Контакт

Спорт

Зидан: Не сум недопирлив

Објавено пред

Реал Мадрид, попладнево, во дербиот на колото во Ла Лига, гостува во Севилја. Шпекулациите велат, дека ова е еден од натпреварите, кој ќе ја одреди судбината на Зинедин Зидан на клупата на „кралскиот клуб“.

Реал не игра добро од почетокот на сезоната, а во дуелот со Севилја ќе влезат по серијата од два порази. Зидан е свесен дека неговиот тим нема право на кикс.

„Кога не победуваш, нормално е да добиваш критики. Тоа сепак нема да го смени мојот начин на размислување, за играчите и за мојата работа. Очигледно е дека имаме проблеми, но ќе продолжиме да работиме“, рекол Зидан и дополнил.

„И во минатото сме имале тешки моменти. Можеби овој пат е потешко. Против Севилја имаме шанса да покажеме дека сме добри. Овие играчи знаеле да се извлечат од вакви ситуации. Никогаш не сум чувствувал дека сум недопирлив во Реал, ни кога бев играч, а ни сега кога сум тренер“.

Натпреварот на „Рамон Санчез Писхуан“, Севилја-Реал Мадрид ќе започне во 16.15 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Живот на кредит во Барса – должи 126 милиони евра на 19 клуба за трансфери!

Објавено пред

Финансиските проблеми на Барселона повторно се појавија во јавноста кога финансискиот извештај на каталонскиот гигант потврди дека овој клуб должи фантастични 126 милиони евра за трансфери на дури 19 клуба.

Од овој долг, огромна сума од 29 милиони евра е на Ливерпул како дел од трансферот на Филипе Кутињо пред три години, најголемиот во историјата на Блауграна. Барса плати 118 милиони евра од вкупната цена од 160 милиони евра одеднаш, а остатокот го плаќаше на рати.

Освен на Ливерпул, од поголемите суми Барселона уште им должи на францускиот Бордо 10 милиони евра за Малком, 8 милиони евра на бразилскиот Гремио за Артур Мело и 15,5 милиони евра на Ајакс за Френки де Јонг.

Финансиските проблеми на Барселона поради пандемијата на коронавирусот не се тајна откако минатата недела клубот побара од повеќе големи шпански банки да се репрограмира нивниот долг за да се избегне банкрот, а шпекулациите велат дека долгот на клубот се доближува до магичната сума од милијарда евра.

Барса во економска криза, бара одложување на плаќањето на долговите

Долгот на Барселона се доближува до магичната бројка од милијарда евра

Прикажи повеќе...

Спорт

Катар ги „стопираше“ Аргентинците, сега има надеж и за Хрватите!

Објавено пред

Катар го изддржа фуриозниот напад на Аргентинците во првото полувреме, за во интересна завршница да ги совлада Јужноамериканците со 26:25 и да ги заддржи надежите за пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Египет, и во исто време да ги остави Хрватите во „живот“.

Аргентина имаше огромно водство во првото полувреме, но Катарците полека се вратија во игра до крајот на полувремето, пред потоа да ја преземат контролата на мечот. Сепак, неизвесно беше до самиот крај, кога Аргентинците имаа шанса со гол да стигнат до реми и до пласман во четврт-финалето.

Сега, последниот патник меѓу најдобрите осум репрезентации на светот ќе се одлучува на мечот Данска-Хрватска во 20.30 часот. Доколку Хрватите успеат да стигнат до победа над првопласираниот тим во групата, ќе се пласираат во четврт-финалето, каде што ќе играат со Шведска. Меѓутоа, доколку одиграат нерешено или загубат, тогаш Катар се пласира понатаму.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, 27.01

Данска – Египет

Шведска – Втора група второпласиран

Шпанија – Норвешка

Франција – Унгарија

СП РАКОМЕТ 2021, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Бразил – Уругвај 37:17 (18:7)

Шпанија – Унгарија 36:28 (21:14)

Полска – Германија 20.30 ч.

Табела: 1.Шпанија 9, 2.Унгарија 7, 3.Германија 4, 4.Полска 4, 5.Бразил 3, 6.Уругвај 0

ГРУПА 2

Бахреин – Јапонија 25:29 (12:19)

Аргентина – Катар 25:26 (13:12)

Данска – Хрватска 20.30 ч.

Табела: 1.Данска 8, 2.Катар 6, 3.Аргентина 6, 4.Хрватска 5, 5.Јапонија, 6.Бахреин 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ексфудбалерот на Ливерпул, Агер, демантира дека е уапсен во Москва

Објавено пред

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Даниел Агер, мораше да демантира дека бил уапсен во Москва на протести против претседателот Владимир Путин, како што јавија некои од руските медиуми.

Руските извори тврдеа дека Агер бил уапсен во саботата во Москва на протест за поддршка на Алексеј Навални, лидерот на опозицијата, кој беше затворен по враќањето во Русија, а дури се појавија и документи со името „Д М Агер“, кој се појавил пред судот во Москва.

Сепак, бизарната приказна стана уште побизарна кога рускиот портал „База“ потврди дека се работи за Дмитриј Кендрел, човек што го сменил своето име во чест на данскиот репрезентативец во 2009.

„Има некоја конфузија. Никогаш не сум кажал дека има само еден Даниел Агер, а сега тоа се потврди. Даниел Агер во Москва не сум јас. Јас сум добро и сум во Шпанија“, напиша Агер на „Твитер“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет28 минути

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет2 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија3 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет3 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ4 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија7 часа

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија8 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа8 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија8 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија9 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ9 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија11 час

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Топ11 час

Казни од по 2.000 евра за скопјани затекнати на групна прослава во стан во Капиштец

Скопското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казни од по 2.000 евра за лица кои не ги почитувале мерките против...

Свет11 час

Во пукање во Индијанаполис петмина мртви, меѓу кои и бремена жена

Пет лица, вклучително и 19-годишна бремена жена, се убиени во пукање во северниот дел на Индијанаполис. Еден малолетник е тешко...

Топ11 час

Притвор за тренер по џудо од Прилеп кој сексуално злоупотребувал малолетни ученички

Прилепското основно јавно обвинителство поведе постапка против маж на возраст од 46 години, за кој постои сомнение дека сторил продолжено...

Регион12 часа

Брисел денеска расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција...

Европа12 часа

Од денес заострени мерки во Австрија, задолжителна маската ФФП2

Откако дневниот број на новоинфицирани во Австрија остана на постојано високо ниво, но и поради појавата на британскиот вид коронавирус,...

Свет13 часа

Бајден ја укина одлуката на Трамп и си донесе своја – нема влез во САД

Претседателот на САД, Џо Бајден, повторно воведе рестрикции за влез во САД за повеќето луѓе кои не се Американци, а...

Свет13 часа

Документарен филм од 2017 година фрла ново светло на приказната за потеклото на коронавирусот

Институтот за вирусологија во Вухан, познат по своите истражувања на вирусите кај лилјаците, веќе долго време се наведува како можен...

Спорт1 ден

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Досие