Контакт

Свет

Австралиски планинар два дена ползел до спас: „Ја носев скршената нога“

Објавено пред

Австралиски планинар, кој е повреден кога паднал низ водопад висок шест метри, изјавил дека бил принуден да ја „носи“ скршената нога додека два дена ползел до чистинката на која бил спасен.

Нил Паркер (54) бил сам на патување во близина на Бризбејн кога во неделата се лизнал и завршил со скршен зглоб и потколеница, која пукнала на половина, пренесува Би-би-си.

Со оглед на тоа дека во падот го загубил телефонот, одлучил дека најдобар изглед за спас му е да стигне до најблиската чистинка. По дводневна голгота, тој, конечно, стигнал на саканата локација, каде што бил забележан од спасувачи.

„Ползев 1-1,5 метар, па паузирав“, изјавил тој за новинарите во болницата каде што престојува.

„За растојание од три километри, ми требаа цели два дена. Мислев дека никогаш нема да стигнам“, раскажал Паркер.

Тој планирал тридневен излет на локалната планина, но во еден момент камењета под неговите нозе се стркалале и паднал низ водопадот.

Паркер во својата опрема имал завои, кои ги комбинирал со стапови за да ја имобилизира ногата, а имал и лекови против болки и малку храна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

По 26 години во бегство, осомничен за геноцидот во Руанда моли да му се суди во Франција

Објавено пред

На 6 април 1994 година, авионот во кој се наоѓаше претседателот на Руанда, Јувенал Хабјаримана, од племето Хуту, беше соборен од ракета во близина на Кигали, главниот град на Руанда. Хуту-милициите на го искористија тоа како изговор да почнат геноцид против малцинството Тутси, при што загинаа околу 800.000 луѓе, пренесува „Спутник“.

Еден од најбараните осомничени за геноцидот во Руанда, Фелисиен Кабуга (84), ќе дознае денеска дали ќе биде вратен во Африка за да се соочи со судење. Адвокатите на Кабуга, кој беше уапсен во Париз минатиот месец, бараат од обвинителите да му се суди во Франција.

Американскиот Стејт департмент понуди награда од 5 милиони американски долари за лица што ќе обезбедат информации, што ќе доведат до апсење, трансфер или осуда на Кабуга, богат бизнисмен, кој го финансира геноцидот со увоз на 500.000 мачети.

Кабуга беше уапсен во својот дом во близината на Париз на 16 мај по многу години криење и бегство. Судијата во Хаг минатиот месец рече дека на Кабуга треба да му се суди во Трибуналот за воени злосторства во Аруша, Танзанија, според Механизмот за меѓународни кривични трибунали (МИЦТ).

Но, адвокатот на Кабуга, Лоран Бајон, рече дека неговиот клиент треба да биде суден во Франција поради неговата возраст и здравје и ја доведе во прашање непристрасноста на судот во Аруша.

„Ако решите да ја наметнете својата надлежност над француската јурисдикција, со што ќе го ставите во опасност животот на Фелисиен Кабуга, ние ќе ризикуваме да се откажеме од вистината, засекогаш“, им напиша Бајон на обвинителите на МИЦТ.

Апелацискиот суд во Париз денеска ќе донесе одлука за валидноста на налогот за апсење за Кабуга.

По соборувањето на авионот на Хабјаримана во 1994 година, Кабуга наводно помогнал во формирањето на озлогласената милиција Интертахамве, која масакрира десетици илјади Тутси и наводно ја финансирал радиотелевизијата „Либре де Мил Колин“, која објавуваше пропаганда во кои Тутсите се нарекувале „инјензи“ (лебарки).

Речиси милион луѓе беа заклани во текот на 100 дена пред бунтовниците на РТФ, предводени од Тутсите на Пол Кагаме, да ја соборат владата. Кагаме остана претседател на Руанда.

​По геноцидот, Кабуга избегал во Швајцарија, но беше протеран пред да се дознае неговата важност. Тој пристигна во Киншаса и на крајот се упати кон Кенија. Во 1997 година тој избега кога беа уапсени неколку други лидери на протераните Хуту.

Кабуга беше обвинет по седум обвиненија, вклучително и за геноцид, од страна на Меѓународниот кривичен трибунал на ОН за Руанда во 1997 година.

Во 2002 година Кабуга за малку ќе беше уапсен. Еден шпион организирал состанок со него во Најроби, но тој сфатил дека станува збор за стапица и избегал. Шпионот подоцна беше убиен. Во 2007 година германските власти биле блиску до негово апсење во Франкфурт.

Не се знае колку време Кабуга се криел во Франција, која е дом и на вдовицата на претседателот Хабјаримана, Агата, која исто така е обвинета за поттикнување геноцид. Франција отсекогаш одбивала да ја екстрадира г-ѓа Хабјаримана.

​Минатата година д-р Фил Кларк, специјалист за Руанда од Школата за ориентални и африкански студии, изјави за „Спутник“ дека Руанда ја обвинува Франција оти ги поддржувала етничките Хуту-милиции и Интерхамве.

„Франција имаше многу блиски односи со владата на Хабјаримана, што доведе до геноцид. Тој се сметаше за миленик на Франција поради неговата поддршка за влијанието на Франција во централна Африка. Франција го сметаше Хабјаримана за клучен за одржување на франкофонското влијание и стопирање на агресијата на англофонијата на РПФ.

Тие го сметаа РПФ за заговор на Велика Британија и САД за проширување на влијанието на анголофоните во Африка. Обвинението од Руанда е дека Франција била директно вклучена во обуката на милициите Интерхамаве“, рече д-р Кларк.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Британија околу 10.000 повеќе починати од коронавирус од пријавеното?

Објавено пред

Бројот на починати од коронавирус во Велика Британија денеска надмина 50.000, според официјалните податоци до кои дојде „Ројтерс“.

Новите податоци од Шкотска покажуваат дека бројот на починати се зголемил на 50.059 во моменти кога британскиот премиер Борис Џонсон се обиде да ги ублажи рестриктивните мерки, наведува агенцијата.

Податоците на британската агенција за починати се состои од податоци од некролозите во кои се споменува Ковид-19 како причина за смртта во Англија, Велс и Северна Ирска до 22 мај и во Шкотска до 31 мај.

За разлика од податоците кои владата дневно ги соопштува, некролозите во кои се споменува Ковид-19 вклучуваат сомнителни случаи. Податоците на „Ројтерс“ вклучуваат и починати во англиските болници по 23 мај и во Велс и во Северна Ирска.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку 11 загинати и стотици повредени во протестите во САД

Објавено пред

Најмалку единаесет лица загинаа досега за време на протестите и немирите во САД предизвикани од смртта на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд, објави ТВ-каналот КТЛА.

Меѓу жртвите се граѓани на Чикаго (Илиноис), Детроит (Мичиген), Омаха (Небраска), Девенпорт (Ајова), Оукленд (Калифорнија) и Луисвил (Кентаки). Повеќето од нив се Афроамериканци.

Во Оукланд беше застрелан 53-годишнот Афроамериканец Дејв Патрик Андервуд, полицаец од Федералната заштитна служба, а негов колега е сериозно ранет. Во Омаха е убиен 22-годишниот Афроамериканец Џејмс Скорлок кога тој и група на неговите соучесници тепале белец. Нападнатиот човек успеа да пука кон него и да го убие.

Во извештајот се вели дека стотици луѓе се повредени низ САД, но нивниот точен број допрва треба да се брои.

Масовни протести и немири се појавија во многу држави во САД по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, Минесота. Флојд беше осомничен дека користел фалсификувани банкноти. На 26 мај четворица полицајци беа отпуштени, од кои едниот е ставен во притвор и обвинет за убиство без умисла.

Според АП, во текот на изминатите денови повеќе од 9.300 беа приведени во САД во протестите и немири. Тие се обвинети за грабежи, кршење на полицискиот час и блокирање на патиштата. Воведен е полициски час во 40 града во САД, вклучувајќи ги и Вашингтон, Лос Анџелес и Њујорк.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Комисијата предлага карантин во некои општини од четврток вечер до понеделник наутро

Комисијата за заразни болести до Владата ќе достави предлог за повторно враќање на полицискиот час за време на претстојниот продолжен...

Топ1 час

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија2 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија3 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија4 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија5 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет8 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа8 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет8 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет9 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа10 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион21 час

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет22 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет22 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија23 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија1 ден

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија1 ден

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Досие