Контакт

Спорт

Жињак во луд меч во Токио им донесе прв триумф на „триколорите“

Објавено пред

Фудбалската олимписка машка селекција на Франција успеа да ги собере првите три бода на лудиот фудбалски меч против селекцијата на Јужноафриканската република на ОИ во Токио.

Откако во стартното коло „галските петли“ беа непријатно изненадени од Мексиканците (4-1), благодарение на хет-трикот на Пјер Андре Жињак со 4-3, со гол во 92 минута Франција дојде до триумфот.

Сите 7 гола паднаа во второто полувреме иако Јужноафриканската република имаше шанса од пенал во 41 минута да дојде во водство. Лутер Син беше непрецизен.

Кодисанг сепак Африканците ги доведе во предност, во 53 минута, но Жињак во 57 изедначи на 1-1.

Повторно водство за Јужноафриканската република, 2-1 во 72 минута, стрелец Макгопа.

Повторно израмнува Жињак, во 78 минута.

Три минути подоцна ново водство за африканската селекција, Мокоена за 3-2.

По идентично сценарио, Жињак за 3-3 од пенал во 86 минута.

Кога сите очекуваа нерешен исход на возбудливиот дуел, Савињер во 92 минута ја донесе победата.

Сега Франција дојде до 3 бода на табелата во групата А, исто колку што имаат и Мексико и домаќинот Јапонија, но тие со почеток во 13 часот го играат меѓусебниот дуел.

Во останатите мечеви од другите групи на олимпискиот турнир кои завршија досега, Аргентина со многу мака, со 1-0 славеше против Египет, а Нов Зеланд со 2-3 загуби од селекцијата на Хондурас.

Спорт

Араухо ја спаси Барса од срамен пораз од Гранада

Објавено пред

Гранада беше на чекор од славен триумф на „Ноу Камп“, пред Роналд Араухо во 90. минута да ја спаси Барселона од срамен пораз во понеделничкиот натпревар во Ла лига.

Само што почна мечот пред 20-тина илјади гледачи во каталонската престолнина, уште во 85. секунда по едно одлично нафрлање на Ескудеро, Португалецот Доминго Дуарте го „излажа“ Френки де Јонг за шок на домашната публика. Барселона, потоа, нормално тргна во напад, но патот до голот на новиот прволигаш не се наоѓаше лесно, пред Араухо во 90. минута да извади поен.

Овој резултат ќе го зголеми притисокот на тренерот Роналд Куман, кој и така не е во најдобри односи со претседателот Жоан Лапорта, а може да биде и најава за сезоната на Барселона, која поради финансиската криза мораше да го пушти Лео Меси да замине.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас и Наполи „совршени“ – четврта победа за првото место во Италија

Објавено пред

Наполи под водство на Лучано Спалети е единствениот италијански клуб кој има четири победи во четири натпревари од новата сезона, откако со 0:4 славеа на „Дачија арената“ против Удинезе, во меч во кој Елиф Елмас беше стартер.

Нигерискиот напаѓач Виктор Осимен ја продолжи голгетерската серија, отварајќи го резултатот во 24. минута за Косовецот Амир Рахмани само 11 минути подоцна да зголеми на 0:2. Дефанзивецот Калиду Кулибали зголеми на 0:3 во 52. минута, пред замената Ирвинг Чаки Лозано во 84. да ги постави конечните 0:4.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферги беше во право? Роналдо може до хет-трик со Милвол, Меси не

Објавено пред

Сер Алекс Фергусон никогаш не криел дека го смета Кристијано Роналдо за најдобар играч на светот, His Boy, миленик и фаворит. Но, коментарите на легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед повторно добија на сила на социјалните мрежи по разните стартови на Роналдо и неговиот најголем ривал Лео Меси во своите нови клубови.

Додека Роналдо во првите три меча по враќањето на „Олд Трафорд“ постигна четири гола за Јунајтед, предводејќи ги до две победи и еден пораз (во ЛШ), првите три меча на Лео Меси во Пари Сен-Жермен се за заборав – нула голови и контроверзии по лутењето по вчерашната доцна замена. Неговиот тим, пак, стигна до две победи и едно реми во тие три меча.

Во 2015 година Фергусон во разговор со снукер-легендата Џон Перот ги спореди двајцата фудбалери.

„Што кажуваат луѓето кој е најдобриот фудбалер на светот? Многу луѓе со право ќе кажат Меси – не можете да го побиете тоа мислење. Но, Роналдо би можел да игра за Милвол, Квинс Парк Ренџерс, Донкастер Роверс… Кој било тим на светот и да постигне хет-трик. Не сум сигурен дека Меси го може тоа. Тој е фудбалер за Барселона“, изјави тогаш Шкотланѓанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАС С, повикувајќи се...

Свет11 час

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет12 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион13 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија16 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија19 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија19 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија20 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет21 час

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија2 дена

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет2 дена

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија2 дена

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија2 дена

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија2 дена

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ2 дена

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет2 дена

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет2 дена

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа2 дена

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет2 дена

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Досие