Контакт

Спорт

Зверев: Тројца имаат 20 гренд слема, но Новак е едноставно над сите

Објавено пред

Роџер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, во тој редослед, доминираа во машкиот тенис во последните 20-тина години, но за Александер Зверев, еден од новата генерација која требаше да пристигне на големата сцена одамна, вели дека Ѓоковиќ едноставно има предност пред другите кога се зборува за најдобриот.

„Тоа што тројца имаат 20 гренд слем титули е неверојатен факт и нема да се повтори во иднина. Тие играат еден против друг веќе 15 години и немаат повеќе гренд слем титули бидејќи еден од другите ги освоил. Но, бројките не лажат, Новак е на врвот. Дури и сега да престанат тројцата да играат, Новак ќе биде број 1. Федерер и Надал секогаш имале повеќе фанови меѓу публиката, но и меѓу медиумите, но Новак не беше ваков миленик. Тоа е факт, но веќе никој не може да ги игнорира бројките. Тој има исто гренд слем титули како Федерер и Надал, а повеќе Мастерс титули, повеќе недели како број 1, повеќе во која било тениска категорија. Спортски и според успехот, никој не е пред него“, вели Зверев за „Еуроспорт“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Усик: Поради политиката загубив милиони во спонзорство во Украина

Објавено пред

ВБА, ИБФ, ИБО и ВБФ шампионот во тешка категорија, Олександер Усик тврди дека загубил богати спонзорски договори во неговата татковина, Украина поради неговите политички ставови и поради тоа што не ја критикувал Русија.

Усик стана светски шампион кога го победи на поени Ентони Џошуа во септември во Лондон, откако претходно беше апсолутен шампион во крузер категорија, а освои и злато за Украина на Олимпијадата во Лондон во 2012 година. И покрај ова, тој не е многу сакана личност во Украина, најмногу поради тоа што е роден во Крим и не ја критикуваше Русија за преземањето на полуостровот во 2014 година.

Усик одговараше дека Крим е „божји“ кога го прашуваа украинските новинари, и иако живее во Киев, неговото семејство уште е таму. Покрај тоа, тој е голем верник на православната црква која уште е поврзана со Московската Патријаршија и беше поставен на неславната листа „непријатели на државата“ од страна на една невладина организација.

„Имам договори? Не во Украина. Ситуацијата е таква со целата омраза, поделбите и недоразбирањата, што многу повеќемилионски договори ги загубив. Едноставно беа одбиени. Ќе ми кажат: ‘Си зборувал за политика таму?’. Ќе ги прашам: ‘Каде, покажете ми!’. Тие ќе речат: ‘Па, тие зборуваат за тебе’. И толку. Би сакале да ме спонзорираат, но им е страв. Но, не жалам за парите, тие најлесно се надополнуваат“, вели 35-годишниот Усик.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ирскиот Бохемијанс го следи Ајакс со дрес посветен на Боб Марли

Објавено пред

Ирскиот клуб Бохемијамс од Даблин пушти во продажба гостински дрес инсприиран од Боб Марли и неговиот последен голем концерт „Попладне во паркот“ следејќи го примерот на Ајакс, кој минатата година имаше дрес посветен на јамајската реге-легенда.

Во соработка со семејството на Марли и нивната компанија за облека „Бравадо“, дресот се разликува од тој на Ајакс, кој беше посветен на популарната песна „Три мали птици“. Дресот на Бохемијанс го одбележува концертот на стадионот „Далимаунт парк“ во Даблин на 6 јули 1980 година, а приходите од продажба ќе одат за барателите на азил во Ирска.

УЕФА им нареди на Ајакс да го сменат дресот инспириран од Боб Марли

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Астон Вила и Јуве ги отвориле преговорите за Бентанкур

Објавено пред

Астон Вила е еден од најактивните клубови во зимскиот преоден рок. На „Вила парк“, пристигнаа Лука Дињ и Филипе Кутињо, а следна цел на менаџерот Стивен Џерард е играчот на Јувентус, Родриго Бентанкур.

Астон Вила ги отвориле преговорите со Јувентус, околу уругвајскиот репрезентативец, објави Би-би-си.

Бентанкур од летото 2017 година е играч на Јувентус. Во тој преоден рок, Јувентус на Бока јуниорс им платија 15.700.000 евра. Договорот на Бентанкур истекува во јуни 2024 година.

Сезонава, Уругваецот има одиграно 26 натпревари за Јувентус.

Се шпекулира дека Астон Вила за неговите услуги ќе треба да плати околу 25.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија32 минути

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија41 минута

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Македонија3 часа

(Видео) Митрески: Предвремени избори нема да има

За укинување на техничка Влада потребен е консензус, предвремени избори нема да има, ВМРО-ДПМНЕ прави театар изјави на денешната прес-конференција...

Македонија4 часа

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија4 часа

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија5 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија5 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет6 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија6 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет7 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија7 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет7 часа

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет8 часа

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет9 часа

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Македонија20 часа

Локализиран пожарот во „Жито Битола“

Локализиран е пожарот што избувна околу 17 часот во „Жито Битола“. Пожарникарите остануваат на терен, до целосно гасење на огнот....

Македонија21 час

Нови 1.424 случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 5.604 тестови, а регистрирани се 1.424...

Свет23 часа

НАТО испраќа се’ повеќе оружје во Украина

Во последните денови, членките на НАТО испраќаат оружје и воен персонал во Украина, како и во блиските европски земји, во...

Македонија1 ден

„Преговорите ги диктира Софија, ова е пазар дипломатија“ – опозицијата со критики за начинот на кој Владата преговара со Бугарија

Остри критики за начинот на којшто се водат преговорите со Бугарија упатија говорниците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ на трибината насловена „Заштита...

Економија1 ден

Ковачевски: Сите работници кои работат во недела мора да добиваат најмалку 50 отсто повисока дневница

„Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен...

Топ1 ден

Прегазен малолетник на улица во Тетово, возачот избегал

Седумнаесетгодишно момче било прегазено од автомобил вчера на улицата Благоја Тоска во Тетово. Возачот кој управувал со возилото избегал од местото,...

Досие