Контакт

Свет

Австралија и Нов Зеланд: Сѐ уште е рано за ублажување на мерките

Објавено пред

Нов Зеланд и Австралија, познати по раните знаци на успех во борбата против ширењето на коронавирусот, објавија дека е премногу рано да се почне со ублажување на правилата за социјална дистанца или за кревање на економијата.

Стапката на заразени случаи значително се намали во двете земји, без да се оптоварува капацитетот на нивните здравствени системи.

Нов Зеланд наметна широкораспространет карантин, а Австралија исто така строго ограничи многу активности.

Нов Зеланд објави петти смртен случај на коронавирус, но бројот на заболени во земјата од 5 милиони се зголеми само 15 лица. Во Нов Зеланд сега се потврдени вкупно 1.064 заразени лица.

Според австралиското Министерство за здравство, бројот на заразени во понеделникот се зголемил за 33 случаи, најбавната стапка во месецот, и помалку од една десетина од заразените пред две недели.

Австралија досега пријави 6.322 случаја на заразени и 61 смртен случај.

Министерот за здравство, Грег Хант, изјави дека е премногу рано да се олеснат ограничувањата и покрај надолната крива на заразените.

„Сега е време да се движиме во истата насока, да продолжиме со изолација и социјална дистанца“, рече Хант во телевизиското обраќање. „Тоа овозможи вистинско намалување на стапката на раст“, ​​додаде тој.

Австралија постави најстрог карантин за време на велигденските празници. Хеликоптерите и полициските контролни пунктови ги спречуваат луѓето да не ги кршат патните забрани или правилата за јавно собирање.

Премиерот на Нов Зеланд, Јакинда Ардерн, изјави дека одлуката дали ќе се продолжи со карантинот и вонредната состојба, објавена на крајот на март, ќе биде донесена на 20 април.

Свет

Сеул: Севернокорејски војници убија и запалија јужнокорејски службеник

Објавено пред

Севернокорејската војска уби и запали јужнокорејски службеник кој исчезнал во граничните води, за кој се сомнева дека се обидел да побегне на Север, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана, осудувајќи го бруталниот чин.

Министерството тврди дека севернокорејските војници убиле човек кој исчезнал од патролен брод недалеку од границата, а потоа го полеале со бензин и го запалиле.

Тоа, како што се наведува, е заклучено врз основа на „разни разузнавачки податоци“, пренесува „Би-би-си“.

Пјонгјанг не ги коментираше наводите.

Сеул наведува дека службеникот работел во одделот за риболов и дека бил на патролен брод на 10 километри од границата со Север.

Во соопштението на Министерството се вели дека 47-годишниот службеник ги оставил чевлите во чамецот и дека носел елек за спасување.

Се тврди дека севернокорејските војници подоцна го пронашле и го испрашувале и дека висок функционер наредил да биде погубен.

Претставник на јужнокорејското Министерство за одбрана изјави дека војниците со гас-маски потоа го запалиле телото, додавајќи дека се верува дека тоа е мерка против коронавирусот.

Министерството нагласи дека остро го осудува бруталниот чин и го повика Пјонгјанг да даде објаснување и да ги казни одговорните.

Северна Кореја ги засили граничните контроли за да го спречи влегувањето на коронавирусот во земјата и се верува дека тоа подразбира и дозвола за убиство.

Прикажи повеќе...

Европа

Германија ја шири „црната“ листа

Објавено пред

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус и ги предупреди своите граѓани да не патуваат таму.

На таа листа се и округот Лика-Сењ во Хрватска и регионот Нотрањско-крашки во Словенија, пренесува хрватскиот портал Индекс. Нови на тој список кој е објавен денеска се Чешка и некои други региони на Франција и Португалија, пренесува Ројтерс.

Според Министерството за надворешни работи, германските граѓани се предупредуваат да не патуваат во Чешка, освен во регионите на Устецки и Моравија-Шлезија, во француските региони на долината на Лоара, Бретања и Нормандија и пошироката област на португалскиот главен град Лисабон.

Германија предупредува на опасноста од патување во области каде што бројот на заразени неделно надминува 50 на 100.000 жители.

Големи делови на Франција, вклучително и Париз, се ставени на списокот на области во коишто се предупредува да не се патува.

Прикажи повеќе...

Европа

САД не го признаваат Лукашенко за претседател на Белорусија

Објавено пред

САД сметаат дека Александар Лукашенко е нелегално избран претседател на Белорусија, изјави претставник на Стејт департментот за РИА Новости.

Официјалниот претставник рече дека изборите на 9 август не биле ниту слободни ниту фер.

„Објавените резултати беа измислени и не го одразуваа легитимитетот. САД не можат да го сметаат Александар Лукашенко за легитимно избран лидер на земјата“, рече портпаролот на Стејт департментот, коментирајќи ја инаугурација на Лукашенко.

Лукашенко ја презеде должноста претседател на Белорусија вчера, а инаугурацијата се одржа во Палатата на независноста, објавија белоруските медиуми.

На 9 август се одржаа претседателски избори во Белорусија, на кои, според Централната изборна комисија, победи Александар Лукашенко со 80,1 процент од гласовите. Сепак, после тоа започнаа масовни протести затоа што опозицијата смета дека изборите биле украдени.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа17 минути

Германија ја шири „црната“ листа

Германија стави региони од 11 европски земји на списокот со ризични области поради бројот на луѓе кои страдаат од коронавирус...

Европа1 час

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија2 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменици министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше замениците-министри во Владата. Башким Хасани, е избран за заменик...

Европа2 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет3 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет13 часа

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски: Бараме да предложиме независен јавен обвинител за борба против мафијата

„Правдата во Македонија е нападната. Селективната правда денеска во Македонија е неправда. Имаме невини луѓе во затвори, луѓе што страдаат...

Свет14 часа

Нов Зеланд укина поголем дел од рестрикциите против пандемијата

Маските за лице повеќе не се задолжителни во поголем дел од Нов Зеланд бидејќи случаите на Ковид-19 продолжуваат да опаѓаат....

Свет16 часа

(Видео) Евакуирана Ајфеловата кула поради закана за бомба

Ајфеловата кула во Париз е евакуирана поради телефонски повик дека е поставена бомба, а целата област околу обележјето е блокирана....

Свет17 часа

Хајко Мас во карантин

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, од денеска е во карантин по утврдувањето дека еден од неговите телохранители има...

Македонија17 часа

Владата даде согласност – во 169 училишта може да има настава со физичко присуство

Владата на својата 5. седница, одржана на 22 септември, го усвои и извештајот за работата на Комисијата за разгледување поднесени...

Македонија17 часа

(Видео) Пендаровски: Овој вител на кризи и закани генерира страв, потребна е солидарност меѓу државите

„Чест ми што имам можност првпат да се обратам од името на Република Северна Македонија на овој глобален форум, кој...

Македонија19 часа

Нови 183 заболени и петмина починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Македонија19 часа

Спотовите на ВМРО-ДПМНЕ со ликот на Русковска предизвикале болка и анксиозност кај обвинителката

Изборните спотови со ликот на Вилма Русковска кои се емитуваа по нарачка на ВМРО-ДПМНЕ предизвикале душевна болка и анксиозност кај...

Регион19 часа

Трите коалиции го поддржаа Кривокапиќ за мандатар на новата влада во Црна Гора

Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар за состав на новата влада во Црна Гора, одлучија пратениците на трите коалиции, пренесуваат црногорските...

Македонија20 часа

Бошковски од Инфективна: „Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично“

Состојбата ми е подобра, се чувствувам одлично, вели лидерот на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошковски, по информацијата дека синоќа...

Македонија20 часа

Поради несослушани сведоци, одбиени докази и толкувани снимки, Миланов смета дека Јанакиески е жртва во „Насилство во Центар“

Ако се суди според казнената политиката не би требало да има ништо повеќе од условни казни, а Миле Јанакиески е...

Свет21 час

Путин: Во Русија наскоро ќе биде регистрирана уште една вакцина против коронавирус

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека наскоро ќе биде регистрирана втората руска вакцина против коронавирусот. „Наскоро ќе биде регистрирана друга...

Македонија21 час

Извештај на ИЈЗ: Пораст на бројот на новозаразени и починати за една недела

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември, регистрирани се вкупно...

Македонија22 часа

Родителите кои беа ослободени со мерките и хронично болните се враќаат на работа

Од денеска, со одлука на Владата, дел од групите кои целосно беа ослободени од работа поради состојбата со коронавирусот, се...

Досие