Контакт

Студио

(Видеоинтервју) Есмеров: ЕУ и САД нема да се мешаат во внатрешните работи на Унгарија

Објавено пред

Македонија

(Интервју) Трајанов: Османи ѝ прави штета на државата со својата политика на коленичење

Објавено пред

Дипломатијата на коленичење не дава резултати, дециден е лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

„Не прифаќам изјава на министер за надворешни работи, за него да не е битно што ќе каже натепаниот, а не му е битно ни што ќе кажат институциите во сопствената држава, да ги негираш институциите. Тезите на Османи се на штета на државните интереси и тоа кажува дека ова е политика на коленичење, се ставаме во подредена положба на Бугарија“, вели Трајанов коментирајќи ги последните случувања во односите со Бугарија.

На прашањето дали треба да стравуваме од ново вето од Бугарија, лидерот на ДС одговара: „Ако се сложиме да го смениме Уставот, тогаш во моментот кога ние ќе прифатиме уставни промени, наредниот ден ќе имаме ново барање со закана за вето и тоа Бугарија ќе го практикува постојано. Сè дури има негација, навреди и условувања за процесот за ЕУ, тогаш залудно ќе биде што и да направиме“.

ДУИ е во криза и треба да си ја плати цената затоа што во една ваква ситуација ја ризикува позицијата на Владата, додава Трајанов на прашањето кој треба да отстапи од министерката позиција на сметка на Алијансата за Албанците доколку влезат во власта.

Тој ја повтори тезата за соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници во власта.

Сега, оценува Трајанов, тој принцип е нарушен, а тоа во иднина ќе предизвика дополнителни проблеми и ќе дојде нарушување во внатрешната меѓуетничка кохезија.

ДУИ, како што вели Трајанов, треба да процени и да отстапи најмалку две министерства доколку Алијансата за Албанците влезе во власта.

За идејата на ДУИ за заеднички европски фронт, Трајанов дециден: Тоа е една опасна флоскула и манипулација со јавноста, божем прават сојуз за Европа. Постои некој, не сакам Албанците да ги навредам, но тоа го користат за некаков сојуз со Бугарија и да биде на штета на националните интереси на Македонија. Не верувам дека тука има некаков заговор, но така може да се прочитаат тие определби. Бугарија бара отворање на Уставот, ама сега еве и Албанците бараат да влезат“.

Ниту Ковачевски ниту Ахмети не треба да има монопол врз процесот на евроинтеграцијата, за него треба да има поширока поддршка, додава Трајанов.

За американската црна листа, за безбедносната состојба во државата, борбата со корупцијата и слично во интервјуто за „Макфакс“, Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Моника Зајкова: Постојат недопирливи политички моќници, одговорноста мора да има име и презиме

Објавено пред

Свесно влегов во политичкиот предизвик. Некој ќе каже во време-невреме, меѓутоа не можеме сите да стоиме на страна и да ги гледаме работите од страна. Треба да влеземе во системот и да го поправаме она што не чини или да го пофалиме она што е добро“, вели претседателката на ЛДП, Моника Зајкова во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

Образованието и правосудството, оценува таа, се ресори каде постојат најгорливите проблеми, и таму треба да се делува.

„Ако сакате да уништите една нација, уништете ѝ го образованието. Ако сакате да има стагнација во една држава, треба да има уништен правосуден систем, бидејќи тој е темелот на сѐ она што понатаму се случува. Тука треба повеќе да работиме“, подвлекува претседателката на ЛДП, најавувајќи нови иницијативи, конкретно во судството.

„Тука ќе опфатиме дел од сите правосудни органи, од Законот за јавнообвинителска служба, Законот за јавни обвинители, Судскиот совет, кој што никој не го допрел. Но и често напоменувам и тука ќе напоменам, секоја одговорност мора да има име и презиме. И мора да престанеме со онаа генерална слика: „Не чини судството, не чини обвинителството“. Не. Мора да ја детектираме одговорноста и таа одговорност да биде санкционирана“, додава Зајкова.

Според неа никој не треба да се плаши од реформите.

„Затоа што се стекнува слика за тоа како самите политичари се плашат да се реформираат, како да имаат нешто да сокријат“, истакнува Зајкова, не негирајќи дека во државата има недопирливи политички моќници.

„Може да се сложиме да, има. И не за џабе се стекнала сликата дека има недопирливи политички моќници, затоа што де-факто, постојат такви луѓе“, вели таа.

ЛДП ќе ги поддржи уставните измени, потенцира Зајкова, појаснувајќи дека не е добро да се игра на етничката карта.

„Не е добро никогаш да играме на етничката карта и разгорување на тие емоции, затоа што тоа е само поигрување со емоциите и на долг рок, популизмот и таквата политика не носи никому добро. Ќе останеме заглавени во минатото, а треба да се движиме напред, бидејќи гледаме дека сите околу нас се движат напред. И не треба да се користат уставните измени како прашање кое што повторно ќе го дели народот, а гледам дека натаму оди реториката“, истакнува Зајкова, додавајќи дека со ЛДП не е разговарано за проширување на коалицијата.

Дали ќа има изненадувања и нови имиња во редовите на ЛДП, за новите иницијативи, за смената на Милевски, дали Европа води уценувачка политика за влез на Македонија во ЕУ и слично, во интервју за „Макфакс“, претседателката на ЛДП, Моника Зајкова.

.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Ристо Пенов: Позитивно сум изненаден од Арсовска, Владата треба да ѝ помогне

Објавено пред

Проблеми во децентрализацијата постојат, истакна Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

„Ние имаме проблем што и ова ниво на децентрализација локалните самоуправи не успеваат да го менаџираат. Како навлегуваме во анализите на работењето на општините, откриваме дека се работи за тотален miss menagment. Станува збор за недостиг на капацитет кај човечките ресурси, станува збор за популизам. Тука е покажано незнаење, неумеење или несакање“, додава Пенов.

Според него, општините во 2021 година ги намалиле капиталните инвестиции, а го зголемиле долгот.

Изразува надеж дека е ставен крај на политичките пресметки и на кавгите во Град Скопје.

„Се надевам дека го допревме дното во тие расправии во Град Скопје и дека ќе почне нешто да се случува. Секогаш сум оптимист иако немам многу факти за да го потврдам мојот оптимизам“.

„Морам да кажам дека сум изненаден од нивото со кое Арсовска ги владее проектите. На маса ги владее. И не ми е јасно како со такво владеење во детали на проектите резултатите ги нема. Од владин аспект ние сакаме да ги лоцираме проблемите онаму кај што можеме да влеземе. Очигледно ова е политичка расправа и во неа нема да влеземе да го одврзуваме проблемот помеѓу ВМРО и кандидатката на ВМРО. Ние сакаме проекти. Проекти има, но тие не се реализираат“, дополни Пенов.

На прашањето дали може да се случи нова територијална поделба, Пенов вели:„ Се работи на неа, но во оваа политичка атмосфера на блокиран парламент и на запалена политичка атмосфера мислам дека една таква тема ќе ја разгори само политичката битка како што беше во 2004 година. Денес се наметнува потребата од промена на односите поради резултатите од пописот, има општини што се намалуваат. Се работи на таа т.н. асиметрична децентрализација“.

До каде е случајот со приватните превозници, дали и како менаџираат Арсовска и градоначалниците на другите општини во државата, што беше пресудно за неговото враќање во политиката, за носењето на уставните измени и слично, во интервју за „Макфакс“ министерот за локална самоуправа, Ристо Пенов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион1 час

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија3 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија4 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија5 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет6 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија6 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет7 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет7 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет7 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет7 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет19 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија20 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија20 часа

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија21 час

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион21 час

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет23 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...

Европа1 ден

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...