Контакт

Спорт

Зверев се врати од два сета негатива да избегне елиминација од Ролан Гарос

Објавено пред

Александер Зверев се врати од два сета негатива за 3:6/3:6/6:2/6:2/6:0 победа над германскиот сонародник Оскар Оте во првото коло на Ролан Гарос по 2 часа и 40 минути игра, откако четвртиот носител Доминик Тим веќе загуби во пет сета за најголемо изненадување на гренд слемот на земја.

„Искрено, ова беше првпат да играм со Оскар и не знаев што да очекувам. Не ми даде да влезам во ритам во првите два сета, и мислам дека ако сака да победува топ тенисери на гренд слем турнири треба да продолжи така“, изјави Зверев.

Оте пред овој меч имаше само 1-2 скор на гренд слем турнирите, откако ова му беше трет гренд слем, по настапите на Ролан Гарос во 2018 и 2019. Тој никогаш во кариерата не играл меч во три добиени сета.

Кај дамите, во дуел на две поранешни гренд слем шампионки, Викторија Азаренка ја совлада Светлана Кузнецова со 6:4/2:6/6:3 по точно два часа на теренот. Азаренка сервираше за меч при 5:1 водство во вториот сет, но руската ветеранка не се предаде до крај.

„Секогаш е битка против Светлана. Против неа мораш да бидеш психички подготвен, бидејќи е вистинска шампионка“, изјави Азаренка.

И двократната шампионка од Вимблдон, Петра Квитова имаше проблеми, откако мораше да спаси меч-топка пред да стигне до 6:7(3)/7:6(5)/6:1 победа над белгиската квалификантка Грет Минен. Квитова, која лани играше во полуфиналето во Париз, се мачеше со својот сервис губејќи премногу поени, пред да се врати за одличен трет сет.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Супер ми е во ПСЖ, но не знам дали е тоа најдоброто место“

Објавено пред

Иднината на Килијан Мбапе е во ПСЖ или на некое друго место? Одговор на ова прашање не може да даде талентираниот напаѓач, чии договор со ПСЖ истекува наредното лето.

Мбапе, во изминатиот период, редовно се поврзува со Реал Мадрид. Напаѓачот, досега ги одбил сите предлози на ПСЖ за продолжување на договорот.

„Морам да донесам вистинска одлука, а тоа нема да биде лесно. Се наоѓам во клуб во кој се чувствувам среќен. Но дали тоа е најдоброто место за мене? На тоа прашање се уште немам одговор“, рекол Мабпе.

„Знам дека, со мене и без мене, проектот на ПСЖ не е ист. Тие знаат како размислувам, знаат дека нема да им работам зад грб. Да се биде голем играч значи и да знаеш како да се однесуваш и кон работите кои не се поврзани со фудбалскиот терен“.

Многумина оваа негова изјава ја протолкуваа како најава дека наскоро тој ќе се пресели во друг клуб.

Прикажи повеќе...

Спорт

Варан ќе го напушти Реал

Објавено пред

Рафаел Варан се подготвува да го напушти Реал Мадрид. Преговорите околу новиот договор завршиле неуспешно. Реал ќе мора да го продаде бидејќи договорот на Варан истекува наредното лето.

Варан, кој се наоѓа со Франција на ЕП, пред новинарите одговарал на прашањата поврзани со неговата иднина.

„Мислам дека сега не е вистински момент да зборувам на таа тема. Фокусиран сум на ЕУРО. Луѓе сме, можеме да разговараме на таа таме, но ако ме прашувате, тоа не е тема за која секојдневно разговарам во соблекувалната. Доколку треба со некого да разговарам, тоа се луѓето кои се задолжени за тоа“, рекол Варан.

Според медиумите, Челси биле подготвни да платата 60 милиони евра за услугите на Варан.

Рафаел Варан последните десет години е играч на Реал, за „кралскиот клуб“ одиграл 360 натпревари, постигнал 17 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Италија со Манчини во потера по рекорд стар 83 години

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Италија, со убедлива победа над Турција (3:0), го отвори Европското првенство. Азурите ја продолжија својата серија, немаат пораз на последните 28 натпревари, под водство на селекторот Роберто Манчини.

Манчини со Италија е на добра пат да израмни рекорд старт 83 години.

Во далечната 1938 година, Италија под водство на Виторио Поцо немала пораз на 30 натпревари.

За да го израмни рекордот на таа легендарна генерација, Италија треба да остен непоразена во преостанатите два натпревари во А-групата, против Швајцарија и велс.

Последниот пораз Италија го доживеала од Португалија, во Лигата на нации (0:1), во 2018 година.

По овој пораз Италија има скор од 23 победи и пет нерешени резултати.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Регистрирани 21 нов случај коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија2 часа

Намален притисокот во болниците, од коронавирус низ целата држава се лекуваат 101 пациент

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците...

Македонија2 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест за сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија3 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија4 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт5 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт17 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион20 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија21 час

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија23 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија23 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија23 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија24 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Досие