Контакт

Спорт

За Баерн играле дури 19 европски шампиони, во Јунајтед само двајца

Објавено пред

Германскиот фудбалски гигант Баерн Минхен може да се пофали дека дресот на клубот досега го носеле дури 19 европски шампиони. Освен клупските играчи – Оливер Кан, Јирген Клинсман, Томас Хелмер и Марио Баслер кои беа дел од „Панцирите“ на ЕП 1996, шестмина кои настапувале за баварскиот клуб биле дел од селекцијата на Западна Германија која го освои пехарот на ЕУРО 1972 година.

Уште двајца беа членови на репрезентацијата која стана европски шампион во 1980 година (Карл-Хајнц Румениге и Валтер Јунгханс), додека тројца играчи на Баерн носеле дрес на друга репрезентација.

На второто место на оваа листа е Реал Мадрид со 16 фудбалери – европски шампиони, па следува Барселона со 15.

Високо на оваа табела котира и француски Бордо, тим кој даде петмина членови на шампионската генерација во 1985 година, но и четворица од ЕП 2000 година.

Што се однесува до Слован Братислава и оваа екипа е висока на ваквата табела пред се поради триумфот на Чехословачка на ЕП 1976 година.

Најзастапени клубови во кои матичната држава никогаш не го подигнала европскиот трофеј се Челси и Ливерпул, со по 5 фудбалери, додека Манчестер Јунајтед има само двајца, а и двајцата голмани – Петер Шмајхел (со Данска во 1992 година) и Фабијан Бартез (со Франција во 2000 година).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пандев: Како да чекаме да примиме гол, па да почнеме да играме

Објавено пред

По вториот меч на ЕП за Македонија, капитенот на „рисовите“, Горан Пандев со свој осврт за 90-те минути против Украинците.

„Не се доволни само 45 добри минути на вакви натпреварувања. Треба да играме како во вториот дел цел натпревар. Почнавме внимателно, а кога ќе примиш гол од прекин, станува се потешко. Примивме гол од корнер, имавме потоа во вториот дел многу шанси да изедначиме пред пеналот, но таков е фудбалот. Жал ми е што загубивме, можевме барем до бод. Ова се натпревари кои првпат ги играме во нашите кариери. Кога примивме гол како да се опуштивме. Како да чекаме да примиме гол, па да почнеме да играме. Вакви натпревари не трпат импровизации. Мора да се игра мирно, затоа што нема што да загубиме. Ние направивме нешто големо. Мора со Холандија да играме опуштено, да го покажеме она што го знаеме на терен, па и да загубиме, да не ни биде жал. На полувремето се гледавме во соблекувална, како да не сме ние тие вистинските“ – рече капитенот Пандев по мечот.

Македонија во понеделник на арената „Јохан Кројф“ во Амстердам од 18:00 часот го игра третиот меч во групата Ц на ЕП.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Спорт

Ангеловски: Во второто полувреме покажавме зошто играме на ЕП

Објавено пред

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски во изјава по денешниот меч против Украина смета дека вистинското лице на нашиот национален тим бил прикажан во второто полувреме против селекцијата предводена од Андриј Шевченко.

„Одигравме натпревар со две различни полувремиња. Во првото полувреме целта беше да влеземе претпазливо, додека во второто да влеземе егал, израмнето. Но во првиот дел сантиметри одлучуваа, поради сантиметри му беше поништен гол на Пандев. Во второто полувреме покажавме зошто сме на ЕП, дека имаме квалитет да бидеме дел од ЕП, а кога навивачите и покрај поразот со аплауз ќе ве поздрават, покажува како сме одиграле“ рече Игор Ангеловски.

Тој истакна дека на полувремето ги охрабрил играчите велејќи им дека ништо не е завршено.

„Јас кажав дека сме победени, но не сме поразени. Играчите покажаа зошто се дел од ЕП и се дел од европскиот крем. Како што го одигравме второто полувреме, така фудбалерите треба да играат и против Холандија за четири дена. Се надевам дека покрај добрата игра ќе успееме да стигнеме и до првите бодови на ЕП – вели селекторот Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Столе Димитриевски: Не сум задоволен – не помогнав да земеме бод

Објавено пред

Еден од најдобрите играчи на Македонија по завршувањето на мечот со Украина, голманот Столе Димитривски искрено и отворено:

„Првата утакмица имавме неколку грешки, на втората утакмица, во второ полувреме ја покажавме најдобрата игра што можеме да ја прикажеме. Не сум задоволен од себе затоа што не и помогнав на екипата да земеме бод, реално треба да се бориме до крај сите заедно. Ние разговараме на тренинзи, гледаме видеа од нив, вежбаме, да се одбрани пенал е многу тешко, ги имаме сите играчи студирано, треба да се одработи, ова е одбранет пенал мој, на тренерот Мицевски, на Дамјан Шишковски и на Ристе Јанков. Во Холандија одиме да се покажеме во најдобро светло, по победа или по бод“ изјави по натпреварот македонскиот голман, Столе Димитриевски кој повторно имаше добра партија слично како и во првото коло против Австрија.
Фото: ФФМ

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија2 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија3 часа

(Видео) Украина-Македонија 2:1

Првиот гол за македонската репрезентација во натпреварот со Украина го постигна фудбалерот Езгјан Алиоски. Во 54-та минута Трајковски успеа да...

Македонија4 часа

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија6 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија7 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ8 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија9 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија10 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт10 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија11 час

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет23 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет23 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет1 ден

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа1 ден

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Досие