Контакт

Спорт

Зверев во мексиканска класика го победи Циципас

Објавено пред

Александер Зверев стигна до трилер победа од 6:4/7:6(3) над Стефанос Циципас за да ја освои титулата од Мексиканскиот опен во Акапулко.

Иако до финалето, Зверев немаше загубено сет, започна лошо и Циципас поведе со 4:1, пред Германецот да се разбуди и да освои пет гема во низа за да го освои првиот сет. Во вториот сет беше уште потесно, со само два брејка во првите осум гема. Зверев направи брејк за 5:4 водство, но не успеа да го затвори мечот на свој сервис, пропуштајќи една меч-топка, пред да го добие тај-брејкот.

„Ова е турнир на кој навистина го сакав трофејот. Имам одлични односи со Мексико и овој турнир. Ја остварив мојата цел“, изјави Зверев, кој сега има 14 АТП титули и барем една титула во последните шест сезони.

Спорт

Судојче Цајтунг: Путин преку Абрамович ја забрани на Суперлигата

Објавено пред

Проектот европска Суперлига, кој настана преку ноќ и експресно згасна, предизвика земјотрес во фудбалскиот свет. Зад овој прокет, застанаа три шпански (Реал, Атлетико, Барселона), три италијански (Јувентус, Интер, Милан) и шест англиски клуба (Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул).

Официјално, проектот пропадна откако Челси и Манчестер сити, под притисок на навивачите се повлекоа, а по нивните стапки, во вторникот, тргнаа и останатите клубови од Англија. Во средата, преку соопштенија, учеството го откажаа Атлетико Мадрид, Интер и Милан.

Германскиот „Судојче Цајтунг“, денес пишува дека за пропаста на Суперлигата е најзаслужен рускиот претседател Владимир Путин. Овој извор тврди и дека главниот финансиер не бил Џеј-Пи Морган. Една од најмоќните финасиски институции во светот, според „Судојче Цајтунг“, била само посредник, помеѓу галвниот финансиер (Саудиска Арабија) и европската Суперлига.

Откако, клубовите објавија дека ја формирале Суперлигата, сопственикот на Челси, Роман Абрамович, добил повик од Русија, односно од претседателот Путин, да го откаже учеството.

Путин сметал дека новата лига нема да биде добра за Газпром, кој е главен спонзор на Лигата на шампиони фудбалскиот клуб Зенит. Исто така, рускиот претседател сметал дека новата лига ќе го намали угледот што го има во фубалскиот свет, во пресрет на финалето на Лигата на шампиони чии домаќин во 2022 година ќе биде Санкт Петербург.

Русите сакаат уште еднаш да му покажат на светот дека се добри домаќини, како што тоа беше случај со Светското првенство во 2018 година.

Исто така Путин не бил задоволен кога дознал дека кралското семејство до Саудиска Арабија ќе ја финансира Суперлигата, а не Џеј-Пи Морган.

Поради финансиерот од лигата веднаш потоа се откажа и Манчестер сити, чии газда е шеикот Мансур од Обединетите Арапски Емирати.

Поради вмешаноста на саудискиот принц Мохамед бин Салман, во Суперлигата, ПСЖ во ниту еден момент не размислувале да се приклучат на овој проект. ПСЖ е сопственот на Катар.

Катарскиот емир не сакал да има ништо со Саудска Арбија, држава која Катар го држи во политичка блокада.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА реши да им прости на одметниците

Објавено пред

УЕФА нема да ги санкционира одметнатите клубови, кои во неделата ја формираа европската Суперлига. Зад проектот кој пропадна во вторникот, застанаа три шпански (Реал, Атлетико, Барселона), три италијански (Јувентус, Интер, Милан) и шест англиски клуба (Челси, Арсенал, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул).

На денешниот состанок во Нион, УЕФА, донесе одлука да не презема никакви казнени мерки против 12 клубови и покрај тоа што неколку членови на Извршниот одбор, побарале Реал Мадрид и Јувентус да добијат едногодишна суспензија.

За да го сочува „мирот во куќата“, УЕФА нема ниту финансиски да ги казни овие клубови.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА и на Даблин му ја одзеде организацијата на ЕУРО

Објавено пред

УЕФА, вчера, му ја одзеде организацијата на ЕУРО 2020 на Билбао, а денеска истото го направи и со Даблин.

Билбао и Даблин беа меѓу 12. градови, кои УЕФА ги одбра да бидат домаќини на натпреварите на кои ќе се игра ЕУРО, кое требаше да се одржи минатата година. Првенството беше откажано поради пандемијата на коронавирусот.

Во меѓувреме, УЕФА, од организаторите, побара да потврдат, дека ова лето, ќе дозволат присуство на навивачи на натпреварите.

Билбао и Даблин не можеа да ги испочитуваат здравствените протоколи. Организацијата на натпреварите од Билбао ќе ја преземе Севилја, а се претпоставува дека натпреварите кои требаа да се играат во Даблин, ќе бидат префрлени во Лондон.

Оба значи дека ЕУРО ќе се игра во 11 градови, покрај Севилја и Лондон, тука се Амстердам, Баку, Букурешт, Будимпешта, Копемхаген, Рим, Глазгов, Санкт Петербург и Минхен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија2 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија2 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија3 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион4 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија4 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија5 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа6 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет6 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет6 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион6 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет6 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија7 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија8 часа

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија21 час

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ23 часа

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија23 часа

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион24 часа

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија1 ден

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Топ1 ден

Приведено лицето што утрово пред кривичниот суд ѝ избега на затворската полиција

Единицата за прв одговор и интервенција при МВР кај Камениот мост во Скопје го привела 30-годишниот А.З. од Скопје, кој...

Досие