Контакт

Свет

Австралискиот премиер ги прекина сите планови, ситуацијата е сложена

Објавено пред

Австралискиот премиер, Скот Морисон, ја прекина планираната турнеја низ земјата за да се фокусира на кризата со коронавирус.

Тој оцени дека ситуацијата е многу сложена по избувнувањето на епидемија во домовите за стари луѓе во Мелбурн.

Во Викторија, втората најнаселена земја во Австралија, во последните 24 часа се регистрирани 384 нови случаи, што е помалку од претходниот ден.

Претходниот ден е забележан рекорден број нови пациенти, 532, а здравствените експерти предупредуваат дека ситуацијата е сè уште алармантна, пренесува „Ројтерс“.

„Ситуацијата во домовите за стари лица во државата Викторија е многу сложена. Имаме комбинација на пренесување на вирусот во заедницата. Во Мелбурн вирусот го пронајде својот пат до многу објекти, особено таму каде што луѓето се грижат за стари лица”, рече премиерот во Јанина, Квинсленд, и ја откажа понатамошната турнеја низ земјата.

Премиерот на Викторија, Даниел Ендрјус, рече дека 769 активни случаи биле поврзани со неколку домови за стари лица во Викторија, кои пријавиле девет смртни случаи од понеделник.

Судот им дозволи на вработените во старечки дом, вклучително и медицински сестри, да добијат две недели платен одмор поради пандемијата.

Морисон истакна дека бројот на квалификувани работници во тој сектор е ограничен и дека пандемијата пред нив поставила нови предизвици.

Во меѓувреме, Кралската детска болница во Мелбурн објави дека новороденче, еден член на болницата и двајца родители на интензивна нега се позитивни на коронавирус.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Тројца тинејџери уапсени откако нелегално влегле во Мар-а-Лаго со „калашников“ во ранец

Објавено пред

Три 15-годишни момчиња на Флорида се во притвор откако ненамерно незаконски влегле на имотот Мар-а-Лаго со „калашников“ во ранецот додека се обиделе да избегаат од полицијата, пренесува „Њујорк пост“.

Бизарната сцена се одвивала во петокот околу полноќ кога полицијата во Палм Бич ги забележала тинејџерите паркирани во „хјундаи“ на патот на околу три километри од клубот на американскиот претседател Доналт Трамп, изјавил за претставник на полицијата од Палм Бич за Ен-би-си.

Кога полицијата се приближила до возилото, возачот избегал, иницирајќи куса потера од автомобилот, се вели во извештајот. Тинејџерите на крај го оставиле своето возило во близина на Мар-а-Лаго и, наводно, носеле ранец во кој имало „калашников“ и избегале на имотот.

Клубското обезбедување ја пронашло торбата со пушката и шаржер со 14 куршуми, соопшти полицијата.

Момчињата подоцна биле задржани на имотот. Кога полицаец ја прашал групата за пушката, еден од нив, наводно, му рекол на полицаеот дека ја нашол. Сите тројца сега се соочуваат со обвиненија за нелегално влегување на приватен имот, вооружена провала и за давање отпор при апсење без насилство.

Полицијата вели дека тинејџерите не сфатиле оти се наоѓаат во одморалиштето на американскиот претседател и дека случајно завршиле таму во обидот да го избегнат апсењето. Тинејџерите се задржани во Центарот за проценка на малолетници во Бич Вест Палм. Полицијата не ги објави нивните идентитети.

Прикажи повеќе...

Свет

Локалните власти во Британија добија овластување да ги урнат „контаминираните“ згради

Објавено пред

Во стаписувачко преземање на власта од страна на британската влада локалните совети се подготвени да добијат овластување за уривање згради за кои се смета дека се епицентри на коронавирусот во целата земја, пренесува „Телеграф“.

Објавена минатиот месец – без многу врева – рамката за контролирање на Ковид-19 на Министерството за здравство и социјална заштита утврди серија закони вклучувајќи го и Coronavirus Act 2020, што локалните власти ќе може да ги користат за да спречат разгорување на пандемијата на Ковид-19.

Документот ги информира советите дека според Законот за јавното здравје (контрола на болести) од 1984 година, тие може да побараат од судот да наметне ограничувања или барања за затворање контаминирани простории; затворање јавни места во областа на локалната власт; заплена на средство за транспорт или подвижна структура; дезинфицирање или деконтаминирање на простории; или да нареди да се уништи зграда, транспортер или градба.

Советодавниот документ беше откриен од „Телеграф“, во кој се посочува дека овластувањата може да резултираат со уништување домови за нега, канцеларии, фабрики, па дури и приватни домови, ако сметаат дека е потребно. Возилата за јавен превоз, како што се автобуси и возови, приватни автомобили, па дури и авиони може да бидат предмет на уништување од страна на владата.

Документот исто така им дава овластување на советите да затворат одредени бизниси и места (продавници, кафулиња, спортски сали, центри за рекреација, канцеларии, лаборатории, магацини); да затвора јавни места на отворено (паркови, игралишта, плажи, шеталишта, базени на отворено) и да наложи длабинско чистење на згради или возила поврзани со појавата на коронавирусот.

Локалните овластувања за ограничено движење ќе вклучуваат можност за затворање или ограничување на активностите на училиштата и определување на возраста за учениците кои ќе добијат дозвола да одат на часови. Советите исто така ќе може да ги затворат или ограничуваат јавните настани и собири, како и да затворат бизниси.

Прикажи повеќе...

Регион

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Објавено пред

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања.

Од утре граѓаните на Азербејџан, Белорусија, Канада, Русија, Украина и на Зимбабве може да дојдат во Црна Гора, без ограничувања, пренесува „Вјести“.

Македонија сè уште не е на проширениот список.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион23 минути

Црна Гора го прошири списокот за влез без ограничувања, Македонија повторно ja нема

Црна Гора го прошири списокот на земји чии граѓани имаат право да влезат во земјата без ограничувања. Од утре граѓаните...

Македонија1 час

МЖСПП: Опасниот отпад од Охис ќе биде изнесен од државата кога ќе дозволат временските услови

Винил хлорид мономерот од поранешната фабрика Охис ќе се преточи и ќе се транспортира од државата веднаш штом ќе дозволат...

Македонија2 часа

Кривична пријава против шест полицајци од СВР Скопје

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција –...

Македонија2 часа

Бочварски: Родителите да бидат ослободени од паушалот за градинките за периодот април – август

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, бара од градинките да ги ослободат родителите од плаќањето на паушалот за месеците април,...

Свет4 часа

Во Кина дневно се тестираат 4,8 милиони луѓе на коронавирус

Во Кина се пријавени 37 симптоматски случаи на коронавирус и 20 асимптоматски случаи, според податоците на Националната комисија за здравство на...

Свет5 часа

Во Северна Кореја тестиран првиот сомнителен случај на Ковид-19, резултатот нејасен

Во Северна Кореја е тестиран првиот сомнителен случај на коронавирус, но резултатите не се јасни, изјавил претставникот на СЗО во...

Свет5 часа

(Видео) Либан во тридневна жалост – спасувачите ги пребаруваат урнатините, се очекуваат уште жртви

Либанските спасувачки екипи и денеска продолжија со потрагата по преживеани меѓу урнатините по стравотната експлозија во Бејрут, во која животот...

Свет5 часа

(Видео) Експлозијата во Бејрут трета по моќност во историјата по бомбите во Хирошима и Нагасаки

Експлозијата во Бејрут е трета по моќност во историјата, веднаш по експлозиите на нуклеарните бомби во Хирошима и Нагасаки, вели...

Свет18 часа

Објавени сателитски снимки од Бејрут пред и по експлозијата

Руската вселенска агенција „Роскосмос“ објави сателитски фотографии од пристаништето во Бејрут пред и по вчерашната експлозија. Покрај нив, фотографии објави...

Свет19 часа

Првиот руски авион со мобилна болница полета за Бејрут

Авионот со воздухопловна мобилна болница, лекари и спасувачи полета од регионот Жуковски во Москва кон Бејрут, главниот град на Либан....

Свет19 часа

Само 1,5 милиони Италијанци развиле антитела на ковид-19, што е далеку од колективен умунитет

Речиси 1,5 милиони луѓе во Италија развиле антитела на Ковид-19. Ова го покажуваат резултатите од серолошките тестови спроведени и анализирани...

Регион19 часа

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и...

Свет21 час

Домашен притвор за сите пристанишни службеници во Бејрут

Либанската влада денеска донесе одлука да ги стави во домашен притвор сите пристанишни службеници во Бејрут кои го надгледувале складирањето...

Економија1 ден

РКЕ: Поскапувањето на струјата нема да влијае на зголемување на цената на другите производи

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ги оценува како неточни, неосновани и нестручни наводите дека зголемените цени на електричната...

Македонија1 ден

Шестмина починати и 88 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент...

Топ1 ден

Петмина повредени во две сообраќајни несреќи на патот Охрид – Кичево

Две несреќи се случија утринава на патот Охрид – Кичево, а повредени се пет лица. Пред влезот во Охрид се...

Свет1 ден

СЗО: Нема чудотворен лек за коронавирусот, вакцината би можела да штити неколку месеци

Во време кога експертите од целиот свет работат на пронаоѓање вакцина, кога некои од нив се во последната фаза на...

Македонија1 ден

Министерството за одбрана: Македонските војници во Либан се безбедни

Министерството за одбрана информира дека припадниците на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата на Обединетите нации во Либан, УНИФИЛ,...

Свет1 ден

СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

Според најновите процени на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти. Ова го прави коронавирусот...

Свет1 ден

(Видео) Бејрут ден по експлозијата – болниците преполни, луѓето во шок бараат преживеани под урнатините

Чад сè уште се чувствува во Бејрут по вчерашните експлозии што разнесоа магацин и многубројни објекти на пристаништето. Спасувачите ги...

Досие