Контакт

Свет

Австралискиот премиер ќе се сретне со претставници од државната телевизија

Објавено пред

Австралискиот премиер Скот Морисон изјави дека во вторник ќе се состане со претседателката и извршниот директор на националната телевизија во обид да ги смири тензиите по двете полициски рации против истакнати медиумски организации.

Полицијата минатата недела изврши рација во седиштето на австралиската радиодифузна корпорација (AВС) и домот на уредникот на News Corp, во време кога се водат две истраги за наводно споделување информации од национална безбедност.

Рациите, за кои полицијата соопшти дека се неповрзани, предизвикаа поплаки за напади врз слободата на печатот.

Морисон, кој оттогаш се најде под голем притисок, рече дека ќе ги разгледа сите предлози за подобрување на заштитата на медиумите кога ќе се сретне со претседателката на ABC, Ита Бутроуз, и извршниот директор Дејвид Андерсон.

„Ако има предлози или докази или каква било анализа што открива дека има потреба од понатамошно подобрување на тие закони, тогаш владата е секогаш отворена за тоа“, изјави Морисон за новинарите.

Австралија нема основните заштитни мерки за слободен говор во својот устав. Кога владата ги заостри законите за шпионажа во 2018 година, таа додаде одредба за заштита на информаторите.

Морисон, кој беше во странство за време на полициските рации, не може да си дозволи да го развлече проблемот, велат аналитичарите. Тој сака парламентот да ги одобри ветените даночни намалувања кога законодавците се враќаат по изборите, но некои пратеници сакаат да дадат приоритет на амандманите за заштита на слободата на печатот.

Свет

Во Нов Зеланд граѓаните предале 10.000 парчиња оружје, како компензација добиле 4 милиони долари

Објавено пред

Над 10.000 пушки, делови од оружје и опрема предадоа жителите на Нов Зеланд во првата недела од откупот што го започна државата по масовното убиство во џамијата во Крајстчрч во март, соопшти полицијата.

Законот за реформи во оружјето донесен во април во голем дел го забранува полуавтоматското оружје, деловите што го претвораат оружјето во полуавтоматско, како и некои пушки.

Сопствениците имаат краен рок до 20. декември да го предадат своето оружје, а владата одвои повеќе од 140 милиони долари како фонд за компензација.

Досега повеќе од 2.000 луѓе предале 3.275 парчиња оружје, 7.827 додатоци и опрема, а за возврат властите платиле нешто повеќе од 4 милиони долари, изјави портпарол на полицијата за агенцијата „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Регион

Два земјотреса со јачина од 4,2 степени регистрирани во БиХ

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,2 степени ја погоди областа на општина Чајниче во БиХ, во близина на границата со Црна Гора, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Епицентарот е регистриран на длабочина од два километра, седум километри јужно од Чајниче, на источната граница меѓу БиХ и Црна Гора, објави РТЦГ.

Претходно, потрес исто така од 4,2 степени ја погоди областа на Мармор, помеѓу Сребреник и Тузла.

Прикажи повеќе...

Свет

Граѓаните да се воздржат од криминал додека не залади, апелира полицијата во Масачусетс

Објавено пред

Полицијата од Масачусетс побара од граѓаните да се воздржат од криминал и нелегални активности до понеделник, поради топлотниот бран што го погоди овој дел на САД, објави денеска Си-ен-ен.

„Едноставно премногу е топло за кршење на законот“, изјавија од полицијата во градот Брејнтри во Масачусетс и препорачаa граѓаните да останат во своите домови за време на топлотниот бран односно да ги одложат нелегалните активности за кога ќе биде поладно.

Полицијата препорачува гледање серии, играње видеоигри или вежбање, изразувајќи надеж дека следната средба со престапниците ќе биде најверојатно од понеделник натаму, кога се очекува опаѓање на температурите.

Најмалку шест лица загинаа во топлотниот брано во САД, каде што се забележани температури од 38 Целзиусови степени во Њујорк и Вашингтон.

Топлотниот бран во централниот дел на САД и на атлантскиот брег би требало да трае до недела навечер по локално време.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Граѓаните да се воздржат од криминал додека не залади, апелира полицијата во Масачусетс

Полицијата од Масачусетс побара од граѓаните да се воздржат од криминал и нелегални активности до понеделник, поради топлотниот бран што...

Македонија3 часа

(Видео) Жителите на Аеродром против центар за зависници, бараат тие да се лечат на периферијата

Жители на скопската населба Аеродром излегоа на протест, по иницијативата за преместување на зависниците од центарот во Кисела Вода, во...

Свет3 часа

(Видео) Иран објави снимка од заземањето на британскиот танкер

Иранската револуционерна гарда објави видеоснимки за кои тврдат дека ги покажуваат моментите кога нејзините припадници го заробиле британскиот танкер „Стена...

Свет4 часа

Шест лица починаа поради жешкото време во САД

Најмалку шест лица го загубиле животот поради рекордно високите температури во САД, објави „Гласот на Америка“. Според властите, жртвите се...

Македонија4 часа

Речиси 300 возачи санкционирани во Скопје поради брзо возење и алкохол

Сообраќајната полиција во Скопје, почнувајќи од синоќа, спровела акциски контроли за откривање на возачи кои возат под дејство на алкохол,...

Свет6 часа

(Видео) Нобеловка му зборуваше на Трамп за мртвите родители, а тој ја праша „Каде се тие сега?“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, предизвика бурни реакции на социјалните мрежи поради неговите прашања за време на разговорот со добитничката на...

Свет18 часа

Половина век од првото слетување на Месечината

Во Америка со низа манифестации денеска се одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината на американските астронаути, Нил Армстронг и Баз...

Свет19 часа

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Македонија1 ден

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија1 ден

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија1 ден

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија1 ден

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија1 ден

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион1 ден

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија1 ден

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија2 дена

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија2 дена

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија2 дена

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија2 дена

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија2 дена

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Досие