Контакт

Спорт

Златан: Прво го мразев Михајловиќ, сега би одел во војна за него

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ имаше само пофални зборови за својот стар пријател, тренерот на Болоња, Синиша Михајловиќ, и во интервју за „Ла Газета дело спорт“ тврди дека иако на почетокот не можел да го трпи, потоа српскиот тренер ја добил неговата целосна доверба.

„Мислам дека Синиша е голем човек, и имав среќа што го запознав како личност. Не се сакавме на почетокот, но кога го запознав подобро во Интер тоа беше љубов на прв поглед. Порано велев: ‘Ако одам во војна, го сакам Сини напред, јас во вториот ред’“, вели Ибрахимовиќ на промоцијата на новата автобиографија на тренерот.

И Михајловиќ мисли исто.

„Сакав да го убијам кога игравме Јувентус-Интер. Мислев само најлошо за него. За среќа ништо не се случи, а потоа кога дојде во Интер сфатив дека е одлично момче и горд сум што сум му пријател“, објаснува Михајловиќ.

Златан признава дека бил блиску до потпис со Болоња, пред да реши да продолжи со Милан.

„Синиша секогаш бил посилен од мене. Кога беше болен му кажав: ‘Само кажи што треб, а јас ќе го направам’. Тој направи многу да ме донесе во Болоња, ги кажа вистинските работи, но бев искрен со него, не трчам како порано. Тој ми кажа дека треба да седам напред и да давам голови. Ќе потпишев со Болоња бесплатно само поради него, но потоа дојдоа Милан. Не беше изборот помеѓу Болоња и Милан, туку помеѓу играње и пензионирање“, открива Ибрахимовиќ.

Спорт

Пандев за „Моцартспорт“: Аутсајдери сме, нема што да загубиме на ЕУРО 2021

Објавено пред

Легендата на македонскиот фудбал, Горан Пандев, ќе ја предводи Македонија на ЕУРО 2021 година. Во интервју за „Моцартспорт“, тој вели дека Македонија од позиција на аутсајдер нема што да загуби на собирот на најдобрите европски селекции.

Македонија на ЕУРО 2021 година е во група со Холандија, Австрија и Украина.

„Најпрвин се надевам дека пандемијата ќе заврши. Дека ќе има публика на ЕП и дека ние ќе имаме поддршка од нашите навивачи. Реално, ние сме аутсајдери, но нема што да загубиме. Најважни ќе ни бидат првите две средби, со Австрија и Украина“.

Во интервјуто издвоил кој натпревар е најзначаен во неговата кариера.

„Се работи за два натпревари. Последниот натпревар на Македонија против Грузија, на 12.ноември, кога постигнавме голем успех и финалето во Лигата на шампионите против Баерн, кога со Интер победивме 2:0“, рекол Пандев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дејвис има 190 милиони причини за радост

Објавено пред

Ентони Дејвис ги финишира преговорите околу новиот договор со Лос Анџелес Лејкерс. Американските медиуми тврдат дека тој ќе потпише пет годишен договор кој ќе му донесе 190.000.000 евра.

Дејвис, во својата прва сезона со Лејкерси успеа да ја освои шампионската титула. Заедно со Леброн Џејмс тој е рбетот на овој тим, кој ќе се обиде во новата сезона да ја одбрани титулата.

Дејвис во првата сезона би требало да заработи 35.000.000 долари. Неговата плата ќе расте секоја година, а во последната година тој треба да добие 43.000.000 долари.

Во договорот ќе постои опција која ќе му овозможи на Дејвис да ја раскине соработката, пред да ја започне последната година од договорот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Февруарскиот „прозорец“ ќе се игра во Перм

Објавено пред

Бордот на ФИБА Европа донесе одлука, вториот квалификациски турнир од Б-групата за пласман на Евробаскетот 2022 година, да се игра во Перм, Русија. Според одлуката, натпреварите ќе се одржат во периодот од 19. до 21. февруари.

Согласно донесениот распоред, на 19. февруари треба да се играат натпреварите Македонија-Русија и Италија-Естонија. На 21. февруари пак се закажани мечевите Македонија–Италија и Русија-Естонија.

Надлежната комисија на ФИБА Европа, дополнително ќе ги одреди термините за натпреварите кои Македонија треба да ги одигра против Италија и Естонија.

Овие натпревари требаа да се одиграат минатата недела, во „балонот“ во Талин, меѓутоа беа одложени поради позитивни тестови на коронавирусот во редовите на македонската репрезентација.

Фото/kfsm.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаи на...

Македонија35 минути

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија4 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен4 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ4 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет5 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет6 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија6 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет6 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион7 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ7 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа8 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет8 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет9 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион9 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа20 часа

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет21 час

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт21 час

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија22 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија23 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Досие