Контакт

Свет

Австралија: Во Перт пронајдени пет тела, меѓу нив и возрасни и деца

Објавено пред

Австралиската полиција пронашла тела на пет луѓе во предградието на Перт. Пошникот комесар на западно-австралиската полиција Пол Стил, соопштил дека меѓу телата има и возрани и деца.

„Ја истражуваме целата локација. Телата не се идентификувани, знаеме дека се работи и за тела на возрани и на деца“, изјавил Стил.

Регион

Во Словенија регистрирана најголемата дневна бројка на новозаразени за овој месец

Објавено пред

Во Словенија расте бројот на новозаразени од Ковид-19, со 31 нов случај на 1.111 тестирани во последните 24 часа, но нема нови смртни случаи.

Досега, дневното зголемување на бројот на заразени во Словенија ретко надминуваше 20, па се проценува дека најновото зголемување е резултат на враќањето на младите од летните одмори, каде би можеле да се заразат.

Во Словенија досега се инфицирале 2.303 лица, 129 починале, а во моментов има 188 активни случаи, од кои 23 се хоспитализирани, со само двајца на интензивна нега.

Прикажи повеќе...

Свет

Мигрант нападнал полицајци во Рим, се фалел дека судот нема да ништо да му направи

Објавено пред

Мигрант кој бил уапсен откако ја нападнал полицијата во Рим, продолжил да им се  заканува на полицајците додека бил во притвор  и се фалел дека судиите нема да му направат ништо, пренесува „Ил Џорнале“.

Полицијата го уапси 36-годишниот Африканец во понеделникот вечерта откако била повикана во областа Сан Лоренцо каде што мигрантот фрлал шишиња во јавен парк. Кога пристигнала полицијата, мигрантот станал агресивен и нападнал еден од полицајците, извикувајќи: „Ќе те убијам со сопствени раце. Ќе те уништам“.

Потоа мигрантот се стрчал кон една продавница, но полицијата го запрела, го ставила под контрола користејќи бибер-спреј и го ставила во притвор. Додека се наоѓач во полицискиот автомобил, Африканецот продолжил да биде агресивен и им се заканувал на полицајците, велејќи: „Судијата утре нема да ми направи ништо и јас ќе ве чекам надвор“.

Според весникот, мигрантот веќе ѝ е добро познат на локалната полиција и има долг список на кривични пријави. Полицаецот што бил нападнат бил лекуван во локалната болница поради неговите повреди и добил десет дена отсуство.

Во меѓувреме, друг африкански мигрант бил уапсен за насилство оваа недела во Катанија откако со стаклено шише нападнал турист во Торино.

Гамбиецот, кој нелегално дошол во Италија, се обидел да изнуди пари од туристот земајќи му ги очилата и барајќи му пари за да му ги врати. Кога туристот го одбил, 28-годишниот Гамбијанец го удрил неколку пати во лицето со стаклено шише, нанесувајќи му длабоки исеченици. Подоцна полицијата го пронашла и уапсила Гамбиецот, а полицајците откриле дека  само неколку дена пред тоа тој бил уапсен за истото дело.

Случајот доаѓа само неколку дена откако беше откриено дека неколку мигранти отпатувале во град на италијанската ривиера, користејќи го владиниот „бонус за одмор“, за да ограбуваат и напаѓаат туристи.

Прикажи повеќе...

Свет

Статуи во француска црква уништени по повторените вандалски напади

Објавено пред

Три статуи се целосно или делумно уништени во црквата Сен-Андре во француската општина Ниорт откако црквата во последните неколку недели била цел на најмалку три напади, пренесува „Ла нувеј републик“.

Црквата била принудена да ги затвори своите врати до крајот на август или евентуално уште подолго поради вандалските напади. За време на викендот биле уништени неколку статуи, вклучително и статуа на Исус како бебе во рацете на Сент Ентони, која беше распарчена на илјада парчиња.

Според извештајот од „Ла нувеј републик“, неколку парчиња од статуата биле ставени во канта за отпадоци во близина, а парохијата поднела тужба до локалната полиција за нападите.

Изградена во 11 век, црквата била проширена пред да биде уништена од локалните демонстранти во 1588 година. Подоцна била повторно изградена од кралот Луј XIV. По француската револуција била запуштена, а била обновена за време на втората француска империја под Наполеон III.

Нападите врз црквата се последни во бранот антихристијански напади во Франција во последните неколку години, од кои во најскорешниот беше запалена катедралата во Нант од 39-годишен мигрант од Руанда.

Мигрантот волонтирал во катедралата неколку години пред пожарот и бил еден од ретките доброволци на кој му биле дадели клучевите од објектот.

Еден лански извештајо сугерира дека меѓу 2016 и 2018 година имало илјадници случаи на напади врз француски цркви, при што земјата сведочела просечно на три антихристијански напади на ден.

Елен Фантини, директор на виенската Опсерваторија за нетолеранција и дискриминација врз христијаните во Европа (ОИДАЦЕ), минатиот месец рече дека меѓу 2008 и 2019 година Франција забележала пораст од 285 отсто во антихристијанските инциденти.

Во извештајот на ОИДАЦЕ во 2019 година се наведува дека има пораст на бројот на цркви, христијански симболи и гробиштата низ цела Европа кои се вандализирани, уништени и изгорени, споредено со претходните години.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре во 12 часот, мандатот за состав на Владата на Република Северна Македонија ќе му го довери...

Македонија41 минута

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернатива нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија2 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а пак Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да...

Македонија2 часа

Засега нема воведување на ПЦР тестови за граѓаните кои транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓанитекои транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни...

Македонија2 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ3 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија4 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет4 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија5 часа

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија5 часа

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет6 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет6 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет7 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија7 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија22 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија22 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа22 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија22 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија23 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија1 ден

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Досие