Контакт

Спорт

Зверев е во криза: Раскина со девојката, маки со менаџерот, татко му е болен

Објавено пред

Германскиот тенисер Александер Зверев ќе се обиде следните денови во Минхен да го поправи впечатокот по прилично бледите игри што ги имаше во првата третина од сезоната.

Со само едно финале во Акапулко, се друго завршуваше уште во вториот или третиот круг, тоа е премалку за амбициозниот 21-годишен тенисер кој моментно е трет на АТП листата.

Пред стартот на турнирот во Минхен откри што го мачи.

Во февруари раскинал со девојката, останал без менаџерски тим, а последната лоша вест е дека татко му се разболел и не може да го следи на турнирите.

„Многу работи се случија во последниот период. Ситуацијата околу менаџерството ме чинеше многу. По првпат и мојот татко не може да биде со мене поради болест. И раскинав со девојката. Сето тоа влијаеше на мене. Можеби други играчи не би зборувале за тоа, но тоа не е случај со мене. Секогаш зборувам од срце“ – вели Зверев.

Спорт

ЦСКА го „потопи“ Фенер, Обрадовиќ до своите кошаркари: Еб.те се, срамота сте (видео)

Објавено пред

Мајк Џејмс имаше 31 поен и додаде 4 асистенции за ЦСКА Москва да стигне до убедлива 88:70 победа над Фенербахче, зголемувајќи ја фрустрацијата во турскиот клуб, за кои не играше Нандо де Коло.

Покрај Џејмс, Јанис Стрелникс имаше 23 поени за ЦСКА да се врати на победите по изненадувачкиот пораз од Асвел и да го подобри скорот на 6-2. За Фенер, Костас Слукас имаше 20 поени, а Дерик Вилијамс 19, но падот на формата во третата четвртина беше клучна за шестиот пораз во осум меча оваа сезона.

Токму оваа лоша форма на Фенер му ги „уништи“ нервите на тренерот Жељко Обрадовиќ, кој повторно имаше неколку екстремни реакции, како кога ги пцуеше сопствените кошаркари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Меси го „реши“ јужномериканското „Суперкласико“ (видео)

Објавено пред

Лионел Меси го постигна единствениот гол при 1:0 победата на Аргентина над лутиот ривал Бразил во „Суперкласико“ мечот во Ријад, Саудиска Арабија, откако претходно Габриел Жесус го утна и својот втор пенал во националниот дрес.

Најважните случки во мечот се случија во првите 15 минути, откако на двете страни беше досуден по еден пенал. Габриел Жесус имаше шанса да ги донесе Бразилците до водство во 10. минута, но упати еден од најлошите удари од белата точка во последната деценија.

Само четири минути подоцна стигна казната. Пенал за Аргентина и Лео Меси на белата точка. Сепак, ниту тој не се прослави, откако неговиот удар заврши во бразилскиот голман Алисон, но, за среќа, топката се одби од него и заврши пред нозете на Меси, кој овој пат не згреши.

До крајот на мечот, двете репрезентации имаа свои шанси, но голманите беа на висината на задачата, за „албиселесте“ да стигнат до слатка одмазда за контроверзниот пораз во полуфиналето на Копа Америка ова лето, кога потоа Бразилците ја освоија титулата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој чека ќе дочека! Финска слави прв пласман на големо натпреварување во историјата (видео)

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Финска првпат од своето основање во 1907 година се пласираше на едно големо натпреварување, откако со 3:0 победата над Лихтенштајн го обезбедија второто место во групата Ј зад недостижната Италија, но пред репрезентации како Грција и Босна и Херцеговина.

За пласман на Финците им беше потребно барем реми против „моќниот“ Лихтенштајн, но на крајот стигнаа до победа. Јасе Туоминен во 21. минута стрелаше за 1:0, пред нивниот најдобар стрелец, Тему Пуки во 63. минута со гол од пенал да го потврди триумфот и во 73. минута да зголеми на 3:0.

Иако во својата историја имаа големи фудбалски имиња како Јари Литманен, Сами Хипија и Микаел Форсел, Финците никогаш не беа ниту блиску до големите натпреварувања и сега се последната нордиска земја со ваков пласман. Добар пример за македонската репрезентација, која уште го чека својот прв пласман на ЕП или СП.

Нивните нордиски соседи, Норвешка, пак со 4:0 рутински ги совладаа Фарските Острови за да ги заддржат шансите за пласман на Евро 2020, за што им е потребно прво вечерва дуелот Романија-Шведска да заврши со реми.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА Ф

Норвешка – Фарски Острови 4:0

Романија – Шведска 21.00 ч.

Шпанија – Малта 21.00 ч.

Табела: 1.Шпанија 20, 2.Шведска 15, 3.Романија 14, 4.Норвешка 14, 5.Фарски Острови 3, 6.Малта 3

ГРУПА Ј

Финска – Лихтенштајн 3:0

Ерменија – Грција 0:1

Босна и Херцеговина – Италија 21.00 ч.

Табела: 1.Италија 24, 2.Финска 18, 3.Грција 11, 4.Ерменија 10, 5.БиХ 10, 6.Лихтенштајн 2

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Застаре делото за Владо Бучковски, државата ќе ги плати трошоците за адвокатите

За експремиерот Владо Бучковски и за уште тројца обвинети застаре делото во предметот „Тенковски делови“. Коалицијата Сите за правично судење,...

Македонија2 часа

„Танјуг“: Франција е за постепен пристап и ревирзибилност на процесот

Постепено пристапување, отворање на структурни фондови на ЕУ, но и построга политика на условување и ревирзибилност на процесот на проширување...

Интервју/Дебата3 часа

(Видео) Фрламе храна колку цело Кочани да јаде цела година

Според податоците на Заводот за статистика, третина од населението во земјата не може да си дозволи три оброка дневно, додека...

Македонија3 часа

Дескоска: Наместо само за плати, судството да реагира и за застарените предмети

Министерката за правда, Рената Дескоска, ги повика судиите и вработените во судството наместо само за плати, да реагираат и за...

Топ4 часа

Малолетници од интернат во Кавадарци извршиле насилство врз нивниот цимер

Малолетник од Негорци кој бил сместен во ученичкиот дом „Крсте Петков Мисирков“ во Кавадарци бил нападнат од неговите цимери. Насилството...

Топ5 часа

Изгоре маж во импровизирана барака во Тетово

Безживотно машко тело е пронајдено изгорено рано утрово по пожар што зафати импровизирана дрвена барака на улицата Љубо Божиновски-Пиш. Пожарот...

Македонија6 часа

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 луѓе починаа досега поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух што го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме...

Македонија6 часа

(Видео) Богдановиќ: Што уште да направам, да се самозапалам ли за да реагира некој за „Никофон“

Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ, ги демантира тврдењата на Обвинителството дека Општината не доставила доволно документација за случајот за катна...

Естрада7 часа

Балашевиќ имаше срцев удар, откажан концертот во Крагуевац

Музичарот Ѓорѓе Балашевиќ (66) го откажа распродадениот концерт во Крагуевац поради здравствени проблеми. Неговата ќерка Беба Балашевиќ ги објави вестите...

Македонија7 часа

Дескоска: Гласот на судството го слушаме само кога треба да се поделат пари

Министерката за правда, Рената Дескоска, на прес-конференција ја повика антикорупциската комисија да го испита имотот на судиите и обвинителите како...

Македонија8 часа

Антикорупциската го затвори предметот против Мицкоски за хидроцентралите

По кратка постапка, за само пет минути, Антикорупциската комисија го затвори предметот против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој се...

Македонија9 часа

(Видео) Царовска: Речиси 700 фантоми, кои немаат документи, ќе добијат граѓански статус

Околу 700 лица, од кои повеќето деца, немаат извод од Матичната книга на родените и не се запишани никаде во...

Македонија9 часа

Антикорупционерите бараат одговорност од Анѓушев поради судир на интереси

На дневен ред на седницата на антикорупциската комисија се два предмета поврзани со вицепремиерот Кочо Анѓушев – едниот поврзан со...

Македонија10 часа

Мајката на Пино: Го убиле и го оставиле животните да го јадат

Да не бевте вие, немаше да бидеме тука. Тие четири коски што останаа и тие немаше да се најдат. Моето...

Европа10 часа

Снежна бура во Франција: еден загинат, 300.000 дома останаа без струја, сообраќајот во колапс

Железничкиот сообраќај е во колапс, а 300.000 домаќинства останаа без електрична енергија поради ненадејната снежна бура во југоисточна Франција. Едно...

Свет10 часа

Полската полиција евакуира училиште и зграда по пронаоѓањето експлозив во стан

Според полското радио РМФ ФМ, една 11-катна зграда и блиското училиште во полскиот град Плок биле евакуирани кога полицајците откриле...

Свет11 час

Австралиска авиокомпанија постави нов рекорд за најдолг комерцијален лет

Австралиската компанија „Кантас“ го урна светскиот рекорд за најдолг непрекинат комерцијален лет во историјата. Растојанието од Лондон до Сиднеј (17.800...

Регион12 часа

Поради говор на омраза, исклучени осум члена на ХДЗ во Хрватска

Судот на честа за Градскиот комитет на Загреб синоќа донесе одлука од партијата ХДЗ да исклучи осум члена поради говор...

Свет12 часа

Иранскиот врховен водач помилува 3.500 затвореници

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи, помилува илјадници затвореници вклучувајќи 32 активисти и други обвинети за загрозување на безбедноста. Веб-страницата...

Свет13 часа

(Видео) Крвав напад во САД: Убиени двајца ученици, 16-годишниот напаѓач си пукал во главата

Двајца ученици загинаа во нападот што се случи вчера во средното училиште „Саугус“ во калифорнискиот град Санта Кларита.Напаѓачот е 16-годишен...

Досие