Контакт

Спорт

Зидан: Имаме многу проблеми

Објавено пред

Реал Мадрид, вечерва не успеа да го победи Валјадолид. Натпреварто заврши 1-1, откако Бензема постигна гол во 82 минута, а израмни Гвардиола шест минути подоцна.

По првиот кикс во сезоната тренерот на Реал, Зинедин Зидан, бил незадоволен од она што го прикажале неговите играчи.

„Не можеме да бидеме среќни со ваков резултат, постигнавме гол во 82 минута, а потоа тие израмнија. Поради тоа сме лути. Погрешивме во таа акција, не бевме добро поставени. Смееме да ја губиме топката то не смееме да ги губиме позициите во одбраната. Проблемот не е од физичка природа. Имаме многу проблеми, бевме лоши во второто полувреме. Требаше да го „затвориме“ мечот кога постигнавме гол“, заклучил Зидан.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Маркез на чекор од шеста Мото ГП титула по триумфот во Арагонија

Објавено пред

Марк Маркез својот 200. Мото ГП старт го прослави со убедлива победа од пол-позицијата пред домашната публика на Арагонија ГП трката, покажувајќи уште еднаш дека е недопорливиот „доминатор“ во шампионатот.

Маркез сега има 300 поени, дури 98 пред својот најголем ривал, Андреа Довициозо во Дукати, кој го освои второто место на патеката во близината на Алканиз. Австралиецот Џек Милер беше трет за Прамак Дукати, а во топ 10 беа Маверик Вињалес (Јамаха), Фабио Квартараро (Јамаха), Кал Крачлоу (Хонда), Алекс Еспархаро (Априлија), Валентино Роси (Јамаха), Алекс Ринс (Сузуки) и Такаки Накагами (Хонда).

Со оваа победа, Маркез може да стигне до својата четврта последователна Мото ГП титула на четири трки пред крајот ако победи на следната трка во Тајланд на 6 октомври без разлика на тоа каде ќе заврши конкуренцијата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајорка никако да победи, Трајковски остана на клупата (видео)

Објавено пред

На Реал Мајорка не им оди најдобро, откако по победата во првиот меч од новата сезона во Ла лига, доживеаја уште еден пораз, овојпат од 4:2 од тимот на Хетафе. Македонскиот репрезентативец Александар Трајковски повторно не доби шанса од тренерот Висенте Морено.

Хетафе дојде во водство уште во седмата минута со автоголот на Идрису Баба, а на полувреме имаа 2:0 предност откако Хорхе Молина беше прецизен од белата точка во 33. минута. Хетафе дојде и до 3:0 преку Алан Њом во 63. минута, пред Мајорка да постигне гол преку Хрватот Будимир во 70. минута.

Будимир им даде надеж на гостите дека можат да стигнат до реми, кога во 77. минута намали на 3:2, меѓутоа Анхел во 84. минута го потврди триумфот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ањели потврдил: Ултрасите го уценуваа Јувентус

Објавено пред

Претседателот на Јувентус, Андреа Ањели сведочел дека ултрасите на клубот го уценувале италијанскиот шампион со закана со навредувачки песни по кои Јувентус би бил казнет.

Оваа недела беа уапсени 12 навивачи на Јувентус, лидери на групите ултраси, и според „Кориере дела сера“, Ањели пред судот изјавил дека организираните навивачки групи станале агресивни во барањата за бесплатни билети и други работи од клубот.

„Одите на трибините на сопствен ризик, посебно во централниот сектор. Таму не се сите деликвенти, но има лидери кои имаат криминален потенцијал – Тоја, Гранчини и Мочола, лидерите на групите ’Други’ и ’Викинг’. Во 2018 година во соработка со полицијата решивме да поднесеме тужба и да ја решиме ситуацијата. Со закани за насилно однесување тие му штетат на клубот“, изјавил Ањели.

Ултрасите штрајкуваа во вчерашниот 2:1 триумф над Верона со тоа што не навиваа за клубот, а дел од нив беа надвор од стадионот каде што ја навредуваа управата на клубот. Вчера исто така за првпат на „Алијанц стадионот“ имаше стјуарди во „курва“ областа, каде што досега редот го спроведуваа самите навивачки групи.

Уапсени навивачи, со години го рекетирале Јувентус

Прикажи повеќе...

Најново

Регион46 минути

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија4 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион4 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ5 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа6 часа

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура17 часа

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија22 часа

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ23 часа

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ24 часа

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија2 дена

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Досие