Контакт

Студио

Дебата на Стаменковска и Зекири: Ако ВМРО-ДПМНЕ не бојкотира, ќе повика на гласање

Објавено пред©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Првиот човек на амбасадорите: Бугарија нè призна, ама како втора бугарска држава

Објавено пред

Бугарија ја призна Македонија како независна, но ние ги заборавивме нивните тврдења зошто ја признаа Македонија. Нивниот тогашен премиер се изјаснил: „Ние ја признаваме Македонија како втора бугарска држава“ и таа негова констатација ние не ја зедовме здраво за готово. И според мемоарите на Глигоров, самиот тогашен премиер Георгиевски со радост ја примил веста, но рекол дека проблемот со јазикот и нацијата ќе го решат историјата и историчарите. За жал, многу време помина од тогаш, ниту историјата ниту политиката не го решила тој проблем, вели Мухамед Халили, претседател на Советот на амбасадорите во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

Анализирајќи ги најновите случувања во врска со македонско-бугарските односи, Халили оценува дека Бугарија погрешила и дека е свесна за тоа.

„Сега сака да ја покрие својата грешка. Овој проблем излезе на виделина кога Бугарија пред светот сакаше да ја пласира тезата: да, држава Македонија постои, но не постојат македонски народ и македонски јазик. Бидејќи нивната теза не беше прифатена, тие го променија мислењето и западнаа во замка, па сега велат, ние се бориме за правата на бугарското малцинство кое живее во Македонија“.

За инцидентот со претепаниот Пендиков и за реакцијата на шефот на државата, Халили оценува дека Пендаровски требало да почека со реакцијата.

„Проблемот е многу деликатен, тој се наоѓал пред една дилема дали да реагира или да не реагира. Но, секоја реакција, каде што минското поле не е расчистено, има ризик да паднеш на мина. Според мене, подобро ќе беше да чекаше да заврши процесот на полициско-судските постапки, па кога ќе имавме јасна слика на овие институции, тој да реагира“.

Оценува дека Османи успешно се справува во проблемот со Бугарија.

„Некои му наоѓаат мана зошто тој е Албанец и се грижи за еден проблем, кој е типично етнички“.

Дали ЕУ има исти аршини во односот со Бугарија и Македонија, дали има причина да стравуваме дека 4 февруари може да биде настан од висок ризик, за Џамбаски, за македонската дипломатија и за кроењето на владината коалиција, во интервју за „Макфакс“, Мухамед Халили, претседателот на Советот на амбасадорите.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Трајанов: Османи ѝ прави штета на државата со својата политика на коленичење

Објавено пред

Дипломатијата на коленичење не дава резултати, дециден е лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

„Не прифаќам изјава на министер за надворешни работи, за него да не е битно што ќе каже натепаниот, а не му е битно ни што ќе кажат институциите во сопствената држава, да ги негираш институциите. Тезите на Османи се на штета на државните интереси и тоа кажува дека ова е политика на коленичење, се ставаме во подредена положба на Бугарија“, вели Трајанов коментирајќи ги последните случувања во односите со Бугарија.

На прашањето дали треба да стравуваме од ново вето од Бугарија, лидерот на ДС одговара: „Ако се сложиме да го смениме Уставот, тогаш во моментот кога ние ќе прифатиме уставни промени, наредниот ден ќе имаме ново барање со закана за вето и тоа Бугарија ќе го практикува постојано. Сè дури има негација, навреди и условувања за процесот за ЕУ, тогаш залудно ќе биде што и да направиме“.

ДУИ е во криза и треба да си ја плати цената затоа што во една ваква ситуација ја ризикува позицијата на Владата, додава Трајанов на прашањето кој треба да отстапи од министерката позиција на сметка на Алијансата за Албанците доколку влезат во власта.

Тој ја повтори тезата за соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници во власта.

Сега, оценува Трајанов, тој принцип е нарушен, а тоа во иднина ќе предизвика дополнителни проблеми и ќе дојде нарушување во внатрешната меѓуетничка кохезија.

ДУИ, како што вели Трајанов, треба да процени и да отстапи најмалку две министерства доколку Алијансата за Албанците влезе во власта.

За идејата на ДУИ за заеднички европски фронт, Трајанов дециден: Тоа е една опасна флоскула и манипулација со јавноста, божем прават сојуз за Европа. Постои некој, не сакам Албанците да ги навредам, но тоа го користат за некаков сојуз со Бугарија и да биде на штета на националните интереси на Македонија. Не верувам дека тука има некаков заговор, но така може да се прочитаат тие определби. Бугарија бара отворање на Уставот, ама сега еве и Албанците бараат да влезат“.

Ниту Ковачевски ниту Ахмети не треба да има монопол врз процесот на евроинтеграцијата, за него треба да има поширока поддршка, додава Трајанов.

За американската црна листа, за безбедносната состојба во државата, борбата со корупцијата и слично во интервјуто за „Макфакс“, Павле Трајанов, лидер на Демократскиот сојуз.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Интервју) Моника Зајкова: Постојат недопирливи политички моќници, одговорноста мора да има име и презиме

Објавено пред

Свесно влегов во политичкиот предизвик. Некој ќе каже во време-невреме, меѓутоа не можеме сите да стоиме на страна и да ги гледаме работите од страна. Треба да влеземе во системот и да го поправаме она што не чини или да го пофалиме она што е добро“, вели претседателката на ЛДП, Моника Зајкова во интервју за „Макфакс“.

dobivaj vesti na viber

Образованието и правосудството, оценува таа, се ресори каде постојат најгорливите проблеми, и таму треба да се делува.

„Ако сакате да уништите една нација, уништете ѝ го образованието. Ако сакате да има стагнација во една држава, треба да има уништен правосуден систем, бидејќи тој е темелот на сѐ она што понатаму се случува. Тука треба повеќе да работиме“, подвлекува претседателката на ЛДП, најавувајќи нови иницијативи, конкретно во судството.

„Тука ќе опфатиме дел од сите правосудни органи, од Законот за јавнообвинителска служба, Законот за јавни обвинители, Судскиот совет, кој што никој не го допрел. Но и често напоменувам и тука ќе напоменам, секоја одговорност мора да има име и презиме. И мора да престанеме со онаа генерална слика: „Не чини судството, не чини обвинителството“. Не. Мора да ја детектираме одговорноста и таа одговорност да биде санкционирана“, додава Зајкова.

Според неа никој не треба да се плаши од реформите.

„Затоа што се стекнува слика за тоа како самите политичари се плашат да се реформираат, како да имаат нешто да сокријат“, истакнува Зајкова, не негирајќи дека во државата има недопирливи политички моќници.

„Може да се сложиме да, има. И не за џабе се стекнала сликата дека има недопирливи политички моќници, затоа што де-факто, постојат такви луѓе“, вели таа.

ЛДП ќе ги поддржи уставните измени, потенцира Зајкова, појаснувајќи дека не е добро да се игра на етничката карта.

„Не е добро никогаш да играме на етничката карта и разгорување на тие емоции, затоа што тоа е само поигрување со емоциите и на долг рок, популизмот и таквата политика не носи никому добро. Ќе останеме заглавени во минатото, а треба да се движиме напред, бидејќи гледаме дека сите околу нас се движат напред. И не треба да се користат уставните измени како прашање кое што повторно ќе го дели народот, а гледам дека натаму оди реториката“, истакнува Зајкова, додавајќи дека со ЛДП не е разговарано за проширување на коалицијата.

Дали ќа има изненадувања и нови имиња во редовите на ЛДП, за новите иницијативи, за смената на Милевски, дали Европа води уценувачка политика за влез на Македонија во ЕУ и слично, во интервју за „Макфакс“, претседателката на ЛДП, Моника Зајкова.

.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија6 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија6 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион6 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија6 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет7 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија8 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија8 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа8 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија9 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет11 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ11 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија11 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа12 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа12 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа12 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија24 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет24 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет1 ден

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...