Контакт

Спорт

Забавно попладне за „нераѕурите“ – бокс меѓу Конте и Лаутаро, па скара!

Објавено пред

Фудбалерите на Интер, откако ги одбија барањата на газдите за откажување од две месечни плати следната сезона, имаа забавно попладне, во кое се организираше боксерски меч меѓу тренерот Антонио Конте и напаѓачот Лаутаро Мартинез, а се заврши со скара.

Лаутаро и Конте беа вклучени во расправија за време на вчерашната 3:1 победа над Рома, откако тој луто реагираше кога беше заменет (иако влезе како резерва). Сепак, очигледно немаше „лоша крв“ меѓу двајцата, откако на видеото се организираше боксерски меч помеѓу двајцата, со Ромелу Лукаку како совршен најавувач на мечот.

По ова, убавото време беше искористено и за скара. Расположението, секако, на највисоко ниво.

Спорт

Блинд: Ми пречи што многумина го отпишаа Ериксен

Објавено пред

Фудбалскиот репрезентативец, Дејли Блинд пред две години доживеа вистинска траума кога при редовен медицински преглед му беше пронајдена срцева мана поради која мораше некое време да биде одвоен од зелениот терен.

Слично како и за Данецот, Кристијан Ериксен, и за актуелниот фудбалер на Ајакс и на репрезентацијата на Холандија тврдеа дека нема да продолжи со професионалната кариера, но 31-годишниот дефанзивец ги демантираше.

„Откако дозна за срцевата мана многумина ме отпишаа велејќи дека веќе нема да можам да играм фудбал. Гледајте каде сум сега. Ми пречи што многумина го отпишаа и Ериксен“ вели Блинд.

На Холанѓанецот му беше вграден апарат за автоматска реанимација во случај на срцев удар, слично како и кај Ериксен.

Блинд покрај Ајакс настапуваше и за Манчестер Јунајтед, а за „Орање“ настапи на 81 меч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Екс-селекторот на Македонија се враќа на местото на успехот, во Подгорица

Објавено пред

Поранешниот македонски кошаркарски селектор, Александар Џикиќ по вторпат во тренерската кариера седнува на клупата на Будуќност од Подгорица, на местото на тренерот Дејан Милојевиќ.

50—годишниот стручњак од Белград со екипата од главниот град на Црна Гора ја освои АБА лигата и донесе историски пласман во Евролигата.

Џикиќ потпиша двегодишен договор.

„Александар Џикиќ ја обележа нашата најславна сезона, кога под неговата тренерска палка ја покоривме АБА лигата. Создаде една компактна, војничка, фајтерска екипа која подеднакво се бореше на домашен и на гостински терен. Под негово водство поставивме рекорд во Евролигата по број на погодени тројки на еден меч. Со него одиме во нови походи. Александар Џикиќ е тренер на Будуќност“ се вели во соопштението на клубот.

Будуќност во наредната сезона ќе игра во Еврокупот затоа што во финалето на АБА беа поразени со 3-2 од Црвена Звезда.

Прикажи повеќе...

Спорт

И Бруно Фернандеш го поздрави Пандев: Никогаш не е само игра!

Објавено пред

Ѕвездата на Манчестер јунајтед и на португалската репрезентација, Бруно Фернандеш, како и сите искрени фудбалски фанови се воодушеви од вчерашните емотивни сцени на „Јохан Кројф арената“ во Амстердам, каде што се збогувавме со „Гранде“ Горан Пандев.

Фернандеш на социјалните мрежи го сподели видеото подготвено од официјалниот Твитер профил на ЕУРО 2020, со порака: „Никогаш не е само игра“ и со аплаузи за Пандев, против кого имаше чест да игра во Серија А додека беше фудбалер на Сампдорија и Удинезе.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија2 часа

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија3 часа

Софија останува на ставот, реагираат дел од европските политичари

Бугарија засега останува на позицијата за блокирање на македонските интеграции. Според дипломатски извори од ЕУ, Бугарија одбила да попушти, и...

Македонија7 часа

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија7 часа

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет8 часа

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Свет9 часа

(Видео) Предградие во Чикаго погодено од торнадо

Торнадо погоди густо предградие на Чикаго, оштетувајќи повеќе од 100 куќи. Невремето собори десетици дрвја, а на некои места електричната...

Македонија10 часа

Палмер: Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во ЕУ

Важно е да се забрза пристапувањето на Северна Македонија во Европската Унија, изјави заменик помошникот државен секретар за европски и...

Свет10 часа

СЗО: Половина од сиромашните земји немаат доволно вакцини

Повеќе од половина од посиромашните земји во светот кои примаат вакцини против коронавирус преку програмата за размена „Ковакс“ немаат доволно...

Спорт21 час

Пандев: Не може ништо да се спореди со овој свет дрес

Горан Пандев заминува од македонската репрезентација, како рекордер со 122 настапи и 38 гола, со остварено ветување за пласман на...

Спорт22 часа

ЕУРО 2020 заврши за Македонија, Холандија и Австрија во осминафиналето

Македонија со 0:3 пораз од Холандија го заврши историскиот настап на ЕУРО 2020, во меч кој носеше големи емоции за...

Спорт23 часа

Моменти за солзи – цела Амстердам арена со поздрав за Пандев

Горан Пандев имаше емотивно збогување со националниот дрес, откако селекторот Игор Ангеловски реши да го повлече од игра во 68....

Македонија1 ден

Нема најава за нови рестрикции по вториот случај на индиски вид во Македонија

Во текот на вчерашниот ден во Македонија беше детектиран и вториот случај на индискиот вид на коронавирусот, но засега нема...

Економија1 ден

Се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа1 ден

Рекорден дневен број на заразени со Ковид-19 во Москва

Бројот на новоинфицирани oд коронавирус во руската престолнина Москва и нејзината област во изминатите 24 часа достигнал 1.800, што е...

Македонија1 ден

Сојузот на средношколци: Да се објават извештаите за училиштата кои наплаќаа свидетелства

Сојузот на средношколци бара од државниот просветен инспекторат јавно да ги објави извештаите за спроведените инспекции во четирите средни училишта...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајната несреќа во која загинаа две лица

Две лица загинаа вчера во сообраќајната несреќа што се случи на експресниот пат Штип-Кочани, во близина на населбата „Три чешми“. Според...

Македонија1 ден

По отповикувањето, Азески на Црна Гора ѝ посака брз развој и просперитет

Бранко Азески се огласи со коментар по одлуката на Владата во Црна Гора, да го отповика како почесен конзул на...

Свет1 ден

(Видео) Американската морнарица во океан детонираше бомба, предизвикан земјотрес

Експлозија изведена од американската морнарица, предизвика земјотрес. Бомбата тешка 18.143 килограми била активирана крај брегот на Флорида. Експлозијата била извршена...

Македонија1 ден

Владата во Црна Гора го отповика почесниот конзул во Македонија, Бранко Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да...

Досие