Контакт

Спорт

Жолтата маичка за Кристоф – Норвежанецот ја освои првата етапа

Објавено пред

Велосипедистот од тимот Емирати Александер Кристоф победи на првата етапа на Трката околу Франција. Првата етапа на 107 издание на најпрестижната велосипедска трка во светот со должина од 156 километри се возеше околу Ница.

Норвежанецот дојде до четвртата етапна победа во кариерата откако во спринтерскиот финиш го победи светскиот рпвак Мадс Педерсен кој вози за Трек-Сагафред. Првата етапа на Тур д’Франс на третото место ја заврши Кес Бол од тимот Санвеб.

Кристов стана вториот Норвежанец, по легендарниот Тор Хусховд, кој ја облекол жолтата маичка.

Бранителот на титулата Еган Бернал првата етапа ја заврши на 45 место со 16 секунди послабо време од победникот Кристоф. Неговиот главен конкурент се позиционираше на 39 место.

Утре на Тур д’Франс ќе се вози уште една етапа околу Ница кој ќе биде долга 186 километри.

Спорт

Рома ризикува да го загуби поенот од Верона поради Дијавара

Објавено пред

Рома ризикува да го загуби освоениот поен по 0:0 ремито на гости кај Верона поради поставувањето на Амаду Дијавара во игра, тврдат италијанските медиуми.

Според „Ла газата дело спорт“, фудбалерот од среден ред бил регистриран на листата на У22-играчи, а не во главниот тим, но од Рома не забележиле дека тој наполнил 23 години на 17 јули. Ова значи дека тој немал право на настап и може да го загуби мечот службено со 3:0.

Ова не би се случило првпат бидејќи Сасуоло бил казнет за ист прекршок во 2016 година со службен пораз од 3:0.

Во Рома биле подготвени на жалба признавајќи дека се работи само за административна грешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евра во 20-минутен напад на Јунајтед: Ја уништуваат репутацијата на големиот клуб

Објавено пред

Легендата на Манчестер јунајтед, Патрис Евра во 20-минутен монолог на својот Инстаграм профил влезе во остар напад на водството на поранешниот клуб, бидејќи се уништува репутацијата која „ѓаволите“ еднаш ја имаа.

Французинот ги издвои потпретседателот на клубот Ед Вудворд, одговорниот за трансфери, Мет Џаџ, но и своите поранешни соиграчи на кои им е „страв да зборуваат“ за тоа што се случува на „Олд Трафорд“.  39-годишниот Евра, инаку познат по своите бизарни и смешни постови на Инстаграм, овојпат почнува со извинување дека не може да биде среќен бидејќи е тажен, уморен и повреден од Јунајтед.

„Ако имам проблем со Ед Вудворд, нема да го кажам тоа на социјалните мрежи туку ќе му се јавам и ќе се сретнам со него. Единствен проблем кој го имам со него е тоа што верува на луѓе на кои не требаше да им верува. Пред нас, Боби Чарлтон, Џорџ Бест ја направија историјата на клубот. Нашата генерација од 1999 и 2008 само ја продолжи таа историја, а сега некои сакаат репутацијата да пропадне. Зошто? За бизнис? Кога сакаме фудбалер и тој чини 20 милиони фунти, на крајот го купуваме за 100 милиони фунти. Сега, ниту за пари не сакаат да доаѓаат во Јунајтед. Мора да престанат да бидат арогантни. Има луѓе во клубот кои не го почитуваат ниту Сер Алекс Фергусон. Тогаш, со Ферги и Дејвид Гил, немаше ништо но весниците, но доаѓаа, Ван Перси, Евра, Видиќ, Фердинанд…“, вели меѓу другото Евра.

Тој вели дека нападот не е поради одмазда, туку поради љубовта кон клубот.

„Го сакам овој клуб и можеби еден ден ќе работам за него, но ќе работам со лојалност и никогаш нема да лажам некого кој го сака клубот. Знам дека на некои луѓе им е страв да зборуваат бидејќи нема да добијат работа од клубот во иднина, но не ми е грижа. Мене не ми е потребен Манчестер јунајтед, јас го сакам Манчестер јунајтед“, вели Евра.

 

View this post on Instagram

 

#ilovethisgame #positive4evra #love #united #respect #frustration

A post shared by Patrice Evra (@patrice.evra) on Sep 21, 2020 at 3:42am PDT

Прикажи повеќе...

Спорт

Спортинг Лисабон ја преименуваа академијата во чест на Кристијано Роналдо

Објавено пред

Португалскиот клуб Спортинг Лисабон потврдија дека нивната фудбалска академија ќе го носи името на еден од најславните „продукти“ на младинскиот погон, Кристијано Роналдо.

„Со огромна чест објавуваме дека академијата на клубот ќе го носи името на Кристијано Роналдо (Academia Cristiano Ronaldo)“, потврдија од клубот.

Роден на островот Мадеира на Атлантскиот Океан, Роналдо се приклучи на Спортинг во 1997 година кога имаше само 12 години, а дебитираше во првиот тим во 2002 на 17 години, пред Сер Алекс Фергусон да го пронајде и да го донесе во Манчестер јунајтед во 2003, каде што стана ѕвезда и го продолжи фантастичниот успех со Реал Мадрид и сега со Јувентус.

„Академијата ќе го направи бесмртно името на еден од најголемите симболи кои ги произведе и тоа ќе биде инспирација на сите млади таленти“, додаваат од клубот со мотото: „Еднаш лав, секогаш лав“.

Претходно клубот размислуваше дури да го смени името на нивниот стадион „Естадио Жозе Алваладе“ во чест на Роналдо, а 35-годишниот фудбалер веќе има и аеродром на неговиот роден остров кој го носи неговото име.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Свет3 часа

СЗО ѝ се заблагодари на Русија за напорите за развој на безбедна и ефикасна вакцина против коронавирусот

Првата официјално регистрирана вакцина против Ковид-19, развиена од Институтот за епидемиологија и микробиологија при Научноистражувачкиот центар „Гамалеја“, сега се наоѓа...

Македонија4 часа

Пратениците на Беса го напуштија СДСМ во Собранието, но договорот за коалиција не се растура

Четворицата пратеници на партијата Беса од денеска во Собранието нема да дејствуваат како дел од коалицијата со СДСМ туку како...

Македонија5 часа

Станиците Битола 1 и Миладиновци не мерат ПМ10 оти дотраените инструменти биле извор на радијација

Мерните станици се во функција, но дел од инструментите кои ги мерат ПМ10-честичките не работат, велат од Министрството за здрава и...

Македонија5 часа

Драма во Струмица: Роднини насилно го однеле телото на починат пациент, заедно со болничкиот кревет

Роднини и пријатели на пациент кој починал во струмичката болница насилно го зеле телото сосе болничкиот кревет и преку оградата...

Економија6 часа

Наместо карго-аеродром во Штип, ќе се градат училишта, водовод и канализации, соопшти Бектеши

Министерството за економија лани направило измени на Законот за јавно приватно партнерство со кој се отвора можноста средствата предвидени во...

Македонија7 часа

Од Германија екстрадиран Јетон Љужа, обвинет за убиството на Саздо

Третообвинетиот Јетон Љужа во случајот за убиството на Никола Саздовски-Саздо денеска бил екстрадиран од Германија, соопшти МВР. „Денеска од Германија...

Европа9 часа

Две волонтерки претрпеле невролошки проблеми по примањето на оксфордската вакцина

Две лица се разболеле за време на испитувањето на вакцината против коронавирусот на компанијата „Астра Зенека“ во Велика Британија, откриваат...

Економија9 часа

Сојузот на стопански комори предложи 25 мерки за економски спас

Сојузот на стопански комори на Македонија минатата недела достави 25 мерки за економски спас, кои очекува Владата да ги усвои...

Македонија9 часа

Приведено лицето кое нападна лекар на токсикологија, Филипче го осуди инцидентот

Приведено е лицето кое вчера го нападна дежурниот лекар на Клиниката за токсикологија, бидејќи го препратил неговото малолетно дете на...

Свет10 часа

Гутереш: Ширете го мирот за да се борите со коронавирусот

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во своето годишно обраќање во Генералното собрание на светската организација истакна дека повторно ќе...

Македонија11 час

Денеска ќе се одлучува дали ќе има дневен престој во училиштата

Комисијата за заразни болести денеска на состанок ќе расправа за воведување целодневен престој во училиштата. Директорот на Здравствен дом Скопје,...

Свет24 часа

САД постигнаа нов рекорд со повеќе од еден милион тестови дневно

САД поставија нов рекорд со повеќе од милион тестови за коронавирус за еден ден, но експертите велат дека им требаат...

Македонија1 ден

Четири лица починаа од коронавирус, потврдени се 178 нови случаи

Во последните 24 часа од коронавирус во Македонија починаа четири лица, а потврдени се 178 нови случаи од 1.368 тестови,...

Македонија1 ден

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија, внатрешна контрола го испитува случајот

Родилката која заедно со нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија не знаела во која недела е од...

Регион1 ден

(Видео) Пронајдена трета жртва по ураганот во Грција, маж загинал кога врз него паднал покрив

Ураганот Јанош, кој ја погоди Грција, ја однесе и третата жртва во Тесалија во централниот дел на земјата, објавија денеска...

Македонија1 ден

Холштајн: Во интерес на Бугарија е да не го блокира проширувањето на ЕУ во овој регион

Билатералните проблеми не треба да бидат дел од преговарачката рамка за проширување на ЕУ, изјави германската амбасадорка во земјава, Анке...

Македонија1 ден

Пендаровски до Вартоломеј: Нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов...

Македонија1 ден

Комисијата одлучува за целодневна настава

Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава во основните училишта од 1 октомври....

Култура1 ден

Лауреатот на Златна камера 300, Камински со порака на „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија

На синоќешниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во...

Досие