Контакт

Свет

Австралија нема да прима странски туристи до 2022 година поради коронавирусот

Објавено пред

Австралискиот премиер, Скот Морисон, изјави дека земјата ќе примa странски туристи само од следната година.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи за австралискиот Канал 7, Морисон зборуваше за приоритетите и отворањето на границите кои беа затворени од март 2020 година.

„Ако сте биле вакцинирани двапати во странство и престојувате во Австралија, ако сте австралиски државјанин и ако сте член на семејството, можете да патувате“, рече Морисон.

Странските туристи не се на листата на приоритети и тие ќе можат да влезат во Австралија од 2022 година.

Како што рече, следниот приоритет се оние кои доаѓаат во Австралија на образование.

Во Австралија, процентот на целосно вакцинирани се очекува да достигне 80 проценти до крајот на октомври.

Во моментов 57,4 проценти од граѓаните ја имаат завршено вакцинацијата, а 79,9 проценти добиле барем една доза.

И покрај строгите мерки преземени од 25 јануари 2020 година, кога коронавирусот за првпат беше регистриран во Австралија, вкупно 115.859 луѓе биле позитивни на Ковид-19, а 1.355 починале како резултат на инфекцијата.

Во моментов во Австралија се регистрирани 23.354 активни случаи, а 298 од 1.535 хоспитализирани пациенти се на одделенијата за интензивна нега.

Свет

(Видео) Маж од САД држел во шупа и силувал 13-годишно девојче, го намамил преку интернет

Објавено пред

Исчезнaто 13-годишно девојче од Далас било пронајдено заклучено во барака оддалечена повеќе од 1.500 километри во Северна Каролина, откако била киднапирана и силувана од маж што го запознала на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Девојчето е пронајдено во Лексингтон, на околу еден час возење североисточно од Шарлот, се вели во соопштението на шерифот на округот Дејвидсон, пренесе Си-Ен-Ен.

Канцеларијата на шерифот соопшти дека во петокот вечерта биле контактирани од специјален агент на ФБИ во Тексас за случајот. ФБИ во соработка со полицијата во Далас утврдиле дека возрасен маж разговарал со детето преку Интернет. Содржината на тие разговори била конзистентна со намамување за средба, соопшти канцеларијата на шерифот.

Камерите во близина на домот на тинејџерката снимиле возило регистрирано на човек од округот Дејвидсон.

Девојчето бил затворено во надворешен објект, во сопственост на осомничениот – се вели во соопштението на шерифот.

Инспекторите ја отвориле бараката и го пронашле детето. Таа била однесена во болница за да биде прегледана, а подоцна се вратила дома во Тексас. Осомничениот, 34-годишниот Хорхе Иван Сантос Камачо, е уапсен и се соочува со осум точки од обвинението, меѓу кои и киднапирање и силување на дете. Тој е задржан во притвор во округот Дејвидсон.

Прикажи повеќе...

Свет

Маж во Хамбург уби човек со огнено оружје, а потоа се самоуби

Објавено пред

Двајца мажи се убиени во престрелка доцна вчера во германскиот град Хамбург, соопшти денеска јавното обвинителство. Еден од загинатите е осомничен за пукањето, се додава.

dobivaj vesti na viber

– Се чини дека мажот испукал неколку истрели, убивајќи друг маж, а потоа се застрелал, изјави портпаролката на јавното обвинителство во Хамбург.

Полицијата ја продолжува истрагата.

Прикажи повеќе...

Свет

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Објавено пред

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот Пер Лашез во Париз, каде што се погребани десетици познати личности. На Личаковского почиваат истакнати личности како поетот Иван Франко и илјадници војници загинати во Првата и Втората светска војна.

dobivaj vesti na viber

Од рускиот напад на Украина пред повеќе од една година, се појавија редови нови гробници. Препознатливи се по морето од сино-жолти украински знамиња и црвено-црни националистички транспаренти.

Ожалостените оставаат полнети играчки, цигари и шолји кафе на гробовите на своите најблиски. Поневообичаени изрази на љубов и тага вклучуваат детски цртежи, грамофонски плочи, топчиња за голф и шишиња пиво.

Набргу по почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, властите почнаа да ги закопуваат паднатите војници на тие гробишта. – Но, областа наменета за воени погребувања брзо се наполни, велиградскиот функционер Олег Пидписецки.

Властите потоа почнаа да положуваат украински војници на нова локација, која е веднаш до гробиштата Личакив. Речиси секој ден има погреби на новите гробишта. Се вика Марсова полјана, а веќе има околу 350 гробови.

„Никој не знаеше колку е критична ситуацијата“, изјави Пидписецки за АФП. „Некој мислеше дека војната ќе заврши за еден месец, два, три, шест месеци. За жал, војната само стана поголема“, додаде тој.

Олег, еден од ожалостените, дошол да го посети гробот на својот пријател и загубите ги опишал како „ненадоместливи“.

„Победата ќе биде наша, се разбира, но ова е цената што ја плаќаме. И тоа не е крајот“, вели 55-годишникот. „Овие луѓе ги дадоа своите животи за нас“, рече Олег, кој жали за загубата на својот 45-годишен пријател и имењак.

Тој рече дека неговиот пријател, татко на две деца, доброволно заминал на фронтот. „За жал, сега ништо не може да се направи. Илјадници Руси нема да го заменат мојот Олег“, огорчено вели тој.

Киев не го открива бројот на воените жртви, но западните власти велат дека повеќе од 100.000 Украинци се убиени или ранети.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет45 минути

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија1 час

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Регион2 часа

Денес почнува примената на Шенгенските правила на хрватските аеродроми

Аеродромите во Хрватска се подготвени да ги применат шенгенските правила, кои започнаа на полноќ. Не очекуваат гужва или застој на...

Свет2 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија2 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија3 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет15 часа

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет16 часа

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ17 часа

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ18 часа

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија19 часа

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија20 часа

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...

Македонија21 час

СДСМ е уверен дека сите пратеници од мнозинството ќе ги поддржат уставните измени

Броењето пратеници на Христијан Мицкоски му е многу слаба страна. Тоа го покажал неколку пати досега, реагира СДСМ по обвинувањата...

Македонија22 часа

Спасовски: Истражуваме како затвореници можеле да копаат тунел во Идризово и дали има учество од затворските служби

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска изјави дека се преземаат опсежни истражни мерки за расветлување на случајот за обид...

Македонија22 часа

Дали Ковачевски на состанок барал од пратениците потпис за уставните измени? – Митева тврди дека во партијата е тензично

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека премиерот, Димитар Ковачевски и генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ не можеле да ја контролираат пратеничката група...

Македонија23 часа

„Огнените“ објавија листа на разрешени функционери од ДУИ, тврдат дека ги разрешил Груби

Возот на Артан Груби и директната закана за политичка елиминација на сите што мислат поинаку во ДУИ, беше изведен на...

Македонија1 ден

Хајредини до Агелер: Прашајте во Њујорк кои политичари од Македонија примиле милиони евра мито од Дојче Телеком

Поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини на „Фејсбук“ ја повика американската амбасадорка Анџела Агелер да обелодени информации во врска со...

Свет1 ден

(Видео) Макрон кришум си го извади скапиот часовник додека зборуваше за работничкиот минималец

Францускиот претседател Емануел Макрон, пред неколку дена ја бранеше својата пензиска реформа на францускиот ТВ канал ТФ1, каде се обиде...

Македонија1 ден

Часовникот се поместува вечерва, почнува летно сметање на времето

Со поместување еден час нанапред во недела рано наутро започнува летното сметање на времето кое ќе трае до 29 октомври....