Контакт

Спорт

Зидан: Секогаш сум бил самокритичен, тоа ми дава дополнителна сила

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, ја одржа последната прес-конференција пре утрешното дерби со Барселона. Зидан се наоѓа под голем притисок, по поразите од Кадиз и Шахтјор и смо со триумф на „Ноу Камп“ екипата ќе ја врати самодовербата.

„Дали тимот нема самодоверба? Важно е да бидат јаки, самодовербата доаѓа со она што ќе го направите на теренот. Ако играте добро и самодовербата ќе ви биде на високо ниво. Барселона? Тоа е екипа која секогаш била силна, без оглед на тоа кој ги тренирал. Барса секогаш е Барса. Тоа е екипа која знае да игра фудбал и која може секого да победи“, рекол Зидан и продолжил.

„Секогаш сум бил самокритичен, тоа ми дава дополнителна сила. Знаеме дека сите заедно можеме да направиме нешто добро, порад тоа сакаме да одиграме квалитетен натпревар. Тренер сум и нормално е по секој пораз да бидам критикуван, но јас не живеам во минатото ме интересира само она што следува“.

Тренерот на Реал Мадрид, одговарајќи на новинарско прашање, потврдил дека Серхио Рамос ќе биде подготвен за дербито.

Ел Класко на „Ноу Камп“ ќе започне во 16 часот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вардар имаше блескав старт, па доживеа тежок пораз во Полска

Објавено пред

Вардар имаше фантастичен старт на гостувањето кај Кјелце, но потоа доживеа тежок пораз, втор за неколку дена од полскиот гигант, овојпат со 36:29 (18:12) на гости.

Тимур Дибиров, Столе Стоилов и Кристијан Дисингер имаа вистинско шоу на стартот, за „црвено-црните“ да дојдат до 5:2 водство против тимот на Талант Душебаев, но потоа на сцена стапија Алекс Душебаев и Аркадијуш Морито и на полувреме Вардар губеше со дури шест разлика (18:12), во полувреме во кое имавме само две одбрани.

Разликата беше преголема за да се стигне во второто полувреме и Кјелце сега остануваат убедливо први во групата Б со 13 поени, додека за Вардар ова е трет пораз во пет меча и се наоѓаат на шестото место со 3 поени.

Душебеав и Морито го завршија мечот со седум гола, додека за Вардар, Дибиров имаше 7, а Ловро Јотиќ шест гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Веспрем – Алборг 30:32 (16:19)

Кјелце – Вардар 36:29 (18:12)

Прикажи повеќе...

Спорт

Убедливиот Менхенгладбах го зголеми притисокот на Реал и Интер, Сити совршени во осминафинале

Објавено пред

Борусија Менхенгладбах уште еднаш воодушеви во Лигата на шампионите, демонтирајќи ги Шахтјор Доњецк со 4:0 за да постави притисок на Интер и Реал Мадрид кои од 21 часот го играат големото дерби, додека Манчестер сити и официјално е во осминафиналето по 1:0 победата над Олимпијакос на гости во Грција.

На „Борусија-Парк“, домаќините дојдоа во водство уште во 14. минута преку гол од пенал на Штиндл, за Нико Елведи во 34. минута да зголеми на 2:0, пред Брил Ембодо да постигне сензационален гол со ножички во финишот на полувремето. Оскар Вент во второто полувреме го потврди триумфот, за „ждребињата“ да се зацврстат на првото место на табелата во групата Б со осум поени, додека Реал имаат само 4, а Интер 2 пред нивниот меч.

Тимот на Пеп Гвардиола, пак, ја забележа и четвртата победа во четири меча во ЛШ, славејќи со 1:0 со убавиот гол на Фил Фоден во првото полвуреме, за целосна контрола во групата Ц.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 4.КОЛО

ГРУПА Б

Борусија Менхенгладбах – Шахтјор Доњецк 4:0

Интер – Реал Мадрид 21.00 ч.

Табела: 1.Борусија М. 8, 2.Шахтјор 4, 3.Реал Мадрид 4, 4.Интер 2

ГРУПА Ц

Олимпијакос – Манчестер сити 0:1

Марсеј – Порто 21.00 ч.

Табела: 1. Манчестер с. 12, 2.Порто 6, 3.Олимпијакос 3, 4.Марсеј 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Бекер нема време за германскиот тенис поради легалните проблеми

Објавено пред

Борис Бекер се повлекува од позицијата на одговорен за машкиот тенис во Германија, работа во која го надгледуваше развојот на младите тенисери и на Дејвис куп репрезентацијата.

Освојувачот на шест гренд слема признава дека веќе нема време да ја врши работата која ја стартуваше во 2017 година, откако 53-годишниот Германец се наоѓа сред скап и тежок судски процес во Лондон за банкрот. Тој беше обвинет дека ги крие трофеите и дел од своите недвижнини во процесот на исплаќање на долговите, и го очекува затворска казна од неколку години ако го осудат.

„Работата со Германската тениска федерација ми носеше огромно задоволство последните три и пол години. За жал, сега немам доволно време за оваа работа и останувам пријател со сите во федерацијата“, вели трикратниот шампион од Вимблдон.

Федерацијата му се заблагодари за работата и порача дека капитенот на Дејвис купот, Михаел Колман ќе ги преземе неговите обврски.

Кој ќе ја купи вилата на банкротираниот Бекер ќе мора да живее со неговата мајка!

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мицкоски повика на предупредувачки протест за одбрана на македонските црвени линии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку социјалните мрежи повика на натпартиски протест за одбрана на црвените линии во преговорите со...

Македонија3 часа

1.288 новозаразени од Ковид-19, починаа 39 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на...

Македонија4 часа

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна, уништувањето ќе почне во декември

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна...

Свет4 часа

Кинески експерти тврдат дека коронавирусот не потекнува од Кина

Кинескиот државен весник „Пиполс дејли“ тврди, повикувајќи се на изјави на кинески експерти, дека коронавирусот не потекнува од Вухан, град...

Меѓународен5 часа

Почина Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона (60) почина од срцев удар во родната земја, јавуваат тамошните медиуми. Легендарниот фудбалер починал...

Македонија8 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Македонија10 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија10 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура11 час

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа12 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет12 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија13 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија13 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион13 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа13 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет13 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет14 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет14 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет15 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет15 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Досие