Контакт

Спорт

Жозе Мурињо за фудбалерите со мобилните: Такво е времето!

Објавено пред

Жозе Мурињо од неодамна има официјален инстаграм-профил и ако сте на оваа платформа би можеле да го следите бидејќи секогаш има некоја интересна забелешка.

Вака беше и по понеделничката тешко извојувана победа од 1:0 на гости кај Барнли, кога „Специјалниот“ сподели фотографија од соблекувалната, на која сите негови фудбалери беа на мобилните телефони.

„По голема победа во тежок меч… Знакот на времето“, напиша Мурињо.

 

View this post on Instagram

 

After a great victory in a really hard match… Sign of the times 📱📱 Well done boys #COYS

A post shared by Jose Mourinho (@josemourinho) on Oct 26, 2020 at 3:53pm PDT

Спорт

Данска ја „скрши“ Словенија во второто полувреме

Објавено пред

Словенечката ракометна репрезентација имаше сили за само едно израмнето полувреме, губејќи со 30:23 (14:12) од домаќинот Данска во својот прв меч на Европското првенство во ракомет.

Откако во првото полувреме ги држеа Данките на „дистанца“, Словенија осум минути не постигна гол во второто полувреме, за на крајот Данките да стигнат до 30 гола во една убедлива победа.

Ларке Педерсен уфрли шест гола, додека Кристина Јоргенсен и Трине Остегард Јенсен имаа 5 постигнати голови за Данска, додека Наташа Љепоја со пет гола беше најефикасна за Словенија.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО 2020

ГРУПА А

Франција – Црна Гора 24:23 (11:12)

Данска – Словенија  30:23 (14:12)

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола: Само уште 700 меча и готов сум!

Објавено пред

Манчестер сити во сабота ќе го пречека Фулам, во меч во кој Пеп Гвардиола ќе го прослави својот 700. меч како тренер, јубилеј кој му беше споменат на прес-конференцијата пред мечот.

Каталонецот од Барселона, преку Баерн Минхен и Манчестер сити создаде репутација на еден од најдобрите фудбалски тренери на денешницата со стил на фудбал кој е атрактивен на око и носи резултати.

„Седумстотини мечеви! Само уште 700 меча и потоа ќе се пензионирам! Кога ќе почнеш нешто во живот не знаеш каде ќе те однесе. Никогаш не помислив дека ќе имам 700 меча како тренер, но добро е што малку од тие мечеви се порази“, вели Гвардиола.

Статистиката вели вака: со Барселона Б 42 меча (28-9-5 скор), со Барса 247 меча (179-47-21), со Баерн Минхен 161 меч (121-21-19) и со Манчестер сити 249 меча (178-34-37).

Прикажи повеќе...

Спорт

Алегри: Сум работел со многу ѕвезди, но само Роналдо е поинаков во главата

Објавено пред

Кристијано Роналдо има поинаква глава од сите други фудбалери, вели поранешниот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри, признавајќи дека Португалецот го има најдобриот менталитет од многубројните фудбалери со кои работел.

Алегри работеше со Роналдо во својата последна година како тренер во Торино, во 2018/2019, во која Роналдо постигна 21 гол за титулата во Италија. Бидејќи тренерот претходно освои скудето и со Милан во 2010/2011, имаше шанси да работи со многу ѕвезди.

„Имав многу силни фудбалери со силен менталитет. Дефанзивци, како Џорџо Кјелини и Алесандро Неста, фудбалери од средниот ред, како Џенаро Гатузо и Кларенс Сидорф, и напаѓачи, како Златан Ибрахимовиќ и Кристијано Роналдо. Роналдо е на врвот според менталитетот. Тој има поинаква глава од сите. Освои пет ‘Златни топки’, пет титули од Лигата на шампионите, еден европски трофеј со Португалија, што е многу тешко, и секогаш тој бил клучниот човек. Секоја година има нова цел“, вели Алегри во интервју за британскиот „Тајмс“.

Бидејќи е без работа од 2019 година, Алегри признава дека има амбиција да работи во Премиер лигата за што веќе подолго време зема часови по англиски јазик.

„Тренерот не треба да создава немир и анскиозност кај фудбалерите. Правиш голема грешка ако одиш само според твоите идеи, твојата мисла и не работиш на човечкиот потенцијал што го имаш. Фудбалот се одлучува од фудбалерите. Да, секој тим треба да има организација и тактика преку тренерот, но важно е да се работи индивидуално. Тренерот мора да е и психолог. 80 отсто психологија, 20 отсто тактика“, објаснува Италијанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија5 часа

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија6 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија6 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија7 часа

Граѓаните над 65 години први ќе ја примат вакцината против Ковид-19

Граѓаните со хронични белодробни и кардиоваскуларни болести и граѓаните постари од 65 години ќе имаат предност за вакцината против Ковид-19,...

Македонија8 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа9 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија10 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија11 час

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ12 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион12 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ13 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион13 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија14 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија14 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија14 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион14 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет15 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Досие