Контакт

Спорт

Зверев во застрашувачка форма, го „збриша“ Нишикори за четврт-финале

Објавено пред

Германскиот тениски ас, Александер Зверев, мора да се смета за еден од фаворитите за титулата на Ролан Гарос, откако во вечерниот термин експресно го декласираше Кеи Нишикори со 6:4/6:1/6:1.

Зверев, минатогодишниот финалист од САД опен, ќе влезе во борба за полуфинале против младиот Шпанец, Алехандро Давидович-Фокина, кој претходно го совлада Аргентинецот Федерико Делбонис.

Германецот е во делот на ждрепката со Данил Медведев и Стефанос Циципас, односно не може да „налета“ на Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ до финалето.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал се повлече од Вимблдон и ОИ во Токио

Објавено пред

Рафаел Надал потврди дека нема да настапи на Вимблдон и на Олимписките игри во Токио. Шпанецот, денес го потврди она што го најави, по елиминацијата од Новак Ѓоковиќ, во полу-финалето на Ролан Гарос.

„Здраво на сите, решив оваа година да не учествувам на Вилблдон и на Олимписките игри. Никогаш не е лесно да се донесе ваква одлука, но откако го „слушнав“ своето тело и разговарав со мојот тим, ми стана јасно дека донесов вистинска одлука“, напишал Надал на социјалните мрежи и дополнил.

„Целта е да ја продолжам својата кариера и да продолжам да го работам она што ме прави среќен, а тоа е да се натпреварувам и да се борам за личните и професионалните цели“.

Паузата од само две недели помеѓу Ролан Гарос и Вимблдон, најмногу влијаела врз одлуката на Надал да се откаже од неофицијалното светско првенство во тенис.

Надал во кариерата има две титули на Вилблдон (2008, 2010), има златен медал во сингл на ОИ во 2008 година, а со Марк Лопез има златен медал во дубл на ОИ во 2016 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Проклетство, имам само 29 години“

Објавено пред

Драмата која се случи на мечот Данска-Финска на ЕУРО 2020, кога најдобриот дански играч, Кристијан Ериксен, колабираше на теренот, ја шокираше целокупната светска јавност.

Брзата реакција на лекарските тимови на стадионот му го спасија животот на фудбалерот. Реанимацијата беше успешна, потоа тој беше префрлен во болница, а денес Фудбалската федерација на Данска објави дека на Ериксен ќе му биде вграден дефибрилатор на срцето.

Лекарот на данскиот тим, Јенс Клајнфелд, кој го врати фудбалерот во живот, откри како се одвивала драмата.

Кога Ериксен ги отворил очите му рекол: „Добро е повторно си со нас“.

„Да се вратив. Проклетство, имам само 29 години“, му одговорил Ериксен.

„Веднаш ми стана јасно дека мозокот не е оштетен и дека ќе биде добро“, рекол Клајнфелд.

„Електро-шокот има подобра стапка на успех кај здравите професионални спортисти, во споредба со обичните пациенти. Бев целосно сигурен дека состојбата во болницата ќе му биде стабилна“, заклучил лекарот на данскиот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рамос во солзи се збогуваше со Реал

Објавено пред

Заврши една ера во Реал Мадрид. Серхио Рамос, кој од 2015 година беше капитен на „кралскиот клуб“ и вкупно 16 години беше дел од Реал, официјално замина од клубот.

Рамос, кој во 2005 година, од Севилја пристигна на „Сантијаго Бернабеу“, за 30 милиони евра, на прес конференција имаше емотивно простување од клубот.

„Бев дете кога дојдов во Реал. Ќе се вратам еден ден, сигурен сум во тоа. Му благодарам на Реал, секогаш ќе го носам во срцето“, рекол Рамос пред да го преплават емоциите.

Рамос со Реал освои 22 трофеи, меѓу кои се четирите во Лигата на шампионите. За клубот одигра 671 натпревар, постигнал 101 гол, забележал 40 асистенции.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија2 часа

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија3 часа

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ4 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт5 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација попладнево во Букурешт ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија во второто коло...

Македонија5 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија6 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт6 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија7 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет19 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет19 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет21 час

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа21 час

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија1 ден

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија1 ден

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија1 ден

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Досие