Контакт

Свет

Австралискиот сенатoр не се повлекува откако ги обвини муслиманите за нападот во Нов Зеланд

Објавено пред

Австралискиот сенатор кој имплицираше дека муслиманите се виновни за нападите врз џамиите во Нов Зеланд стои зад своите забелешки, обвинувајќи ја владата за хипокризија. Повеќе од еден милион луѓе потпишаа петиција за негова оставка, пренесува РТ.

Сенаторот од Квинсленд, Фрејзер Анинг, со пркос ја истрпи лавината од критики и повици за негова оставка поради неговата контроверзна забелешка за масакрот во Крајстчрч. Во изјавата објавена истиот ден кога 50 луѓе беа застрелани од Брентон Тарант, Анинг сугерираше дека трагедијата го истакнала растечкиот страв поради зголеменото присуство на муслиманите во Нов Зеланд.

Иако Анинг го осуди масакрот во својата првична изјава, тоа не го спаси од гневот на поголемиот дел од светот, вклучувајќи го и австралискиот премиер Скот Морисон и политичарите од сите провиниенции.

Масивната онлајн и офлајн реакција што тој ја предизвика кулминираше со физички судир со 17-годишен демонстрант во саботата, кој скрши јајце врз главата на Аннинг, кој му возврати со шлаканица.

Инцидентот со тинејџерот Вилијам Коноли, во меѓувреме, се појави во форма на графит во познатата графити уличка „Хозиер лејн“ во центарот на Мелбурн.

Анинг продолжи да го брани својот став во неделата на специјално закажаната прес-конференци нагласувајќи дека додека медиумите ја искривуваат неговата првична изјава, тој не чувствува потреба да се извини.

„Она што луѓето го извадија од контекст е од истото соопштение за печатот во кое реков дека земјите што дозволуваат голема муслиманска миграција потоа секогаш се сведоци на ескалација на криминалот, насилството и на терористички напади”, рече Аннинг во неделата.

„Што се однесува до мене, тоа е само посочување факти со кои, поради некоја причина, сум вознемирил многу луѓе, вклучувајќи го и премиерот Морисон.”

Анинг го обвини премиерот дека е лицеме рбидејќи не посветува толку големо внимание на маките на христијаните кои се соочуваат со муслимански напаѓачи.

„Во последните 30 дена муслиманите изведоа 122 терористички напади врз невини христијани и други цивили во 21 земја, при што загинаа 859 луѓе. Во однос на тоа, молкот од Морисон и од медиумите е громогласен”.

Аннинг тврди дека ако не ѝ стави крај на муслиманската имиграција, Австралија е на пат да ја доживее судбината на европските земји како Франција, Белгија, Велика Британија, Холандија и Германија, кои се изложени на терористички напади инспирирани од радикалниот ислам.

Прашан дали жали за тајмингот на својата изјава, Анинг рече дека не жали за ништо, а се бранеше и поради физичката реакција кон тинејџерот што го нападна.

„Тој доби шлаканица в лице, нешто што мајка му многу одамна требало да го направи поради неговото лошо однесување”, рече Аннинг.

 

 

Свет

Лавров: Обидите за повторување на обоените револуции во Латинска Америка може да ги зголемат тензиите

Објавено пред

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги осуди обидите за повторување на обоените револуции во земјите од Латинска Америка бидејќи тоа може да ескалира со тензии во регионот, пренесува „Спутник“.

„Што се однесува до моментната состојба во Латинска Америка и на Карибите, забележавме развој на сложени и понекогаш многу повеќенасочни и противречни политички и социо-економски процеси. Обидите што се преземаат во оваа област да се повторат сценаријата на озлогласените обоени револуции може да предизвикаат опасно зголемување на регионалните тензии и, секако, ова не е во интерес на зајакнување на позицијата на Латинска Америка како еден од центрите на новиот мултиполарен свет“, рече Лавров по разговорите со министерот за надворешни работи на Никарагва, Дени Монкада.

Русија верува дека Никарагванците треба да одлучат за судбината на нивната земја и да се спротивстават на секој обид да им се наметнат некакви стратегии за надворешен развој.

„Русија цврсто верува дека никарагванскиот народ мора да одлучи за својата судбина и не прифаќаме обиди да се наметнат рецепти за развој на Никарагва што таа не ги одбрала“, рече Лавров по разговорите со Монкада.

Терминот обоена револуција е широко користен за да се опишат промени – поддржани од Западот – на режими што се случија во некои земји од поранешниот Советски Сојуз и на Балканот во текот на деценијата од 2000 година вклучувајќи ја и украинската портокалова револуција, грузиската розова револуција, српската булдожер-револуција и револуцијата на лалињата во Киргистан.

Прикажи повеќе...

Свет

Палестински политичар на црвениот список на Турција

Објавено пред

Турција го додаде протераниот палестински политичар Мохамед Дахлан на својот црвен список со најбарани осомничени терористи нудејќи награда до 10 милиони лири (1,75 милион долари) за информации што би довеле до негово апсење, пренесе „Ројтерс“.

Издадени се налози за апсење за Дахлан под обвинение дека тој одиграл значајна улога во обидот за државен удар во 2016 година во Турција во обид да го смени уставниот поредок со сила, како и разни обвиненија за шпионажа, наведува турското Министерство за внатрешни работи.

„Ројтерс“ исто така соопшти дека Дахлан неодамна отворено го критикувал турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Прикажи повеќе...

Свет

Унгарија не планира да ја напушти Европската Унија

Објавено пред

Унгарија учествува во дебати за иднината на Европската Унија затоа што е заинтересирана да ја зајакне, а не затоа што ја истражува можноста за нејзино напуштање, изјави унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, за ТАСС.

„Не, тоа се глупости“, одговори тој на прашањето дали има основа за прогнози дека Унгарија може да постави курс кон заминување од ЕУ.

„Се разбира дека не сакаме да ја напуштиме ЕУ. Ние сме заинтересирани за силна Европска Унија и мислиме дека таа мора да се заснова на силни земји членки. За да ја направиме ЕУ повторно силна, учествуваме во тие дебати, кои се за иднината на ЕУ “.

Односите меѓу Унгарија и раководните тела на ЕУ се затегнаа во 2018 година во услови на мигрантската криза. Будимпешта се спротивстави на предложените квоти за бегалци. Европскиот парламент ја обвини Унгарија дека се оддалечува од демократските принципи и го советуваше Советот на ЕУ да ѝ изрече казни.

Наспроти тоа, некои медиуми и експерти излегоа со прогнози во кои се вели дека Унгарија би можела да ја напушти ЕУ следејќи го примерот на Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправиле во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија2 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија5 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија5 часа

Фросина Ременски врши увид во доказите за Меѓународниот сојуз

Пратеничката и потпретседателка на Собранието од СДСМ, Фросина Ременски, пристигна во Обвинителството за организиран криминал и корупција за да направи...

Македонија5 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет7 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет7 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет8 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија19 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет19 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет19 часа

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа20 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет21 час

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт21 час

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија24 часа

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија1 ден

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија1 ден

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Досие