Контакт

Спорт

Златан дава голови во четири децении! Милан со победа ја отвори сезоната

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ постигна два гола за Милан да стигне до 2:0 победа над Болоња на „Сан Сиро“ во првиот меч од новата сезона во Серија А за „росонерите“, продолжувајќи да руши рекорди и на 38 години.

Ова беше неверојатна 23-та сезона во првите европски лиги во кои Ибрахимовиќ постигнува голови, што значи дека има постигнато гол во четири посебни децении – 1990-ти, 2000-ти, 2010-ти и 2020-ти! Бројките на Златан за Милан од јануари се апсолутно неверојатни – во 22 меча, тој има постигнато 14 гола и 5 асистенции, оправдувајќи ја одлуката на Милан да го убедат да остане во клубот и да му понудат одлична плата. Ова исто така е трет гол во два меча за Милан оваа сезона, откако стрелаше и во меч од Лига Европа против ирскиот Шамрок Роверс (2:0).

Против Болоња, каде што на клупата е неговиот пријател Синиша Михајловиќ, тој го отвори резултатот во 35. минута по одличната асистенција на Тео Ернандез со одличен скок, за во 50. минута, кога Бенасер беше соборен во шестнаесетникот, да биде прецизен и од белата точка.

Спорт

Дагестански ММА фајтер застрелан со пушки по расправија за земја (вознемирувачко)

Објавено пред

Поранешниот ММА фајтер, Шамил Абдулмуслимов бил застрелан од двајца напаѓачи со автоматски пушки во градчето Хасавјурт во Дагестан по наводна расправија за земја.

25-годишниот Абдулмуслимов, кој имаше 11-4 скор во различни помали промотерски куќи, бил застрелан во четвртокот по расправија со татко и син околу земја. Според локалните медиуми, расправијата почнала во еден ресторан, по што Мургамудин Мурасидов и неговиот син заминале и се вратиле со автоматски пушки и го застрелале ММА фајтерот.

Дагестан е славен по своите боксери, борачи и ММА фајтери – шампионот во средно-тешка категорија во бокс Артур Бербиев е роден во Хавасјурт, кој е на 100 километри од Махачкала, родниот град на ММА сензацијата Хабиб Нурмагомедов.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ботас остана најбрз, Ферстапен се судри со Строл, болидот на Гасли се запали!

Објавено пред

Валтери Ботас остана најбрз на драматичниот прв ден од Португалското ГП на „Алгарве“ патеката во Портимао, по сесии во кои имаше пожар за Пјер Гасли и опасен судир на Макс Ферстаспен и Ленс Строл при голема брзина.

Во првата сесија Ботас беше за три десетинки побрз од колегата од Мерцедес, Луис Хамилтон, а Ферстапен беше трет. Во втората сесија, првите 30 минути се искористија како тест на гумите на Пирели за 2021 година, и Ботас постави најдобро време од 1:17.940, пред сесијата да биде прекината поради пожарот во болидот на Алфа Таури на Пјер Гасли, кој за среќа избегна повреди.

По рестартот на сесијата, на патеката излегоа многу болиди, и Ферстапен и Строл се судрија при брзина од над 200 километри, праќајќи го возачот на Рејсинг поинт надвор од патеката за втор прекин.

Ботас остана најбрз со половина секунда пред Ферстапен, а Лендо Норис во Мекларен беше трет најбрз, пред Шарл Леклер (Ферари), Карлос Саинс Јуниор (Мекларен) и Себастијан Фетел (Ферари). Гасли остана седми пред Хамилтон, кој не доби шанса да вози на меки гуми.

Прикажи повеќе...

Спорт

Луис Суарез донираше 1.000 хамбургери

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Луис Суарез донираше 1.000 „Биг мек“ хамбургери како дел од годишната добротворна акција на рестораните „Мекдоналдс“ во неговиот роден Уругвај.

Суарез ги купи хамбургерите во Шпанија по 4.75 евра парче, трошејќи 4.750 евра за да учествува во акцијата, а сите средства ќе се донираат во „Роналд Мекдоналд хаус асоцијацијата“, добротворната компанија на ланецот на ресторани, која помага 7.000 деца и нивните семејства во Уругвај.

Хамбургерите на Суарез ќе одат кај децата во младинската лига во Пандо, градче на 32 километри од престолнината Монтевидео. Во акцијата се вклучи и поранешниот фудбалер на Интер, Алваро Рекоба, додека во слична акција минатата година, Карлос Тевез донираше 1.000 хамбургери во Аргентина.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија39 минути

(Видео) Северна Македонија и САД потпишаа меморандум за безбедност на 5G технологии

Премиерот Зоран Заев и потсекретарот за економски раст, енергија и животна средина во Владата на САД, Кеит Крач, потпишаа меморандум...

Македонија2 часа

(Видео) Заев – Хоти: Ако има потреба повторно ќе се воведат ПЦР тестови на граница

Северна Македонија и Косово традиционално позитивниот политички дијалог наскоро ќе го потврдат со прва заедничка седница меѓу Владите на двете...

Македонија2 часа

Мицкоски: Ако Заев се откаже од Гоце Делчев и јазикот, идната влада на ВМРО ќе ја поништи одлуката

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ  Христијан Мицкоски, на денешниот протест, како што наведуваат, против „мафијата, за правда и слобода“, нагласи дека доколу...

Топ2 часа

Тепачка со ножеви и пиштоли меѓу две семејства во Кондово, двајца завршиле во болница

Две лица се повредени во тепачка меѓу две семејства во Кондово, во која биле употребени нож и пиштол. Како што...

Македонија7 часа

Свадба со 200 гости во Арачиново, полицијата најави пријави

Државниот пазарен инспекторат и полицијата растурија свадба во Арачиново со 200 гости и најавија кривични пријави за непочитување на мерките...

Регион8 часа

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните, хотелите, трговските центри

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на...

Македонија8 часа

(Видео) Георгиевски за „Бгнес“: Сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува

И покрај „длабоката држава“ во Македонија, ние сакаме зближување со Бугарија, Гоце Делчев нè обединува, вели лидерот на ВМРО-Народна партија,...

Свет9 часа

Истражување: Лекувањето на Ковид-19 со крвна плазма дава слаби резултати

Употребата на таканаречената конвалесцентна плазма или антитела од крвта на пациенти кои оздравеле од Ковид-19 како потенцијален третман за хоспитализирани...

Македонија10 часа

Казнети рекордни 557 возачи за еден ден во Скопје

Полицијата вчера казнила рекордни 557 возачи во Скопје, од кои 93 за пречекорена брзина. Министерството за внатрешни работи во текот...

Свет10 часа

(Видео) Последна дебата пред изборите: Трамп вети вакцина до крајот на годинава, Бајден апелира да се носат маски

Доналд Трамп и Џо Бајден разменија сериозни обвинувања на последната дебата пред претседателските изборите во САД што се одржа во...

Македонија10 часа

Владата именува нови директори на јавни претпријатија и државни агенции

Владата на седница донесе одлука за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и...

Македонија10 часа

23 Oктомври – Ден на македонската револуционерна борба

Во Македонија денеска се одбележува 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба, државен празник и неработен ден за сите...

Спорт21 час

Во последната секунда Вардар пропушти победа над Порто и фантастичниот Митревски

Вардар во уште еден драматичен финиш, не успеа да ја забележи втората победа едноподруго во ЕХФ Лигата на шампионите, откако...

Македонија22 часа

Дурловски се повлекува од пратеничката функција

Пратеникот Игор Дурловски од ВМРО-ДПМНЕ го напушта Собранието. Тој на социјалните мрежи напиша дека негови приоритети се националните интереси по...

Македонија23 часа

Георгиевски во Софија на средба со Захариева

Лидерот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски, денеска имаше средба со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева. Информацијата...

Регион24 часа

Дачиќ е избран за претседател на српското собрание

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и досегашен министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, е избран за претседател на...

Македонија1 ден

Нови 640 заболени и 12 починати од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на...

Свет1 ден

Шведска ги повика повозрасните граѓани да излезат од изолација

На повозрасните Швеѓани, на возраст над 70 години, и на другите ризични групи сега им се препорачува да ги следат...

Свет1 ден

(Видео) Жена се заканувала дека ќе се разнесе на железничка станица во Лион

Желелезничката станица „Пар-Диу“ во Лион е евакуирана поради пријава за бомба, а во тек е полициска акција, соопшти полицијата додавајќи...

Македонија1 ден

Македонскиот државен врв на разговор со претседателот на Европскиот парламент: Подготвени сме за успешна приказна

Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска остварија...

Досие