Контакт

Спорт

Жиру го претрка Трезеге: Се надевам дека ќе го стигнам и Платини

Објавено пред

Францускиот фудбалер Оливие Жиру стана третиот најдобар стрелец во историјата на француската репрезентација откако на мечот на „триколорите“ против Исланд го постигна 35. гол и го помина Давид Трезеге на листата.

Пред Жиру на листата на најдобри стрелци сега се Мишел Платини со 41 гол и Тиери Анри со 51 погодок во дресот на Франција.

„Најважен е колективниот успех, секогаш успехот на репрезентацијата ми беше приоритет. Нормално, неопходно е и на лично ниво да сум одличен. Среќен и горд сум поради тоа, сакам да продолжам да постигнувам голови. Се надевам дека ќе го стигнам Платини“ – рече Жиру и додаде дека Трезеге му бил инспирација.

Тој минатото лето беше цел на критики откако првиот шпиц на „петлите“ не постигна ниту еден гол на патот кон светската титула во Русија.

Сепак, сега повторно проработе и ја оправда довербата на селекторот Дешамп.

Спорт

Обрадовиќ ќе ја преземе Црвена звезда?

Објавено пред

Кошаркарската легенда на Црвена звезда Саша Обрадовиќ најверојатно ќе биде новиот тренер на црвено-белиот тим. Обрадовиќ како играч во три мандати го носел дресот на Црвена звезда, а тренерската кариера ја изгради надвор од Србија.

Црвена звезда наредната сезона ќе има нов тренер бидејќи Драган Шакота поради здравствени проблеми ќе ја напушти функцијата.

Ова информација денес ја пласираа неколку медиуми, иако во изминатите денови се шпекулираше дека во клубот ќе се врати трофејниот стратег Дејан Радоњиќ.

Обрадовиќ во моментов е тренер на Монако, меѓутоа има опција во договорот дека може да замине доколку добие понуда од клуб кој се натпреварува во Евролигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Руски тимови заинтересирани за Адеми

Објавено пред

Голема е веројатноста македонскиот репрезентативец Аријан Адеми да го напушти Динамо Загреб во летниот преоден рок. Можна дестинација на капитенот на „модрите“ е Москва. Два клуба од руската престолнина се заинтересирани за Адеми.

Според руските медиуми велат интерес за Адеми покажале великаните Спартак Москва и ЦСКА Москва. Двата тима биле подготвени да го плататат обесштетувањето за да го доенсат во своите редови.

Инаку на вредноста на Адеми на трансфер пазарот се проценува на околу пет милиони евра, но сигурно е дека Динамо ќе пара некое милионче повеќе за својот капитен.

Адеми има договор со Динамо до јуни 2023 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германците нема да ги казнуваат играчите за анти-расистичките пораки

Објавено пред

Фудбалскиот сојуз на германија (ДФБ) нема да ги кази фудбалерите кои за време на натпреварите одиграни минатиот викенд протестираа против расизмот и убиството на Џорџ Флојд.

Афро-американецот Флојд почина минатата недела од полициска бруталност за време на апсење. Поради убиството на Флојд веќе неколку дена во САД владее хаос на улиците во многу градови, а протестите против расизмот ги поддржаа луѓето ширум светот.

Во Германија на теренот јавно протестираа Маркус Турам од Борусија Менхегладбах, Џејдон Санчо и Ашраф Хакими од Борусија Дортмунд, а уште неколкумина други се придружија со давање на изјави и објавување на постови на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Македонија1 час

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Македонија3 часа

Најголем дел од заболените во Скопје се од Чаир

Најголем број од активните случаи на коронавирус во Скопје се од Чаир, по што следат Сарај, Аеродром, Бутел и Гази...

Регион4 часа

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет4 часа

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет4 часа

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет5 часа

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија6 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија16 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија16 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија18 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ21 час

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија22 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија23 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија1 ден

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија1 ден

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Досие