Контакт

Спорт

Жртвувањето Пике може да го направи следен претседател на Барса

Објавено пред

Еден човек заслужи најголем аплауз на „Ноу Камп“ во неделата на првиот меч од новата сезона против Реал Сосиедад, и тоа не беше актуелниот претседател Жоан Лапорта, туку човекот кој многумина го гледаат како иден претседател на нивниот омилен клуб, Жерард Пике.

Пике е роден за таа позиција. Тој потекнува од супер-богато каталонско семејство, пред да го направи сопственото богатство, кое додадено на тоа на неговата сопруга Шакира (која е значително побогата од него), и има совршено потекло исто како тие кои во минатото го водеа клубот.

„Тој ги има гените за претсдател. Неговото семејство е типичен примерок на на бургесија, каталонската трговска класа“, напиша Симон Купер во неговата нова книга „Комплексот Барселона“.

Дедото на Пике, Амадор Бернабеу, беше директор на Барселона 23 години, а самиот Жерард е член на клубот од своето раѓање, исто како и неговиот син Милан и неговата ќерка Саша. Тој секогаш се жртвувал за Барселона, но потегот со намалувањето на сопствената плата само да се регистрираат Мемфис Депај и Серхио Гарсија беше маестрален потег.

„Роден сум тука, израснав тука, речиси цел мој живот живеам тука. Тоа мораше да се направи. Морав да бидам прв за да се регистрираат играчите, но ова е семејство и одиме напред заедно. Сите капитени ќе го направат тоа што е потребно за клубот“, објасни Пике по мечот, пред да потврди дека и другите капитени на клубот, Жорди Алба, Серхио Бускетс и Серхи Роберто ќе ги намалат своите плати.

Пред неколку месеци, поранешниот напаѓач на Барса, Бојан Кркиќ јасно посочи на Пике како иден претседател на клубот.

„Потребни ни се луѓе на чело на Барса кои пораснаа сакајќи ги овие бои. Не неутрални лидери, туку тие кои ќе го бранат грбот. Го почитувам Пике за неговите вредности, неговиот карактер, посветеноста и сигурноста. Пике, претседател“, напиша Кркиќ во каталонскиот „Спорт“.

Пике има доволно искуство во водење на успешни бизниси – тој е основач и претседател на „Космос“, компанија која ги спојува „технологијата, спортот и иновациите“, преку која го купи фудбалскиот клуб Андора. Тој исто така беше човекот кој го трансформирање Дејвис купот со партнерство со Интернационалната тениска федерација (ИТФ) вредно 3 милијарди долари.

Пике во 2015 година организираше состанок на поранешниот претседател на клубот, Жозеп Марија Бартомеу и директорот на „Ракутен“, Хироши Микитани по што јапонската компанија стана главен спознор на Барса. Основачот на Фејсбук, Марк Зукерберг често му е гости на на вечера.

Социосите на Барса нема да заборават на последниот гест кога неговото име евентуално ќе се појави на ливчињата за гласање.

Спорт

Асенсио со хет-трик, Реал со „шестка“ за Мајорка

Објавено пред

Реал Мадрид повторно се лидери во шпанската Ла лига, откако на „Сантијаго Бернабеу“ ја „торпедираа“ Мајорка со 6:1 благодарение на хет-трикот на Марко Асенсио.

Дека вечерта нема да биде најдобра за гостите, се покажа уште во третата минута кога Карим Бензема постигна гол за 1:0, за Асенсио да го уфрли својот прв гол во 24. минута. Гостите се заканија веќе во следната минута преку голот на Ли-Канг Ин, пред Асенсио само пет минути подоцна да ја врати предноста од два гола.

Во второто полувреме во 55. минута, Асенсио го комплетираше хет-трикот, за Бензема во 78. минута да го го постигне својот втор гол, а Иско во 84. минута да го комплетира мечот. Реал со пет победи во шест меча оваа сезона е на првото место со 14 поени, два повеќе од актуелниот шампион, Атлетико.

ЛА ЛИГА, 6.КОЛО

Реал Мадрид – Мајорка 6:1

Вилјареал – Елче 4:1(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Хакими ја продолжи победничката низа на ПСЖ со гол во 95. минута!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен го забележа седмиот триумф во седум кола во француската Лига 1 на драматичен начин, откако Ашраф Хакими го постигна својот втор гол во 95. минута за 2:1 победа на гости кај Мец.

Без повредениот Лео Меси, Хакими им донесе водство на „светците“ веќе во 5. минута од мечот, но Мец покажаа дека се подготвени за борба откако Бубакар Кујате да израмни во 39. минута. Кога се сметаше дека ПСЖ ќе ги загуби првите поени оваа сезона, Хакими, летното засилување од Интер, постигна прекрасен гол во 95. минута за нови три поени со кои ПСЖ веќе имаат 7 поени предност на врвот на табелата пред Марсеј, кои беа заддржани кај Анжер (0:0).

ЛИГА 1, 7.КОЛО

Мец – Пари Сен-Жермен 1:2

Анжер – Марсеј 0:0

Ленс – Стразбур 0:1

Лориен – Ница 1:0

Лион – Троа 3:1

Лил – Ремс 2:1

Монако – Сент-Етјен 3:1

Монпелје – Бордо 3:3

Нант – Брест 3:1

Рен – Клермон 6:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

„Чеканите“ ги исфрлија Јунајтед од Лига купот, Челси и Тотенхем се спасија по пенал-серија

Објавено пред

Дејвид Мојс и Вест хем имаа слатка „одмазда“ за домашниот пораз во Премиер лигата од Манчестер јунајтед во саботата, елиминирајќи ги „ѓаволите“ во 1/16 финалето на Англискиот лига куп сред „Олд Трафорд“ со 1:0 победа.

Мануел Ланзини го постигна единствениот гол на мечот за победа на „чеканите“ против комбинираниот тим на Оле Гунар Солскјер.

Фаворитите Челси и Тотенхем, пак, успеаја да влезат во осмиафиналето по пенал-победи. На „Стемфорд бриџ“, Тимо Вернер им донесе предност на домаќините во 54. минута, пред Камерон Арчер да израмни за Астон вила. Во пенал-серијата, Вила утнаа два пенали. Тотенхем пак, имаше 2:0 водство кај Вулверхемптон, пред регуларните 90 минути да завршат 2:2, а во пенал серијата „волците“ утнаа дури три пенали.

Арсенал, немаа проблеми како фаворитите, победувајќи го Вимблдон со 3:0, додека и Брајтон стигна до лесна победа од 2:0 против Свонси.

ЕФЛ ЛИГА КУП, 1/16 ФИНАЛЕ

Арсенал – Вимблдон 3:0

Челси – Астон вила 1:1, 4:3 пен.

Манчестер јунајтед – Вест хем 0:1

Вулверхемптон – Тотенхем 2:2, 2:3 пен.

Брајтон – Свонси 2:0

Милвол – Лестер 0:2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија14 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија15 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија17 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија18 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија19 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија19 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион19 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија20 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион20 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија22 часа

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија23 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет23 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет24 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија2 дена

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија2 дена

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет2 дена

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет2 дена

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 дена

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија2 дена

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие