Контакт

Спорт

Заврши СП за Томас Дилејни

Објавено пред

Играчот од средниот ред на Данска, Томас Дилејни ќе го пропушти остатокот од Светското првенство поради повреда.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерот на Севиља го повреди коленото на натпреварот од првото коло против Тунис и мораше предвреме да го напушти теренот. Деталните испитувања покажале дека повредата е сериозна.
Според првите информации, Дилејни ќе отсуствува од терените најмалку еден месец.

Ова е голем хендикеп за Данска која ремизираше против Тунис, а веќе во сабота ги очекува дуел против актуелните светски прваци Французите. Последен ривал во групната фаза ќе им биде Австралија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мајсторски гол на Дјук, Австралија го победи Тунис

Објавено пред

Австралија го победи Тунис со 1:0, во првиот натпревар од второто коло, во Б-групата, на Мундијалот во Катар. Победникот го реши голот на Дјук во 23.минута.

dobivaj vesti na viber

Австралија ја оствари првата победа во Катар, ова е трета во историјата на фудбалската репрезентација на Светските првенства. „Кенгурите“, со овој триумф ги задржаа шансите за пласман во нокаут фазата.

Овој пораз за Тунис во голема мерка значи и елиминација од СП, бидејќи имаат само еден бод, а во последното коло оваа селекција ќе игра против Франција.

Најдобриот период во играта, првите 20 минути, Австралија го круниса со гол. Мичел Дјук одлично реагираше на еден центаршут од десната страна.

Остатокот на натпреварот мина во доминација на Тунис, но селекцијата од северниот дел на Африка, не успеа да создаде некоја сериозна шанса за гол.

На 30.ноември, Австралија ќе игра против Данска, а Тунис ќе се соочи со Данска.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Единствената грешка на Немјар е што е роден во Бразил“

Објавено пред

Колегата на Нејмар од бразилската репрезентација, Рафиња, тврди дека Бразил не заслужува играч каков што е Нејмар.

dobivaj vesti na viber

Нејмар, го повреди скочниот зглоб во првото коло против Србија. Националниот тим информираше дека Нејмар ќе ги пропушти преостанатите два натпревари во групата, против Швајцарија и Камерун.

И покрај тоа што е најдобриот играч и првата ѕвезда на националниот тим, се чини дека навивачите во Бразил не го сакаат Нејмар и се многу критични кон овој играч.

„Аргентинците го третираат Меси како бог. За Португалците Роналдо е крал. Бразилците го охрабруваат Нејмар да си ја скрши ногата. Најголемата грешка во кариерата на Нејмар е тоа што е роден во Бразил. Оваа земја не го заслужува“, порача Рафиња на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСВ: Коди Гакпо вреди 100.000.000 евра

Објавено пред

Холандија е многу блиску до осминафиналето на Светското првенство. Репрезентацијата предводена од Луј Ван Гал во првите две кола освои четири бода, а во последното коло ќе игра против најслабата селекција во групата, домаќинот Катар.

dobivaj vesti na viber

Во првите две кола Коди Гакпо постигна два гола, во триумфот против Сенегал (2:0) и ремито со Еквадор (1:1). И затоа во ПСВ Ајндховен со задоволство ги тријат рацете, бидејќи ова момче има само 23 години.

Станува збор за напаѓач, висок 190 сантиметри, чија моментална цена на фудбалскиот пазар изнесува 45.000.000 евра. ПСВ нема намера да го продаде за оваа сума, според холандките медиуми во клубот се сигурни дека Гакпо вреди најмалку 100.000.000 евра.

Гакпо е производ на младинската школа на тимот од Ајндховен. Ги помина сите помлади категории, а во првиот тим е од 2018. Десет пати го носеше дресот на холандската репрезентација постигнувајќи четири гола.

Договорот на Коди Гакпо со ПСВ истекува во јуни 2026 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа20 минути

Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа33 минути

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ1 час

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија2 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа3 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет4 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија5 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет5 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа5 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа5 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија18 часа

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет19 часа

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија20 часа

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија20 часа

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...

Свет21 час

Германија планира да ја олесни процедурата за добивање државјанство

Германската министерка за внатрешни работи, Ненси Фезер, презентира делови од предлог-законот што треба да го олесни стекнувањето германско државјанство и...

Македонија21 час

Бугарскиот пратеник Костадинов од Скопје: Македонија е втора бугарска држава

Бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје го повтори радикалниот став дека Македонија е...

Македонија23 часа

Мијалков доби ослободување за случајот „Трезор“, Апелација го врати предметот на повторно судење

Сашо Мијалков по година и пол од изречената осум годишна казна затвор, доби ослободување за случајот „Трезор“. скопска апелација, го...

Регион1 ден

Ученик во Србија му се заканувал на професорот, го гаѓал со тестот во лице

Инцидент се случил во техничко-сообраќајното училиште во Владичин Хан во четвртокот за време на полагањето за возачи од Б категорија....

Македонија1 ден

Ковачевски се сретна со грчката амбасадорка: „Имаме интерес за стратешки инвестиции во енергетиката“

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска се сретна со новоименуваната амбасадорка на Република Грција, Софија Филипиду. Ковачевски ѝ посака топло...