Контакт

Спорт

Зидан: Фрустриран сум од резултатот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, рекол дека е задоволен од она што неговите фудбалери го прикажале против Хетафе, незадоволен бил само од резултатот.

Реал, во 34 коло гостуваше кај градскиот ривал Хетафе, дуелот на „Алфонсо Перез“ стадионот заврши без голови.

„Одигравме добар натпревар, жал ми е што заврши без голови, мислам дека заслуживме повеќе. Имавме шанси да постигнеме гол. Поради тоа ме сум нервозен, ремито е фрустрирачко за нас. Задоволен сум од моите фудбалери, играа добро. Добро се браневме, но од друга страна не постигнавме гол. Не сум задоволен со овој резултат“, рекол Зидан.

Реал на табелата има 65 бода, десет повеќе од Хетафе на четвртото место. Лидер на табелата е Барселона со 80 бода, а втори се Атлетико со 71. Во наредното коло Реал ќе гостуваат кај Рајо Валјекано, а Хетафе патува во Сан Себастијан кај Реал Сосиедад.

Спорт

Тодибо: Сите во Барселона го „штедат“ Меси на тренинг

Објавено пред

Жан-Клер Тодибо, францускиот фудбалер кој неодамна направи трансфер од Барселона во Шалке, тврди дека сите во каталонскиот клуб се „нежни“ кон Лионел Меси од страв да не го повредат Аргентинецот.

Меси останува лидер и најважен играч на Барселона и покрај тоа што е блиску до својот 33. роденден, иако на стартот на сезоната имаше мала повреда. Тодибо, кој ќе биде позајмен на Шалке до крајот на сезоната, вели дека сите се обидуваат да него повредат Меси, знаејќи колку тој е важен за нив.

„Знаевме дека не смее да биде повреден. Научив многу од Меси, а искрено и му украдов неколку топки на тренинг. Секогаш одите нежно на него, бидејќи би било штета да го повредите“, вели Тодибо во интервју за германскиот „Билд“.

За Тодибо немаше многу многу место во тимот од „Ноу Камп“ по доаѓањето од Тулуз, и Шалке сега ќе имаат опција да го откупат договорот од 25 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нурмагомедов се потсмева: Вака го давеа Конор Мекгрегор

Објавено пред

Хабиб Нурмагомедов можеби јавно изјавува дека не сака да влезе повторно во рингот со Конор Мекгрегор, но очигледно не може да избега од „сенката“ на контроверзниот Ирец, откако на социјалните мрежи објави фотографија на која Мекгрегор го дават во три различни тежински категории.

Нурмагомедов, кој го победи Мекгрегор во октомври 2018 за да ја одбрани УФЦ круната во лесна категорија, сакаше да го потсети Ирецот на неговите порази.

На една од фотографиите е самиот Хабиб во нивниот меч од минатата година, додека другата е фотографија на која Нејт Дијаз го победува Мекгрегор на УФЦ 198, а последната е од последниот пораз на Мекгрегор пред да потпише со УФЦ кога загуби од сонародникот Џозеф Дафи за само 38 секунди.

Ова доаѓа само неколку дена откако Хабиб преку социјалните мрежи му порача дека „еден е кралот“ и дека тој не заминува никаде.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер за „врати од мртвите“ против Милман

Објавено пред

Роџер Федерер успеа да се пласира во осмина-финалето на Австралија опен откако по голема борба и неверојатен пресврт, во пет сета, успеа да го победи домашниот миленик Џон Милман (47 на АТП листата).

Федерер висеше над бездната, Миламан имаше предност 8:4 во супер тај-брејкот во петтиот сет, меѓутоа успеа да направи неверојатен пресврт, освои шест поени во низа и го заклучи сетот и мечот со 10:0.

Швајцарецот го победи Милман за четири часа и седум минути со 4/6, 7/6, 6/4, 4/6, 7/6 (10:8).

Милман ќе жали што ја пропушти шансата уште еднаш да го победи големиот Федерер. На Ју-Ес опен во 2018 година Австралиецот го елиминираше Федерер во осмина-финалето.

Домашниот тенисер одигра одличен меч, максимално го користеше лошиот ден на Федерер, а во решавачкиот сет имаше два сервиси за победа. Тука му се „стегна“ раката, Федерер го искористи моментот освои шест поени во низа, од кои три на сервис на противникот и го заклучи мечот.

Во наредната рунда противник на Федерер ќе му биде Унгарецот Мартон Фучович.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија44 минути

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија54 минути

(Видео) Достовски до Филипче и Дуковски: Бидете како Атиџе, половина канабис за вас, половина за пациентите

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија5 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија5 часа

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија6 часа

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет8 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет8 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија8 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет19 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет21 час

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион22 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија23 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 ден

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија1 ден

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија1 ден

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ1 ден

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет1 ден

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Досие