Контакт

Спорт

Заврши „вечната потрага“ на Тотенхем – пристигна Нуно Еспирито Санто

Објавено пред

Тотенхем ја завршија долгата потрага за менаџер, откако вечерва потврдија дека Португалецот Нуно Еспирито Санто, поранешниот прв човек на Вулверхемптон е новиот лидер на тимот.

Иронично, Жозе Мурињо, кој доби отказ минатата сезона, е заменет од неговиот ученик, Нуно, откако претходно не успеаја да се договорат со Јулијан Нагелсман, Брендан Роџерс, Пауло Фонсека, Ханси Флик, Џенаро Гатузо и Антонио Конте.

Еспирито Санто, кој замина од Вулфс на крајот на минатата, сезона преговараше со Евертон и Кристал палас ова лето, а сега добива двегодишен договор во северен Лондон. Тој е вториот именуван тренер во Премиер лигата денеска, откако Евертон го потврдија доаѓањето на поранешниот тренер на Ливерпул, Рафа Бенитез.

„Кога имате тим со квалитет и талент, мора да ги направите фановите горди и да уживаат во играта на тимот. Огромно задоволство и чест е што сум тука и едвај чекам да почнам со работа. Нема време за губење и веднаш ќе почнеме со работа“, изјави Нуно.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Челси подготвиле 130 милиони евра за Лукаку

Објавено пред

Емисари од „Стенфорд Бриџ“, во Милано, ќе се обидат да го убедат Ромелу Лукаку да се врати во Челси. „Спорт Италија“, тврди дека Интер нема да ја одбијат понудата која во пари и играчи изнесува околу 130 милиони евра. Прашање е само дали Лукаку сака да го напушти Интер.

Ромелу Лукаку со 30 голови и 10 асистенции беше клучниот фудбалер на Интер, во походот на шампионската титула во Серија А. Тој е играч на Интер од 2019 година, кога за 74 милиони евра пристигна од Манчестер јунајтед. Лукаку има договор со Интер до 30.јуни 2024 година.

Челси, покрај пари, за Лукаку биле подготвени да понудат еден или повеќе играчи. На трансфер листата се Марос Алонсо, Емерсон Палмиери, Давиде Запакоста, па дури и Тимо Вернер.

Сепак, Лукаку е тој што треба да реши дали ќе се врати во Челси. Сигурно е само дека „сините“ можат да му понудат поголема плата. Во Интер тој годишно заработува 10 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иранскиот Меси се сели во Баер Леверкузен

Објавено пред

Сардар Азмун со прекар „Иранскиот Меси“, кариерата ќе ја продолжи во германската Бундеслига. Трката за потписот на Азмун ја доби Баер Леверкузен, објави новинарот Фабрицио Романо.

„Фармацевтите“, на Зенит, за трансферот на Азмун понудиле 18 милиони евра. Баер во трката за Азмун ја победи Рома.

Романо, чии најави за трансфери секогаш се точни, тврди дека Иранецот во наредните денови ќе го потпише договорот.

Азмун, три и пол години го носи дресот на Зенит. За рускиот шампион одигра 84 натпревари, постигна 54 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Словенија ја декласира и Јапонија

Објавено пред

Кошаркарите на Словенија забележаа уште една убедлива победа на Олимписките игри. Лука Дончиќ и колегите, во второот коло ја декласираа Јапонија со 116:81.

Дончиќ ја предводеше Словенија со 25 поени и по седум скокови и асистенции. Добар дел од второто полувреме тој го мина на купата, откако влезе во проблеми со лиќните грешки.

Поен помалку за Словенија реализираше Зоран Драгиќ.

На спротивната страна се истакна Руи Хачимура со 34 поени.

Словенија е на чело на Ц-групата. Во наредното коло против Шпанија ќе игра за првото место во групата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет39 минути

Најголемата австралиска сојузна држава пријави рекорден број на новозаразени

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс пријави најголем дневен број луѓе заразени со коронавирус, само еден ден откако карантинот во...

Свет1 час

(Видео) Земјотрес со јачина од 8 степени по Рихтер ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтер се случи во близина на Алјаска, а издадено е предупредување за цунами...

Свет2 часа

Америка и СЗО договорија да развијат нови студии за потеклото на Ковид-19

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вчера се сретна со генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Адхан Гебрејесус, во...

Македонија2 часа

Заев, Вучиќ и Рама на Економски форум во Скопје

Денеска во Скопје ќе се одржи Економски форум за регионална соработка на кој се очекува да учествуваат над 300 компании...

Македонија18 часа

Нови 47 лица заразени од коронавирус, во Македонија активни 359 случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.593 тестирања, а регистрирани се 47 нови случаи на...

Македонија18 часа

Груевски ќе развива бизнис во Унгарија, на 15 јули регистрирал фирма со широк опсег на дејности

Поранешниот македонски премиер, Никола Груевски, регистрирал фирма со широка деловна активност во гратче во близина на Будимпешта, три години по...

Топ18 часа

(Видео) Полицаец бил дел од скопска банда за шверц на дрога и оружје, користеле и блиндирано возило

По повеќемесечно криминалистичко истражување, денеска Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал во координација со Единицата за специјални полициски операции...

Свет20 часа

Кинезите бараат СЗО да испита дали коронавирусот настанал во Америка

Повеќе од 15 милиони корисници во Кина потпишаа онлајн петиција за истрага на лабораторијата „Форт Детрик“ во Соединетите Американски Држави...

Домашен24 часа

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за среброто на Олимписките игри

Државата ќе ги награди Дејан Георгиевски и неговиот тренер со 2,4 милиони денари за освоениот сребрен медал во дисциплината теквондо...

Македонија1 ден

Заев и Тачи договорија соработка за локалните избори

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Зоран Заев и Мендух Тачи, договорија соработка за локалните избори. Заев соопшти дека СДСМ...

Македонија1 ден

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

Владата издаде препораки како заштита на населението од топлотниот бран и од денеска-среда до недела (29.07-01.08.2021 година) се препорачува: ослободување...

Свет1 ден

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се...

Македонија2 дена

Maкедонците сè уште се вакцинираат на белградскиот саем

Македонските граѓани и понатаму се вакцинираат на белградскиот саем. „Меѓу 300 и 500 граѓани се вакцинираат дневно на саемот во...

Македонија2 дена

Напад врз новинар ќе се смета како напад врз службено лице, се воведува и кривично дело демнење

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, објави дека во Владата поминале измените на Кривичниот законик, со кои заштитата на медиумските работници...

Македонија2 дена

Заев по повод 20 години од Рамковниот договор: Успешна историја благодарение на партнерите ЕУ, САД и НАТО

Владата денеска одржа тематска седница посветена на 20-годишнината од Охридскиот рамковен договор. Во своето обраќање на седницата премиерот Заев потенцира...

Македонија2 дена

Дејан Георгиевски ѝ донесе олимписко сребро на Македонија

Дејан Геoргиевски го прекина 20-годишниот пост на Македонија и од Олимписки игри ќе го донесе досега најблескавиот медал во 30-годишната...

Топ2 дена

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000...

Македонија2 дена

Регистрирани 39 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на...

Македонија2 дена

Заев: 17 октомври е датумот за локалните избори

И покрај дилемите за тоа дали кампањата за локалните избори ќе се поклопи со претстојниот попис, премиерот Зоран Заев денеска...

Европа2 дена

(Видео) Силна експлозија го потресе Леверкузен: Жителите добиле предупредување за екстремна опасност

Силна експлозија ги потресе куќите во германскиот град Леверкузен. Снимките од социјалните мрежи покажуваат како се крева огромен облак од...

Досие