Контакт

Свет

Австралиските држави повторно воведуваат ограничувања

Објавено пред

Двете најгусто населени држави во Австралија повторно воведоа ограничувања поради продолжувањето на рекордниот дневен број заразени во средината на ширењето на омикрон-сојот и притисокот врз веќе преоптоварениот здравствен систем.

Сојузната држава Нов Јужен Велс, дом на една третина од австралиското население од 25 милиони луѓе, соопшти дека повторно го вовела задолжителното носење маски на затворени јавни места и го ограничила бројот на посетители на настаните и ги активирала сертификатите за Ковид-19.

Државата Викторија, која има речиси исто население, исто така повторно го воведе задолжителното носење маски наведувајќи ја потребата да се намали притисокот врз здравствениот систем.

Промените два дена пред Божик ги попречуваат националните планови за постојано повторно отворање по речиси две години карантин бидејќи бројот на заразени од новиот сој во заедницата нагло се зголеми и покрај двојната стапка на вакцинација од повеќе од 90 проценти.

Бројот на хоспитализирани и смртни случаи останува низок, но експлозијата на бројот на заразени создаде ризик од отпуштање на здравствените работници поради позитивни тестови, соопштија властите.

Земјата забележа повеќе од 8.200 нови случаи, убедливо најголемо дневно зголемување од почетокот на пандемијата, од рекордот од 5.600 претходниот ден, главно во Нов Јужен Велс и Викторија.

И покрај големиот пораст на случаите, хоспитализациите сè уште се далеку пониски отколку за време на делта-бранот, со речиси 800 лица во болница од приближно 44.000 активни случаи.

Но, само 37 од нив биле заразени со омикрон, соопшти Министерството за здравство во одговорот на е-поштата. Само еден пациент е на интензивна нега и не се пријавени смртни случаи поради варијантата омикрон.

Дури и во средината на бранот со новиот сој омикрон, Австралија со 273.000 заразени и 2.173 смртни случаи има далеку помал број случаи од многу земји.

Свет

Силен земјотрес со јачина од 5,6 степени на границата меѓу Монголија и Кина

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди пограничниот регион на Монголија и Кина, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Според ЕМСЦ, земјотресот се случил на длабочина од пет километри, пренесува „Ројтерс“.

Британската агенција не соопштува дали има податоци за евентуални жртви, повредени или материјална штета.

Прикажи повеќе...

Свет

Голема трагедија на француските Алпи – животот го загуби петгодишно девојче

Објавено пред

Страшна несреќа се случила на француските Алпи кога 40-годишен маж додека скијал налетал на петгодишното девојче Офелија од Британија и го убил на лице место!

Според британските медиуми, несреќното дете било на патеката за скијање кога на неа налетал маж со голема брзина.

Девојчето, како што е соопштено, немало шанси да преживее поради екстремно тешките повреди, а на пат кон болница починало.

Трагедијата се случила во луксузното одморалиште Флен, кое се наоѓа на околу 80 километри од швајцарскиот град Женева. Малата Офелија живеела со семејството во тој град.

Непосредно пред да го изгуби својот живот, таа скијала со уште четири деца кои стоеле недалеку од инструкторот на самиот раб на патеката.

– Се работи за човек кој очигледно бил добар скијач, волонтирал како пожарникар, но очигледно се движел со голема брзина – рекол обвинителот од блискиот Боневил и открил дека против човекот ќе биде спроведена постапка за убиство, пред се поради загрозување на безбедноста.

Обвинетиот 40-годишен маж ќе добие казна од најмалку пет години затвор, како и парична казна од околу 65.000 евра.

Медиумите јавуваат дека семејството на малата Офелија е во исклучително тешка ситуација и дека моментално работат на изнаоѓање психолошка поддршка за нив, пред да пристигнат назад во Женева.

Инаку, максималната дозволена брзина на делот каде што загина детето е 48 километри на час, но човекот се движел многу побрзо од тоа.

Прикажи повеќе...

Свет

Беспилотни летала над шведските нуклеарни централи – во тек е истрага

Објавено пред

Шведската безбедносна служба поведе истрага во врска со беспилотните летала кои беа видени како прелетуваат над три шведски нуклеарни централи, се наведува во денешното соопштение на службата на оваа земја.

Според агенцијата „Ројтерс“, шведската полиција распоредила патроли и хеликоптери во близина на нуклеарната централа Форсмарк во потрага по дронот што прелетал над тие локации во петокот, но не успеале да го фатат.

Во соопштението се наведува и дека дронот бил голем и способен за работа.

Безбедносната служба во соопштение наведува дека беспилотни летала денеска биле забележани и над другите две шведски нуклеарни централи, во Оскаршамн и Рингхалс.

„Безбедносните закани за Шведска се зголемија со пошироки и подлабоки разузнавачки закани“, се вели во соопштението на Службата за безбедност.

Како што се наведува, околу 30 отсто од вкупното производство на електрична енергија во Шведска доаѓа од три електрани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија5 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија7 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија8 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет9 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт9 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија9 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион10 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет10 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет11 час

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет12 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија21 час

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Досие