Контакт

Спорт

Жозе Мурињо е новиот тренер на Тотенхем

Објавено пред

Жозе Мурињо и официјално е новио менаџер на фудбалерите на Тотенхем, потврдија утрово од лондонскиот клуб. Договорот помеѓу двете страни е потпишан до крајот на сезоната 2022/2023.

Португалскиот тренер го наследи Маурисио Покетино кој вчера по пет и пол години го напушти клубот од северен Лондон.

„Возбуден сум што му се приклучив на клуб со толку голема традиција и со толку верни навивачи. Ме возбудува квалитетот на тимот и академијата. Ме привлече тоа што ќе можам да работам со тие играчи“, изјавил Мурињо.

Мурињо речиси една година беше без работа. Лани на 18 декември тој доби отказ во Манчестер Јунајтед. Тотенхем ќе му биде третиот клуб во Англија. Во два мандати го предводел Челси. Со „сините“ има освоено три титули во Премиер лигата (2005, 2006, 2015).

Тотенхем лошо играат оваа сезона, во првенството со само 14 поени се наоѓаат на 12 место на табелата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Елмас ќе потпише нов договор со Наполи

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас ќе го продолжи договорот со Наполи. Елмас зад себе има одлилна сезона, одлично се вклопи во тимот, поради што клубот ќе го награди со нов договор.

Елмас минатото лето за сума од 16 милиони евра од Фенербахче пристигна во Наполи. и потпиша договор до јуни 2024 година.

Иницијатор на трансферот беше тогашниот тренер Карло Анчелоти. Позициите кои ги имаше кај Анчелоти Елмас ги задржа и кај новиот тренер Џенаро Гатузо.

Како што пишуваат италијанските медиуми клубот на Елмас, Калиду Кулибали и Никола Максимовиќ им понудил нови договори.

Македонскиот репрезентативец ќе го продолжи договорот на уште една година, што значи дека на „Сан Паоло“ ќе остане до крајот на сезоната 2025.

Прикажи повеќе...

Спорт

Правилото пет измени ќе важи и наредната сезона

Објавено пред

Извршниот одбор на ФИФА бил подготвен да донесе одлука правилото за пет измени да вежи и во сезоната 2020/2021 кога таа ќе започне.

По принудната пауза која настана поради коронавирусот ФИФА донесе одлука да им овозможи на клубовите да имаат право на пет измени во текот на еден натпревар. Правилото е донесено со цел да се заштити здравјето на фудбалерите.

Во моментот кога правилото беше донесено ФИФА им даде можност на националните сојузи самите да решат дали ќе го прифатат или не. Ниту една земја не го одби новото правило, иако е јасно дека најголем бенигит од него имаат клубовите со широк играчки кадар.

Иако правилото за пет измени требаше да важи само да завршувањето на сезоните неколку медиуми најавија дека Извршниот одбор во наредните денови ќе донесе одлука пет измени да има и во сезоната 2020/2021.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Марка“: Реал нема да купува во преодниот рок

Објавено пред

Поради финансиската криза што ја предизвика коронавирусот, Реал Мадрид во преодниот рок нема намера да купува нови играчи. Планот на клубот е да го растовари буџетот со продажбата на неколку фудбалери.

Во Реал се надеваат дека со продажбата на уште четворица фудбалери би можеле да заработат уште 200 милиони евра, објави „Марка“ со напомена дека веќе заработиле 45 милиони евра од трансферот на Ашраф Хакими во Интер.

Играчите што Реал ќе се обиде да ги продаде се Хамес Родригез, Герет Бејл, Марсело и Лукас Васкез. На оваа листа сигурно ќе се најдат и напаѓачот Маријано Дијаз, односно Дани Себаљос, кој е позајмен во Арсенал.

Договорт на Родригез истекува за една година, Бејл има договор уште две години. Овие двајца сезонава ретко играат.

„Марка“ тврди дека двајцата може да заминат за сума од 25 милиони евра. Интерес за Бејл покажуваат Манчестер јунајтед, Арсенал и Евертон, а Родригез изразил желба да остане во Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата итно ќе одлучува за ПЦР-тестот за патници од регионот

Премиерот Оливер Спасовски информира дека Комисијата за заразни болести ѝ препорачала на Владата од утре при влез во нашата земја...

Регион2 часа

Белград по синоќешниот хаос – запалени автомобили, смет, скршени стакла

Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ, објави на „Фејсбук“ фотографии од хаосот што остана на улиците на Белград по синоќешните немири....

Регион3 часа

(Видео) Демонстрант во Белград: Тато, ова е за тебе затоа што почина бидејќи немаше респиратор

Новинарка на телевизијата „Н1“ пред српскиот парламент ја сними шокантната исповед на Петар Ѓуриќ, син на познатиот уметник Љубиша Ѓуриќ,...

Регион3 часа

(Видео) Полицијата со палка тепа момчиња што мирно седат на клупа во Белград

Полицијата во Белград, по неколкучасовни масовни протести, почна да ги тепа луѓето, дури и оние што седат мирно. Како што...

Македонија4 часа

ИЈЗ: Намалување на бројот на новозаболени и починати, зголемување на бројот на оздравени

Неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 29 јуни до 5 јули 2020 година бележи намалување на...

Свет5 часа

Мистериозен синдром поврзан со коронавирусот предизвикува оштетување на мозокот кај децата

Коронавирусот може да предизвика големи невролошки проблеми кај некои деца, откриле научниците. Иако на младите им е полесно да се...

Свет5 часа

(Видео) Автобус полн со матуранти во Кина падна од мост во езеро, најмалку 21 загинат и 15 повредени

Најмалку 21 човек загина, а 15 се повредени кога автобус излета од патот и падна во езеро во Кина. Автобусот...

Свет6 часа

Во САД над 3 милиони заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со коронавирус во САД надмина три милиони, сè повеќе сојузни држави бележат рекорден број нови случаи, а...

Македонија6 часа

Задолжителен тест за граѓаните на Србија, Косово, БиХ и на Црна Гора при влез во земјата, препорача Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок, на кој донесе одлука да достави предлог до Владата од утре при влез...

Регион6 часа

(Видео) Солзавец и оклопни возила на протестите во Белград по најавата за нов полициски час

Полицијата во Белград утрово успеа да ги растера демонстрантите што од синоќа протестираа по најавата на претседателот на Србија, Александар...

Свет17 часа

СЗО: Епидемијата се забрзува, се појавуваат докази дека вирусот се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека епидемијата на коронавирус се забрзува и дека се појавуваат докази за пренесување на Kовид-19...

Регион21 час

Србија го враќа полицискиот час, забрана за движење од петок до понеделник

Од утре во Србија ќе биде забрането собирање на повеќе од пет луѓе во отворен и затворен простор, а од...

Македонија21 час

ДИК ќе прави симулација на изборниот ден во услови на пандемија

Државната изборна комисија утре ќе спроведе симулација на процесот на гласање под посебните протоколи поради пандемијата на коронавирус. Симулацијата ќе...

Регион24 часа

Грчки медиуми: Повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19

Грчките медиуми пренесуваат дека повеќето од туристите од Србија се позитивни на Ковид-19, а тоа е и половина од новите...

Македонија24 часа

Нови 120 заболени и петмина починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас упати поддршка до Заев

Претседателот на грчката партија СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, упати видеопорака со поддршка на претседателот Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Јово Вангеловски обвинет за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен предлог против поранешниот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски,...

Македонија1 ден

Заболените од коронавирус и оние во самоизолација до утре може да се пријават за да гласаат

Утре истекува рокот за пријавување на лицата што се позитивни на Ковид-19 или се во домашна изолација, а кои сакаат да гласаат...

Свет1 ден

Шведска, сепак, воведува мерки против коронавирусот

Во Шведска денеска стапуваат во сила строги правила за почитување на мерките за физичка дистанца во угостителските објекти. Минималното растојание...

Македонија1 ден

Филипче: На денот на изборите ќе биде безбедно да се гласа

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, истакна дека во изминатите четири месеци тој и колегите од Комисијата за заразни...

Досие