Контакт

Спорт

„Зајон? Би го „убил“, мал е и бавен“

Објавено пред

Лавар Бол таткото на кошаркарот на Њу Орлеанс Пеликанс, Лонзо, повторно се огласи со интересен коментар. Лавар „удри“ по првиот пик од минатогодишниот драфт Зајон Вилијамсон.

Бол одговорил на прашањето дали кога би бил во полна сила би го победил Зајон во игра „1 на 1“.

„Престанете. Би го „убил“ тоа момче. Мал е и бавен. Би бил пресилен и премногу брз за него“, одговорил Бол.

Лавар, покрај Лонзо, има уште двајца синови – Лианџело кој игра во Развојната лига односно Ламело кој до пред некој месец играше во Австралија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Морбидели со маестрална победа во Арагонија, Мир без триумф останува лидер!

Објавено пред

Возачот на Петронас Јамаха, Франко Морбидели стигна до својата втора победа оваа сезона во Мото ГП, откако вторпат на патеката во Арагонија, овојпат на Теруел ГП трката, победи пред Алекс Ринс во Сузуки, додека Жоан Мир со нов подиум на третото место остана лидер во генерален пласман на само три трки пред крајот на шампионатот.

Лудата скратен Мото ГП сезона досега во 11 трки имаше осум различни победници, но во Арагонија, Морбидели не дозволи да има и деветти победник, откако беше супериорен и од стартот на трката го остави Ринс зад себе за втора победа. Тој е само втор возач со над една победа оваа сезона по трите триумфи на Фабио Квартараро.

Лоша среќа имаше освојувачот Такаки Накагами кој падна уште во првиот круг, додека во аут беше и Алекс Маркез, кој падна во моментите кога имаше шанса да се бори а подиум.

Мир со подиумот останува прв со 137 поени во генерален пласман, Квартараро по уште една лоша трка во која заврши на осмото место е втор со 123 поени, Маверик Вињалес е втор со 117 поени, додека победникот Морбидели е четврти на 25 поени заостанување (112).

Прикажи повеќе...

Спорт

Пеп го има најлошиот старт на една лигашка сезона

Објавено пред

По саботното 1:1 реми со Вест хем, Пеп Гвардиола може да се „пофали“ дека го има најлошиот старт на една лигашка сезона во неговата славна тренерска историја.

Ремито со „чеканите“ значи дека Сити имаат освоено само осум поени од првите пет кола, и уште поневеројатно немаат позитивна гол-разлика. Уште позначајно, до Нова Година, Сити ги очекуваат минимум два меча неделно и Пеп мора да реагира многу бргу.

„Веќе загубивме седум поени, што навистина е многу. Но, страдаме од повеќе причини и ќе видиме како ќе оди сезоната“, вели Гвардиола.

Ова е најлош старт на една сезона на Сити од 2014 година, и напорниот календар по кратката летна пауза поради корона вирусот се покажува на тимот на Гвардиола. Кајл Вокер, Родри, Ријад Марез и Фил Фоден се единствените четири фудбалери кои беа достапни сите мечеви оваа сезона за Сити. Вокер ги имаше одиграно сите минути пред да биде заменет против Вест хем, а Гвардиола призна дека преморен.

„Повеќе би сакал да имам позитивен резултат, но морам да ја анализирам ситуацијата во која се наоѓаме. Имаме многу повредени фудбалери, малку подготовки, тешки мечеви“, додава Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тајсон планира уште три меча по пресметката со Џонс

Објавено пред

Рафаел Кордеиро, тренерот на Мајк Тајсон вели дека „Челичниот“ очекува да има уште три големи боксерски мечеви во 2021 година по камбекот против Рој Џонс Јуниор на 28 ноември.

Бразилскиот ММА тренер тврди дека ако се оствари планот, Тајсон ќе го гледаме барем уште трипати следната година, откако засега 54-годишниот Американец изгледа во одлична форма за своите години.

„Тој е многу задоволен и сака да има уште три меча следната година за да се бори за големи награди. Јас сум подготвен да работам со него, тоа е сигурно. Кога почнавме да тренираме, му кажав:’ Боже!’. Не знаев што да очекувам од некој кој не ставил ракавици 10 години. Но, видов човек со иста брзина и иста моќ како на 20 и нешто години. Моќта му е на огромно ниво. Работев со многу тешкаши во кариерата, и тој е речиси исто моќен како што Вандерлеи Силва. Си помислив дека ќе убие некого“, вели Кордеиро.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Амди Бајрам нема да биде погребан во Алејата на великаните

Лидерот на Сојузот на Ромите и долгогодишен пратеник, Амди Бајрам, сепак, нема да биде погребан во Алејата на великаните на...

Македонија53 минути

Заев го отвори дигиталниот партиски конгрес: „Даваме пример што значи одговорност за јавното здравје“

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев го отвори 25. Конгрес на СДСМ, кој за првпат се одржува дигитално, на далечина со...

Европа2 часа

Шпанија прогласи вонредна состојба

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро. Со...

Топ4 часа

Автомобил прегази 15-годишно дете во Скопје

Петнаесетгодишно дете вчера напладне било прегазено од автомобил на булеварот Александар Македонски во Скопје. Со возилото управувал Т.В. од Крива...

Македонија5 часа

Шилегов: Би ги укинал централните инспекции, да не постои државен инспекторат

На дебатата „Како до ефикасни и независни инспекциски служби во Скопје“ што ја организираше НВО Инфоцентарот, градоначалникот Петре Шилегов се...

Македонија6 часа

Во болниците се лекуваат 595 пациенти од коронавирус, капацитетите се прошируваат

Со вчерашните нови 404 случаи со Ковид-19 регистриани во земјава, во болниците низ Македонија се лекуваат 595 пациенти. Од нив...

Македонија6 часа

Маричиќ: Судството покажа дека може да функционира онлајн

Судството покажа дека може да функционира онлајн, вели министерот за правда Бојан Маричиќ по повод Европскиот ден на правдата. „Ова ново...

Македонија19 часа

Амди Бајрам бил позитивен на коронавирус, епидемиолозите ќе прават анкети со семејството

Министерството за здравство информира дека кај починатиот Амди Бајрам постмортем е утврдено дека бил позитивен на Ковид-19. Од страна на...

Македонија22 часа

Починаа 14 лица, регистрирани 404 новозаразени

Денеска се регистрирани 404 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 182 пациенти, а починаа 14 лица. Министерството за здравство...

Регион22 часа

На Балакнот рекордни бројки на заразени со коронавирус

Дел од државите на Балканот денеска регистрираа рекордни бројки на заразени со коронавирус од почетокот на пандемијата. Во Србија рекордни...

Свет22 часа

(Видео) Трамп гласаше на претседателските избори во САД

Претседателот на САД, Доналд Трамп гласаше на претседателските избори во САД. „Само што гласав! Голема чест“, напиша Трамп на социјалните...

Свет24 часа

Американските компании продолжуваат со тестирање на вакцината против Ковид-19

Фармацевтската компанија „Астра Зенека“ ќе продолжи со клиничките испитувања на својата експериментална вакцина против Ковид-19 во САД, откако доби одобрение...

Македонија1 ден

Филипче најави проширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот

Прширување на болничките капацитети и надополнување на кадарот најави министерот за здравство Венко Филипче, кој денеска ги посети болниците во...

Македонија1 ден

Почина Амди Бајрам

Поради кардиоваскуларни проблеми, почина Амди Бајрам, експратеникот и претседател на Сојуз на Ромите. Тој починал на приватна клиника во Скопје....

Економија1 ден

(Видео) Компаниите кои се потешко погодени од кризата ќе добијат поголема финансиска поддршка

Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска...

Регион1 ден

Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун

Поради зголемувањето на ширењето на Ковид-19, Грција воведе дополнителни мерки, вклучително и полициски час во Атина и Солун. Мерките стапуваат...

Македонија1 ден

Георгиевски во Софија: Историската комисија има направено големо поместување

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина...

Свет1 ден

СЗО работи на насоки за употреба на Ремдесивир

Светската здравствена организација објави дека работи на развој на упатства за употребата на лекот Ремдесивир за третман на пациенти со...

Македонија1 ден

Активни 6.861 случаи на заразени со коронавирус во земјата

Во моментов бројот на активни случаи со коронавирус во земјата изнесува 6.861 лице, откако вчера потврдени 518 новозаразени, 200 оздравени...

Македонија1 ден

Ноќва почнува зимското сметање на времето

Со поместување на часовникот за еден час наназад, од ноќва почнува зимското сметање на времето, со што времето во 3...

Досие