Контакт

Спорт

Жиру сака да остане на „Сан Сиро“

Објавено пред

Договорот на Оливие Жиру со Милан истекува на крајот од сезоната. Ветеранот не ја крие жалбата да остане на „Сан Сиро“ најмалку уште една сезона.

dobivaj vesti na viber

„Сакам да останам во Милан. Сепак, сè уште не сме разговарале за мојата иднина“, рече Жиру.

Французинот на 30 септември наполни 37 години, но верува дека се уште може да игра на врвно ниво.

„Мислам дека сè уште можам да му помогнам на тимот. Не сакам да поставувам никакви граници кога е во прашање мојата кариера“.

Жиру пристигна во Милан во 2021 година и досега има постигнато 31 гол на 73 натпревари.

Со Милан го освои Скудетото во 2022 година. Со француската репрезентација беше светски шампион во 2018 година и вицешампион на планетата во 2022 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вечерва и третиот син на Зизу би можел да дебитира за Реал

Објавено пред

Реал Мадрид, вечерва ќе го пречека Наполи во Лигата на шампионите. „Кралскиот клуб“ во минатото коло обезбеди пласман во осминафиналето, додека Наполи тоа треба да го направи во наредните две средби. Едно е јасно доколку Наполи победи ќе обезбеди нокаут фаза.

dobivaj vesti na viber

Добра вест за Карло Анчелоти е што Реал не му гори под нозе, бидејќи има многу повредени играчи. Критична е ситуацијата во редот за врска, бидејќи Анчелоти не може да смета на Французите Камавинга и Чуамени,а веројатно ќе отсуствува и Модриќ.

Проблемите со повредите го принудија Анчелоти за вечерашниот дуел да повика неколку фудбалери од вториот тим, Реал Кастиља.

Меѓу 21 играч кои се во составот за настап има и неколку интересни имиња. Трет голман ќе биде 21-годишниот Лукас Кањизарес, синот на славниот Сантијаго, а за мечот е пријавен и Тео Зидан, синот на легендата на Реал Зинендин Зидан.

Тео е третиот син на Зизу поранешен играч и тренер на Реал. Тео е висок 196 сантиметри, информациите од Шпанија говорат дека игра добро сезонава за Реал Кастиља под водство на поранешниот соиграч на Зизу, Раул.

Доколку дебитира тој ќе биде четвртиот од семејстовот Зидан кој одиграл официјалн меч за Реал. Покрај славниот Зинедин, можност да настапат за првиот тим на реал во минатото добија браќата на Тео, Лука и Енцо.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА индиректно призна дека Њукасл е оштетен, го тргна од листата ВАР-судијата

Објавено пред

ПСЖ од непостоечки пенал досуден во 96., а реализиран во 98.минута, успеа да остане непоразен на домашен терен од Њукасл во Лигата на шампионите. Овој бод го приближи ПСЖ, а го оддалечи Њукасл во осминафиналето во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

„Голем прашина“ во англиската јавност веднаш по завршувањето на натпреварот.

„Како е можно дека ова е пенал за ПСЖ? Смешно“, напиша Линекер на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер), додека поранешниот напаѓач на Ливерпул, Стен Колимор се огласи со оваа порака: „ВАР, умри, те молам“. Во сличен тон е и пораката на на Ширер: „Какво ср..е“.

Пенал за францускиот шампион беше досуден откако топката се одби од градите на Тино Ливраменто и го погоди во лактот. Според правилата на ФИФА и УЕФА тоа не е пенал, но сепак главниот судија Полјакот Шимон Марчинијак, според многумина најдобриот судија на светот, ја прифати сугестијата на сонародникот од ВАР-собата Томаш Квјатковски и помошникот на ВАР, Иван Бебек, судија од Хрватска.

Марчинијак ја гледаше снимката и на општо изненадување ја смени својата прва одлука и досуди пенал за ПСЖ.

УЕФА, официјално се уште не се огласила за спорната одлука. Сепак, одлуката која ја донесоа луѓето од УЕФА укажува дека во Нион се свесни за големата грешка што ја направија судиите.

Судијата Квјатковски вечерва требаше да биде во ВАР-собата на натпреварот од Лигата на шампионите помеѓу Реал Сосиедад и Салцбург, но тој е отстранет и на неговоот место ќе биде Германецот Марко Фриц.

Од друга страна, Иван Бебек не е казнет и тој вечерва ќе биде ВАР судија на натпреварот помеѓу Бенфика и Интер.

Причината поради која Бебек не беше казнет бидејќи тој беше асистент во ВАР-собата (АВАР). Главниот ВАР судија секогаш е одговорен да го повика судијата да прегледа спрона ситуација.

Во овој случај, предлогот Марчинијак да ја погледне спорната ситуација го даде Квјатковски, па тој беше казнет со изоставување на денешниот натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Со еден гол Халанд постави два нови рекорда

Објавено пред

Ерлинг Халанд, постигна еден гол во победата на Манчестер сити над Лајпциг (3:2) и урна два голгетерски рекорди во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

На возраст од 23 години и четири месеци, тој стана најмладиот играч во историјата на најсилното натпреварување кој постигнал 40 гола и кој го направил тоа најбрзо досега.

За овие 40 гола на Халанд му беа потребни само 35 натпревари во Лигата на шампионите.

За споредба, на претходниот рекордер Руд ван Нистелрој му беа потребни десет натпревари повеќе за да стигне до 40 гола во Лигата на шампионите.

За генијалниот норвешки голгетер ова е трет рекорд во најсилните натпреварувања што го собори во последните четири дена, бидејќи во саботата стана фудбалер кој најбргу стигнал до 50 голови во англиската Премиер лига.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион2 часа

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ3 часа

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ3 часа

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...

Топ3 часа

Вработена во болницата во Тетово неовластено снимала пациентка хоспитализирана на одделенијата: полицијата ја приведе

Полициски службеници на СВР Тетово, синоќа, околу 20.10 часот ја лишиле од слобода 46-годишната А. А. од тетовска Брвеница. Таа претходно...

Македонија4 часа

Ревизорката Татјана Димитровска предложена за нова претседателка на ДКСК, ревизори, судијка и антикорупционери за членови  

По три дена интервјуирање и четири дена бодирање, синоќа пред полноќ беше објавена ранг-листата за избор на нови членови на...

Топ6 часа

Приведено лице од Мала Речица, поставило знаме на Албанија на манастирот на Попова Шапка

Полициски службеници на СВР Тетово, вчеравечер, околу 23.30 часот, по преземени оперативни мерки, го идентификувале и го лишиле од слобода...

Македонија6 часа

Албанското знаме повеќе не е на јарболот во дворот на „Св. Наум Охридски“, рече Ангелов

Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата „Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе...

Македонија7 часа

(Видео) „Ковачевски ги лажеше граѓаните дека ќе им ги скрати платите на функционерите во стилот – ако не овој понеделник, наредниот петок – за на крајот да каже дека кратење нема“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Од април месец па навака, платите на функционерите се покачени за 78%, во време кога накај 600 илјади граѓани живеат...

Европа7 часа

Чешкиот претседател: Путин набргу би можел да добие голема шанса во војната

Рускиот претседател Владимир Путин би можел да добие предност во војната против Украина во текот на следната година доколку западните...

Свет8 часа

(Видео) Таткото на 9-годишната Емили откри како го преживеала заробеништвото: „Ова беше најшокантното“

Емили Ханд мораше да трча од куќа до куќа, принудена од Хамас да се движи додека израелските сили ја нападнаа...

Свет8 часа

(Видео) Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Минатата недела јапонски вулкан лоциран на островот Нииџима, 150 километри јужно од Токио, експлозивно еруптира. Јапонската крајбрежна стража го сними...

Македонија17 часа

Сотировски: Најостра осуда за вандалскиот упад во Св. Наум на Попова Шапка и симнувањето на знамето на Македонската православна црква

Претседателот на Kомисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски преку социјалните мрежи го осуди, како што...

Македонија17 часа

„Ова е намерна провокација“, рече Ангелов откако навивачи на Шкендија го кренаа албанското знаме на Попова Шапка

Ова, како многупати претходно, е намерна провокација и подгревање на меѓуетничката нетрпеливост, напиша Стојанче Ангелов, директор на Центарот за управување...

Македонија18 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 излегува на слобода

Поради лошата здравствена состојба, осудениот Бојан Јовановски-Боки 13 е пуштен на слобода. Кривичниот суд добил лекарски извештаи од повеќе клиники,...

Топ22 часа

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Ловечката Федерација на Македонија преку социјалните мрежи ги повика сите ловци да се вклучат во потрагата по Вања Ѓорчевска. Тие...

Македонија1 ден

По 3.000 денари за пензионерите со пензии до 14.000 денари, 1.200 за основци, 1.800 за средношколци, Ковачевски ги објави мерките

Основците, средношколците, студентите и пензионерите се првите категории опфатени со новиот пакет-мерки за кои е предвидена неколкумесечна парична помош. Мерките,...

Македонија1 ден

Балтичките земји ќе го бојкотираат состанокот на ОБСЕ во Скопје поради Русија

По Украина, и Естонија, и Летонија, и Литванија најавија дека нема да допатуваат на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје...

Македонија1 ден

Поради Лавров, украинскиот министер Кулеба нема да допатува во Скопје на состанокот на ОБСЕ

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, нема да присуствува на министерскиот состанок во Скопје, а земјата ќе ја претставува делегација...

Македонија1 ден

Бухова по прозивките за одговорност за случајот на Онкологија: Заклучоците се неиздржани и се одраз на политички реваншизам

„Како поранешен директор на ДЗСИ, најостро реагирам за моја политичка одговорност на предлог-заклучоците на анкетната комисија при Собранието за случајот...

Македонија1 ден

Амбулантите и болниците ќе работат за време на министерскиот состанок на ОБСЕ

Министерството за здравство информира дека одлуката 29 и 30 ноември да бидат неработни денови за сите вработени во државната и...