Контакт

Спорт

Зидан објасни зошто не прифатил да стане менаџер на Манчестер јунајтед

Објавено пред

Легендарниот француски поранешен фудбалер и тренер, Зинедин Зидан, вели дека е подготвен да се врати на работа, со репрезентативна кариера како најпожелна, иако додава дека нема многу опции.

dobivaj vesti na viber

Во интервју за „Л’Екип“, Зидан открива дека не бил во позиција да размисли да го преземе Манчестер јунајтед кога се отворила шанса, и зборува за двете позиции со кои најмногу го поврзуваат – Пари Сен-Жермен и француската репрезентација. Тој е без работа по заминувањето од Реал Мадрид во текот на летото 2021 година.

„Никогаш не вели никогаш, посебно во денешно време. Кога бев фудбалер, можев да го изберам речиси било кој тим. Како тренер, нема 50 клубови каде што можам да одам, туку само можеби две-три можности. Ако се вратам во клуб, тогаш тоа ќе биде да победувам. Тоа го кажувам и покрај мојата скромност. Затоа не можам да одам насекаде. Има други причини поради кои исто така ме спречуваат. На пример јазикот. Кога луѓето ми велат: ‘Дали сакаш да одиш во Манчестер?’ Сфаќам англиски, но не го говорам навистина добро. Знам дека има тренери кои одат во клубови без да го зборуваат јазикот, но јас работам поинаку. За да победуваш, потребни ти се толку многу елементи. Јас знам што ми е потребно да победувам“, објаснува Зидан.


Иако клупскиот фудбал му нуди повеќе опции, Зидан, кој има 108 настапи за Франција, не крие дека би сакал да стане селектор на „триколорите“.

„Не сум завршен со Франција. Секако, го сакам тоа. Се надевам еден ден тоа ќе се случи. Кога? Тоа не е до мене да одлучам. Сакам да имам заокружен настап со Франција. Тоа е врвот. Дали ќе го наследам Дидие Дешам? Не знам. Ако треба да се направи тоа, ќе дојде време. Желбата е тука. Француската репрезентација е најпрекрасното нешто што е можно за мене“, додава Зидан.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Легендата на Рома стана градоначалник на Верона

Објавено пред

Поранешниот играч за врска на италијанската репрезентација и долгогодишен фудбалер на Рома, Дамијано Томази, стана градоначалник на Верона. На изборите за градоначалник тој го победи актуелниот Федерико Сбоарину, адвокат, кој е на таа функција од 2017 година.

dobivaj vesti na viber

Томази претходно беше претседател на Здружението на италијанските фудбалери. Кариерата ја почна во Верона, каде што преку младински погон стигна до првиот тим. Тој остави најдлабока трага играјќи за Рома.

Беше член на римскиот клуб од 1996 до 2006 година, а во сезоната 2000/2001 со „волчицата“ ја освои шампионската титула во Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Борко Ристовски ќе биде тренер на голманите на РК Вардар

Објавено пред

Првиот човек на РК Вардар, Михајло Михајловски, на денешната прес-конференција го објави и составот за следната сезона. Борко Ристовски ќе ја заврши кариерата и ќе биде тренер на голманите, а доколку има потреба ќе им помогне на соиграчите.

dobivaj vesti na viber

Владо Недановски ќе треба да седне на клупата, со оглед дека многу извесно е заминувањето на Давид Дејвис, по одлуката на ЕХФ дека Вардар нема да игра во Лигата на шампионите. Него ќе му помага Столе Петрушевски.

СОСТАВ НА ВАРДАР 2022/23

Голмани: Томовски, Гогов, тренер на голманите Борко Ристовски

Десни крила: Георгиевски, Ќосевски и Џукиќ

Десни бекови: Моралес, Савревски

Среден бек: Карапалевски, Додиќ (ако му дозволи Кјелце), Анте Гаџа

Леви бекови: Талески и Мишевски.

Леви крила: Дибиров (?). македонско лево крило

Пивоти: Стоилов, Атанасовски и Лазаревски

Тренер: Недановски/Петрушевски

Прикажи повеќе...

Спорт

Стоилов: ЕХФ бездушно не казни, но Вардар и ова ќе го преживее

Објавено пред

Двојниот европски првак Вардар и носител на двојната круна во Македонија нема да игра во Лигата на шампионите. Капитенот Стојанче Стоилов, кој е секогаш искрен, не крие дека е тешко, но вели дека Вардар ќе се бори и бара Михајло Михајловски да остане во клубот се додека не се најде друг стабилен спонзор.

dobivaj vesti na viber

„Многу сум разочаран од одлуката на ЕХФ, не се свесни каква е ситуацијата кај нас во клубот, можам да кажам дека бездушно не казнија, сега кога долговите беа на крај. Се надевам дека Михајло ќе остане со нас, мислам дека не е време да се тргне зошто Вардар уште не е спасен. Бев сведок на ветувања дека Вардар ќе биде помогнат, а во меѓувреме дојдоа и пандемии, војна…Сега сме вратени неколку чекори назад, но голем дел од играчите ќе останат и Вардар повторно ќе се бори за титулите. Секако, имаме голема конкуренција во Еурофарм Пелистер, кој е голем ривал и ние го респектираме“, изјави Стојанче Стоилов.

Тренер на РК Вардар идната сезона треба да биде Владо Недановски, доколку Давид Дејвис реши да замине поради новонастаната ситуација.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на „северномакедонци“ направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон од каде доби уверување...

Економија35 минути

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија38 минути

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија46 минути

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ1 час

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија2 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион3 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ4 часа

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет5 часа

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет5 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет5 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион17 часа

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет18 часа

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...

Свет20 часа

(Видео) Лидерите на Г7 се шегуваа на сметка на Путин

Лидерите на самитот на Г7 на најиндустриските земји во Германија се пошегуваа со изгледот на рускиот претседател Владимир Путин. Тие...

Свет21 час

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија...

Свет21 час

Г7 со иста цел – да се зголеми притисокот врз Русија

Земјите од Г7 делат исти цели – исклучување на кислородот од руската воена машина, истовремено додека се грижат за своите...

Македонија23 часа

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Бугарскиот премиер Кирил Петков рече дека Скопје веќе има избор за сопствената иднина, а Бугарија успеала да ги заштити своите...

Топ1 ден

(Видео) Фатени дилери кои сакале да внесат кокаин, хашиш и марихуана преку граница

Доцна синоќа на  граничниот премин „Табановце“ полицијата и мобилен тим од Царинската управа, фатиле тројца дилери од кои две се жени...

Свет1 ден

Самит Г7: Во фокус војната во Украина и цената на нафтата

Во Германија денеска почнува самитот на Г7, а главна тема е војната во Украина и цената на нафтата. Авионот на...

Свет1 ден

(Видео) Би-Би-Си во база на странските борци во Украина, ги има околу 20.000 од повеќе од 50 земји

Повеќе од 20.000 странски борци од повеќе од 50 земји се приклучиле кон украинската армија од почетокот на конфликтот во...