Контакт

Спорт

За кого би гласал Меси во изборот за Златната топка?

Објавено пред

Фудбалерот на ПСЖ, Лионел Меси е еден од 30. кандидати за престижната награда Златна топка.

Капитенот на фудбалската репрезентација на Аргентина, во 2019 година, рекорден шести пат, ја доби наградата. Поради пандемијата на коронавирусот, Златната топка, не беше доделена минатата година.

Меси, немаше добра сезона со Барселона, поради што и не е во најтесниот круг на кандидатите, но има свои фаворити.

„Во нашиот тим имаме двајца играчи на кои би им го дал својот глас. Тоа се Килијан Мбапе и Нејмар. Исто така би гласал и за Роберт Левандовски. Имаше неверојатна сезона. Карим Бензема исто така беше одличен“, изјави Аргентинецот за „Франс фудбал“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конор како ѕвезда во Рим, го крштеваше синот во Ватикан

Објавено пред

Покрај средбата со тренерот на Рома, Жозе Мурињо, УФЦ легендата Конор Мекгрегор ја искористи посетата на Рим да го крсти својот син Рајан во Ватикан, а на улиците на „вечниот град“ беше опседнат со фанови.

Иако во последниот меч во УФЦ кафезот, тој загуби од лутиот ривал Дастин Поаире на УФЦ 264, тој останува мегаѕвезда што го покажа со фрлањето на безбол топчето на меч на Чикаго Кабс, со посетата на Мајами, и сега со посетаа на италијанската престолнина.

Заедно со неговата долгогодишна партнерка Ди Девлин и нивните деца Конор Јуиор, Ријан и Кроја, како и неговата мајка Маргарет и сестрите Ерин и Оифи, тој беше во Ватикан, најсветото место за католиците за да го крштева Рајан.

Покрај тоа, тој предизвика и мал хаос во хотелот „Де ла виле“ во Рим, каде што резервираше цела тераса за неговата вечера, а италијанските фанови го сопираа на улиците.

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимпиското движење загрижено за плановите на ФИФА за Мундијалот

Објавено пред

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) побара повеќе дискусија околу контроверзниот план на ФИФА за оддржување на Светското првенство секои две години наместо традиционалните четири години.

ФИФА продолжува со планот на претседателот Џани Инфатино и поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, кој ќе биде ставен на гласање во декември пред 211 членки на организацијата и покрај тоа што УЕФА, повеќе клубови и поранешни фудбалери се побунија дека ќе се обезвредни вредоста на натпреварувањето. ИОЦ се согласува.

„Повеќе интернационални федерации на други спортови, национални фудбалски федерации, клубови, играчи и тренери изразија голема загриженост околу плановите да се зголемат приходите на ФИФА. ИОЦ ја дели загреноста и бара од сите страни да продолжат со консултациите кои не се направени досега“, се вели во објавата на ИОЦ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Инзаги се заблагодари за добредојдето, призна дека Интер ја „загубиле главата“

Објавено пред

Симоне Инзаги признава дека Интер ја „загубиле главата“ на „Олимпико“ по контроверзите при 3:1 поразот од Лацио, велејќи дека не смееле да дозволат противниците да се вратат во игра, но се заблагодари на навивачите на Лацио кои го поздравија со транспарент нивиот поранешен тренер.

Интер беа лути што Фелипе Андерсон го постигна водечкиот гол за 2:1 во моменти додека Федерико Димарко лежеше повреден, што предизвика турканица меѓу фудбалерите, пред на крајот Сергеј Милинковиќ-Савиќ да го реши мечот.

„Тим кој води со 1:0 не треба да прави толку грешки во обид да постигне втор гол. Им дозволивме да се вратат во игра, да дадат чуден втор гол и ги загубивме главите. Такви работи не смеат да се случуваат, бидејќи судијата треба да го сопре мечот. На квалитетен тим како Лацио не им даваш шанса да се вратат во игра“, вели Инзаги.

Вечерта не почна со тензии, откако Инзаги доби топол поздрав пред стартот на мечот од ултрасите на Лацио, и тој ги поздрави на „Курва норд“ трибината, а тие вратија со транспарент во кој потсетија дека Инзаги 22 години како фудбалер и тренер ги носел боите на Лацио.

„Да, тоа беше емотивно. Бев среќен што ги видов моите фанови, им се заблагодарувам. Но, кога почнува мечот, станувам професионалец и давам максимум за мојот тим“, изјави Инзаги.

Лацио го расипаа враќањето на Инзаги за прв пораз на Интер оваа сезона

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија3 часа

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија4 часа

„Ти почина без да умреш, а ние умревме без да починеме“ – Maкедонија се сеќава на Тоше Проески

Македонија се сеќава на музичката ленегда, Тоше Проески кој загина пред 14 години во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, Хрватска....

Македонија5 часа

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ7 часа

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Македонија8 часа

Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки за Скопје под надворешен притисок

„Ако водечките политички, а не само политички структури во Северна Македонија, не го сменат нивното однесување во билатералните односи, не...

Македонија11 час

Проблеми со гласањeто во затворите: Недостаток на паравани, затвореници ги нема на избирачки список

Доцнел почетокот на гласањето низ затворите во Македонија, поради технички проблеми. Досега е евидентирано дека во затворот „Идризово“ немало паравани...

Македонија11 час

Уапсени четири лица во Скопје за давање изборен поткуп

Полицијата уапси четири лица кои ги гони за давање изборен поткуп. Станува збор за скопјани, кои како што тврди МВР,...

Македонија13 часа

Денеска изборен молк – гласаат затворениците, болните и лицата со Ковид-19

На полноќ заврши изборната кампања и почна изборниот молк пред Локалните избори што ќе се одржат утре. Денеска гласаат болните,...

Регион1 ден

Автобус со работници пропадна во дупка на патот во Солун

Автобус што превезувал работници од нафтена рафинерија во Солун денеска пропаднал во дупка на патот, која била предизвикана од обилните...

Свет1 ден

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ1 ден

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет1 ден

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет1 ден

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија1 ден

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ2 дена

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија2 дена

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија2 дена

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија2 дена

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Досие