Контакт

Свет

Авион на „Бангладеш ерлајнс“ се урна на фудбалски терен

Објавено пред

Авион од Бангладеш се урна во непосредна близина на меѓународниот аеродром во Катманду, информира „Индипендент“. Според тековните податоци, во авионот имало 67 патници.

Очевидци на аеродромот велат дека виделе огромен облак од чад над местото каде што се урнало леталото. Портпаролот на аеродромот за локалните медиуми изјавил дека авионот не успеал да слета на пистата и дека се урнал на фудбалски терен во близина на аеродромот. Тој исто така нагласил дека во несреќата има повеќе жртви.

Според податоците со кои располага „Ројтерс“, пак, во авионот имало 67 патници, плус членовите на екипажот.

Европа

Меркел: Уште има време за преговори меѓу ЕУ и Британија

Објавено пред

Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека сé уште има време за преговори меѓу ЕУ и Велика Британија во врска со брегзит.

Меркел рече дека жали за одлуката на Британскиот парламент да го отфрли договорот што премиерката Меј го постигна со лидерите на ЕУ.

„Се разбира, ќе направиме се за да најдеме соодветно решение, но подготвени сме и дури ако не дојде до такво решение“, изјави германската канцеларка за новинарите во Берлин.

Според неа, „се уште има време да се преговара, но ЕУ сега ги чека предлозите на британската премиерка“.

Меј синоќа побара од пратениците во парламентот да гласаат за доверба на владата, откако Долниот дом со мнозинство гласови го отфли договорот за брегзит. Меј по гласањето рече дека владата мора да знае дали и понатаму ја има поддршката на мнозинството во парламентот и побара пратениците од Долнот дом за тоа да се изјаснат уште денеска.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: На Путин секогаш му ја кажувам вистината, дури и кога тоа не му се допаѓа

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за ТАС С, рекол дека Владимир Путин е лидер на голема земја, а тој на мала, но дека рускиот претседател секогаш покажува почит кон Србија.

Србија е верен партнер на Русија, рекол Вучиќ во интервјуто, во пресрет на утршната посета на рускиот претседател на Белград.

„Јас тоа го мислам, тоа го правам, не лажам, можеби на некого не му се допаѓаат моите зборови, но мислам дека сме верен партнер на Русија. Кога ќе му го кажам тоа на претседателот Путин, тогаш ние тоа и ќе го направиме“ рекол Вучиќ.

„И кога ќе им кажам на Вашингтон и на Брисел дека не сакаме да ѝ воведеме санкции на Русија, тоа е вистина и тоа е фер“ нагласил српскиот претседател.

Вучиќ рекол дека рускиот претседател е многу популарен во Србија и дека голем број луѓе, кои со години сакаат да го видат, ќе се соберат само за да го видат.

Прикажи повеќе...

Свет

Откриена уште една мистерија за статуите на Велигденскиот Остров

Објавено пред

Научниците откриле дека древните жители на Велигденскиот Остров точно ги бирале локациите на кои ги граделе познатите џиновски и мистериозни камени статуи.

Стотици големи статуи, познати под називот Моаи, високи до 12 метри и тешки 75 тони, предизвикуваат восхит кај посетителите на Велигденскиот Остров веќе со генерации наназад.

Нивното потекло не е целосно разјаснето, а научниците веќе долго време се прашуваат кој е клучот во изборот на локациите за спомениците, распоредени на различни места низ островот.

Нова студија објавена во списанието PLOS One тврди дека локациите се бирани по близината на извори на свежа вода.

Се верува дека тие биле направени од древните Полинезијци, повеќето меѓу 1250 и 1500 година.

„Кога почнавме да ги испитуваме хидролошките податоци, забележавме дека изворите на свежа вода и локацијата на статуите се тесно поврзани“, вели водечкиот автор на студијата, Карл Липо, антрополог од њујоршкиот универзитет Бингхемтон.

Ова се однесува не само за Моаите лоцирани долж брегот, туку и за оние во внатрешноста на островот.

Каде нема статуи, нема ниту вода за пиење, вели Липо. Вкупно 887 монолитни камени кипови се инвентирани на островот и во музејските збирки. Иако често се нарекуваат „Главите на Велигденскиот Остров“, киповите всушност се со потполно торзо и клечат на колена, а рацете им се положени на стомакот.

Велигденскиот Остров е Полинезиски остров во југоисточниот дел на Тихииот Океан на најјугоисточната точка на Полинезискиот Триаголник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николоски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион2 часа

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Плешевица, се сериозно повредени,...

Македонија2 часа

Путин: Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор претставува политиката на...

Регион3 часа

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести3 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија3 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет3 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет4 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет5 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет5 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет15 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион16 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион17 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет18 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија20 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања21 час

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура22 часа

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија22 часа

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија23 часа

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести23 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие