Контакт

Спорт

Зидан бесен што мечот со Осасуна воопшто се одигра: Тоа не беше фудбал

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан беше бесен на Ла лига што лигата реши да се одигра мечот со Осасуна и покрај катастрофалните временски услови во Памплона, велејќи дека не постоеле услови за фудбал.

Шпанија е погодена од бурата Филомена, и големи делови од земјата се покриени со снег, што предизвика одложување на мечот помеѓу Атлетико Мадрид и Атлетик Билбао во саботата. Реал, пак, мораа да патуваат до Памплона и покрај тоа што чекаа три часа да се качат во авионот бидејќи немаше услови за летање.

Теренот „Ел Садар“ на Осасуна беше екстремно тежок за игра и не беше изненадување што мечот заврши 0:0 и Зидан не беше задоволен, посебно бидејќи тимот остана во својот хотел по мечот, без шанси веднаш да се вратат во Мадрид.

„Го направивме тоа што можевме на теренот, но тоа не беше фудбалски меч. Условите не беа тука за игра. Работите што се случија последните два дена беа компликувани и не знаеме како и кога ќе се вратиме во Мадрид. Очигледно, мечот требаше да биде одложен бидејќи немаше услови. Не сакам да критикувам, го правиме тоа што ќе ни го кажат. Ако можеме да се вратиме во Мадрид во понеделик, тогаш во среда имаме друг натпревар“, вели Зидан.

„Кралевите“ без муниција на тешкиот терен во Памплона

Спорт

Историски неуспех на Ливерпул

Објавено пред

Откако ги испиша најславните страници во клупската историја, Јирген Клоп со Ливерпул сега ги пишува најсрамните страници во клупската историја.

Екипата која во 2019 година ја освои титулата во Лигата на шампионите, потоа доминираше во Премиер лигата, сега не знае да победи на домашен терен.

Ливерпул имаа една нестварна серија, 68 натпревари не беа поразени на „Енфилд“, а сега не можат никого да победат на домашен терен.

„Црвените“, синоќа, во дербито беа поразени од Челси (0:1). Ова е петти пораз по ред за Ливерпул, а вкупно седми на кој немаат победа на „Енфилд“.

Последен пат Ливерпул како домаќини победиле на 16.декември, минатата година, против Тотенхем (2:1).

По Тотенхем, играа нерешено со Манчестер јунајтед (0:0) и ВБА (1:1), а потоа влегоа во серијата порази: Барнли (0:1), Брајтон (0:1), Манчестер сити (1:4), Евертон (0:2), Челси (0:1).

Катастрофалната низа Ливерпул имаат можност да ја прекинат во недела, кога ќе го пречекаат Фулам.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џејмс и Дурент ги избраа тимовите за Ол стар натпреварот

Објавено пред

Капитените на тимовите за НБА Ол стар натпреварот, Леброн Џејмс и Кевин Дурент, ги избраа петорките и резервите за натпреварот кој ќе се одигра во недела, во Атланта.

Леброн Џејмс за стартери во својот тим ги избра Јанис Адетокумбо од Милвоки Бакс, Стеф Кари од Голден стејт Вориорс, односно Лука Дончиќ и Никола Јокиќ од Далас Маверикс и Денвер Нагетс.

Резерви во тимот на леброн се Демијан Лилард (Портланд Трејлблејзерс), Бен Симонс (Филалдлефија ’76), Крис Пол (Финикс Санс), Џејлен Браун (Бостон Селтикс), Пол Џорџ (ЛА Клиперс), Домантас Сабонис (Индијана Пејсерс) и Руди Гобер (Јута Џез).

Дурент, поради повреда ќе го пропушти натпреварот, негова замена е Џејсон Тејтум од Бостон Селтикс. Покрај Тејтум во тимот на Дурент се Кајри Ирвинг (Бруклин Нетс), Џоел Ембид (Филалдлефија ’76), Каваи Ленард (ЛА Клиперс), Бредли Бил (Вашингтон Визардс).

Резерви во овој тим се Џејмс Харден (Бруклин Нетс), Девин Букер (Финикс Санс), Зајон Вилијамсон (Њу Орлеанс Пеликанс), Зек Лавијн (Чикаго Булс), Џулиус Рендл (Њујорк Никс), Никола Вучевиќ (Орландо Меџик), Донован Мичел (Јута Џез).

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Билбао ги скрши срцата на навивачите на Леванте, против Барса за куп титулата

Објавено пред

Атлетик Билбао се покажаа како специјалисти за куп-натпреварувањата, откако во реваншот од полуфиналето на Копа дел реј, со 2:1 славеа кај Леванте на Енис Барди со гол во 112. минута од продолженијата.

Марти Рохер ги донесе Леванте во водство во 17. минута од мечот, но веќе во 30. минута Атлетик израмни на 1:1 со гол од пенал на Раул Гарсија. Барди влезе во игра во второто полувреме, но домаќините не успеаја да стигнат до голот кој им носеше прво финале во историјата на клубот, пред во 112. минута преку Алехандро Беренгер стигнаа до голот вреден финале.

Атлетик го чека и финалето од Копа дел реј од минатата сезона, против баскискиот ривал Реал Сосиедад, кој лани беше одложен поради пандемијата на КОВИД-19. За потсетување во средината на јануари во еден драматичен меч, Атлетик успеа да ја совлада Барса со 3:2 по продолженијата за да ја освои титулата од Суперкупот на Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет26 минути

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирус

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија36 минути

Ноќеска пукање во Топанско поле, мртви две лица

Двајцата убиени во кои ноќеска беше пукано се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион41 минута

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 час

Папата ја започна историската посета на Ирак

Папата Франциско утрово на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа2 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астразенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астразенека“ во таа земја,...

Свет2 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се прфетпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет14 часа

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија14 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет16 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет18 часа

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија20 часа

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија21 час

„Фајзер-Бионтек“ ќе ни достави вкупно 800.280 вакцини, овој месец ќе пристигнат првите 21.000

Компанијата „Фајзер-Бионтек“ во 2021 година на Северна Македонија ќе ѝ испорача 800.280 дози вакцини, а испораката ќе се одвива во...

Македонија22 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион24 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија1 ден

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија1 ден

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа1 ден

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија1 ден

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет2 дена

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија2 дена

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Досие