Контакт

Европа

Авиокомпанија казни патничка со 94.000 евра поради опасно однесување

Објавено пред

Патничка на една авиокомпанија доби глоба од 85.000 фунти (94.000 евра) поради исклучително опасно однесување, објави „Евроњуз“.

Авиокомпанијата „Џет 2“ рече дека 25-годишната Клои Хајнс морало да биде задржана од персоналот и сопатниците на летот до Турција, а нејзиното агресивно, навредливо и опасно однесување вклучувало обид да ги отвори вратите на авионот за време на летот.

Кралското воено воздухопловство (РАФ) веднаш наредило два борбени авиона „тајфун“ да бидат испратени да го придружуваат летот назад кон аеродромот „Станстед“ доведувајќи до пробивање на звучната бариера. Локалната полиција објави дека набргу потоа добила голем број повици поради звукот што потсетувал на експлозија.

Хајнс била уапсена веднаш по пристигнувањето на „Станстед“ под сомнение за напад, криминална штета и загрозување летало, потврди полицијата во Есекс неколку дена по инцидентот на 22 јуни. Тие исто така додадоа дека Хајнс била ослободена со кауција до 30 јули.

Авиокомпанијата исто така ѝ додели доживотна забрана за летање на Хајнс.

„Се надеваме дека овој отрезнувачки инцидент со сериозни последици дава предупредување до другите што мислат дека може да се однесуваат на овој начин“, додаде тој.

Европа

(Видео) Пијан Русин се заканувал дека ќе фрли бебе од трети кат, полицаец успеал да го спаси

Објавено пред

Руски полицаец се качил на балкон низ прозорецот на соседен стан за да спаси петмесечно девојче од нејзиниот татко, кој во пијана состојба се заканувал дека ќе ја фрли ќерка си од третиот кат.

Ужасниот случај на семејно насилство, кој за среќа завршил без жртви, се случил во градот Саранск, 500 километри источно од Москва, пренесе РТ.

Полицијата била повикана на местото на настанот откако пијаниот татко бил забележан како се заканува дека ќе ја фрли својата 5-месечна ќерка од балконот. Дури и ја тресел низ воздухот, држејќи го бебето за нозе.

Полицијата успеала да го скроти човекот од балконот на соседниот стан, кога лидерот на акцијата успеал да влезе во неговиот стан и да го спречи пијаниот маж да ја спроведе неговата намера.

Се покажало дека е 38-годишниот Русин има полициско досие и дека претходно истиот дена ја нападнал мајката на детето и ја исфрлил од станот прекриена во крв.

Прикажи повеќе...

Европа

Илјадници заинтересирани за забава на плажа по повод брегзитот

Објавено пред

Како што се приближува крајниот рок за излез од Велика Британија од ЕУ, илјадници луѓе покажале интерес да учествуваат на проштална забава на плажа во Холандија.

До среда наутро речиси 10.000 луѓе се најавиле преку „Фејсбук“ за да присуствуваат на настанот – гледајќи од лежалките на море додека Велика Британија се буди како затворена институција, а тие продолжуваат да уживаат во холандски чипс, француско вино и германско пиво.

Прикажи повеќе...

Европа

Украинскиот суд нареди поведување постапка против Порошенко и Климкин

Објавено пред

Судот во Киев му нареди на Националното биро за борба против корупција да отвори случај против поранешниот украински претседател Петро Порошенко и поранешниот министер за надворешни работи, Павел Климкин, за злоупотреба на службената должност.

Локалните медиуми соопштија дека името на подносителот на барањето не е објавено, но дека тој доставил пријава за кривичните дела извршени од Порошенко и Климкин, јавува ТАСС.

Барањето било поднесен на 15 јули, а судот наредил случајот да се поведе на 15 август.

Во моментот има голем број постапки против Порошенко, вклучително и за предавство, перење пари, затајување данок.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Обвинителството бара притвор за Јанева, се стекнала со имотна корист од 298.000 денари

Јавното обвинителство бара притвор за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ја прошири истрагата за случајот „Рекет“ и попладнево беше...

Македонија58 минути

Во присуство на Јанева се врши претрес во СЈО

По приведувањето на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, од нејзиниот дом во скопската населба Козле, таа е донесена во просториите...

Македонија1 час

Полицијата ја изнесе Катица Јанева од дома

Полицијата ја изнесе специјалната обвинителка Катица Јанева од нејзиниот дом во Козлe и ја спроведоа до СЈО да извршат претрес...

Топ4 часа

Скопјанец загина при пад на кран кај зградата на ФФМ, оштетени се и две возила

Скопјанец на возраст од 56-години загинал при работен зафат на зградата на ФФМ во попладневните часови на 20 август. Како...

Регион5 часа

Опозицијата во Албанија го обвини Рама дека украл милијарда евра

Лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, во нова видеопорака на социјалната мрежа „Фејсбук“ го обвини албанскиот премиер, Еди Рама, за...

Свет5 часа

Преродба на големата осумка, Трамп и Макрон ја поканија Русија на Г7

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го одобри предлогот на Емануел Макрон да ја покани Русија на самитот Г7 во САД в...

Македонија6 часа

Сончево и топло време со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе...

Регион6 часа

Помпео ѝ се закани на Атина со санкции поради иранскиот танкер

САД ќе преземат сѐ што е можно за да спречат иранскиот танкер да достави нафта во Сирија, изјави американскиот државен...

Македонија7 часа

На Богородица и Табановце се чека до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, информираат од Автомотосојузот на Македонија. На граничните премини...

Hitech17 часа

„Фејсбук“ ќе престане да ве следи на интернет, но ќе мора да го побарате тоа

Социјалната мрежа „Фејсбук“ објави дека ќе ја промени својата досегашна политика и ќе им овозможи на корисниците да ги гледаат...

Македонија1 ден

(Видео) Јанева по распитот за „Рекет“: Сведок сум и не чувствувам вина

Катица Јанева, по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, рече дека таа засега е сведок во случајот „Рекет”. Таа најави дека...

Македонија1 ден

ОЈО отфрли иницијатива на антикорупциската за вработување судски соработник, застарело делото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање на иницијативата за кривично гонење поднесена од Државната...

Македонија1 ден

Спасени две лица што заталкале на Шар Шланина

Полициски службеници спасија двајца браќа на Шар Планина што заталкале упатувајќи се со мотоцикли кон Титов Врв по што планирале...

Македонија1 ден

Почнува трансформацијата на ординациите по општа медицина во ординации по семејна медицина

Специјалистите по семејна медицина од денеска може да почнат постапка за трансформација на своите ординации по општа медицина во ординации...

Македонија1 ден

Изгаснати пожарите кај селата Љубин и Кондово

Локализирани се пожарите што избувнаа вчера кај селата Љубин и Кондово, соопшти полицијата. До пожарот на потегот помеѓу селата Љубин и...

Свет1 ден

Епстејн потпишал тестамент два дена пред самоубиството

Новите судски податоци покажуваат дека милионерот Џефри Епстејн, кој беше вклучен во педофилија, потпишал тестамент само два дена пред самоубиството...

Свет1 ден

Макрон по средбата со Путин: Иднината на Русија е врзана за Европа

По средбата со рускиот претседател Владимир Путин во тврдината Брегансон, францускиот претседател Емануел Макрон истакна дека иднината на Русија е...

Свет1 ден

Коалициската влада на Џузепе Конте пред распаѓање

Италијанскиот премиер Џузепе Конте се очекува, денеска, во 15 часот, по локално време, да поднесе оставка пред Сенатот. Доколку Конте...

Свет1 ден

Британија најави укинување на слободата на движење

Во случај на тврд брегзит или брегзит без договор, на 31 октомври, Велика Британија најави дека ќе ја укине слободата...

Македонија1 ден

На дел од граничните премини задржување до 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, соопшти АМСМ во утринскиот извештај. На граничните премини...

Досие