. Секоја чест за Чави што не го стави во тимот на последниот натпревар“, рекол Стоичков и продолжил.

„Јас овде дојдов како странец, а бев во тимот Караско, Кубала, Линекер, Бакер и останатите великани. Знаев на кое место доаѓам, ја знаев историјата на клубот, знаев што прествува за луѓето. Ти тоа никогаш нема да го разбереш. Ти благодарам што не измами, бидејќи верувавме дека си фудбалер. Јас тоа не можам да го кажам бидејќи играв на твојата позиција“.

Спортскиот директор на Барселона, Матеу Алемани, вчера, соопшти дека Барселона нема повеќе да преговара со Дембеле околу новиот договор и дека фудбалерот до крајот на преодниот рок мора да го напушти клубот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал преку Хачанов до осмина-финалето на АО

Објавено пред

Рафаел Надал преку Карен Хачанов избори пласман во осмина-финалето на Австралија опен. Шпанецот за два часа и 54 минути забележа победа од 3:1 (6/3, 6/2, 3/67, 6/1).

Надал ги доби првите два сета, Хачанов успеа да остане во мечот кога го освои третиот сет, но неговата игра целосно се распадна во четвртиот сет.

На крајот, Надал имаше три винери повеќе (39/36), 12 грешки помалку (30/42). Шпанецот подобро ги искористи брејк-шансите, петпати му го одзеде сервисот на противникот, а Хачанов имаше пет шанси за брејк, искористи само една.

Надал во осмина-финалето ќе игра против Аслан Карацев или Адријан Манарино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ го одбил Арсенал, Фиорентина одбила понуда од Јувентус

Објавено пред

Фиорентина потврди дека клуб од Премиер лигата испратил официјална понуда за српскиот голгетер Душан Влаховиќ. Напаѓачот имал поинаков план, ќе остане во Фиренца до завршувањето на сезоната.

„Влаховиќ не е заинтересиран за трансфер во Премиер лигата. Покрај овој клуб, уште неколку клубови од Англија се интересираат за него, но тој очигледно има поинакви планови. Ние сме подготвени да преговараме, но тој и неговиот менаџер одбиваат преговори“, рекол директорот на Фиорентина, Џо Бароне.

И покрај тоа што не го откри името на заинтересираниот клуб, повеќе од сигурно е дека станува збор за Арсенал.

Влаховиќ имал желба да го облече дресот на Јувентус, ова го тврдат медиумите од Италија. „Газета дело спорт“ објави дека Јувентус испратил понуда – во кеш 35.000.000 евра и Дејан Кулушевски во замена за Влаховиќ.

На „Артемио Франки“ ја одбиле понудата, директорот Бароне не се согласува со процената на Јувентус дека Кулушевски вреди 35.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион43 минути

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет2 часа

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија4 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ4 часа

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што...

Топ5 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија6 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија6 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет7 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија19 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија20 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет21 час

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет21 час

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија24 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија1 ден

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија1 ден

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Досие