Контакт

Свет

Австралија пријави случај на повторна инфекција со коронавирус

Објавено пред

Австралиските власти пријавија редок случај на Ковид-19 во Мелбурн, Викторија, станува збор за лице кое било позитивно тестирано во јули.

Дан Ендрјус, премиерот на државата Викторија, која беше најтешко погодена од коронавирусот во земјата, рече дека стручниот совет одлучил случајот да се обележи како повторна инфекција, а не како остатоци од вирусот од јули.

Тој рече дека таквата класификација се должи повеќе на голема претпазливост отколку на потврдени докази. Ендрјус додаде дека очекува да се изврши дополнително тестирање на тој случај со цел да се постигнат конечните резултати.

Мелбурн е во карантин од почетокот на јули, но ограничувањата во тој град, втор по големина во Австралија, се намалуваат оваа недела, бидејќи се намали дневниот број на новозаразени.

Денес во државата Викторија се пријавени три нови случаи на инфекција со коронавирус. Вториот бран на инфекција беше на врвот во таа земја на почетокот на август, кога бројот на новозаразени лица достигна 725 на ден.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Повеќе од 200 демонстранти уапсени на протестите во Минск

Објавено пред

Повеќе од 200 демонстранти беа приведени вчера во Минск и другите белоруски градови за време на протестите на кои бараа заминување на Александар Лукашенко и распишување на нови избори, соопштија белоруските групи за човекови права.

Десетици луѓе биле приведени додека се собирале на повеќе места околу Минск, извикувајќи „Да живее Белорусија“ и веејќи црвено-бело белоруско знаме.Пред метро-станицата во центарот на Минск, полицијата користела шок гранати за да ја растера толпата, а колони на воени возила биле забележани во повеќе делови на градот.

Групата за заштита на правата, Вјасна, објави дека полицијата од 16 ноември привела најмалку 70 лица.Протестите во Белорусија траат од спорните претседателски избори на 9 август, на кои Лукашенко тврди дека го освоил шестиот последователен мандат.Опозицијата наведува дека изборите биле украдени, а илјадници демонстранти излегуваат на улиците веќе неколку месеци.Полицијата одговори со репресивни мерки и апсење на демонстранти.Изборите во Белорусија ги оспорува и меѓународната заедница, а Европската Унија воведе санкции за белоруските функционери и компании поради репресијата на демонстрантите.

Прикажи повеќе...

Свет

Пријавени повеќе од 44.000 нови случаи на Ковид-19 во Индија

Објавено пред

Индија забележа 44.059 нови случаи на инфекција со коронавирус, со што досега во земјата се заразени вкупно 9,14 милиони луѓе, според последните податоци на Министерството за здравство.

Индија е на второ место во светот по бројот на инфекции со Ковид-19, по САД, иако дневната стапка на раст на Индија опадна откако го достигна врвот во септември.

Според последните податоци на Ројтерс, дневниот број на нови случаи повеќе од две недели е скоро 50 илјади. Бројот на смртни случаи од Ковид-19 се зголеми за 511, според Министерството за здравство, со што вкупната бројка на смртни случаи од коронавирус во земјата е 133.738.

Прикажи повеќе...

Европа

Шпанија во јануари ќе почне со програма за вакцинација против коронавирусот

Објавено пред

Стратегијата на Шпанија за борба против пандемијата со Ковид-19 дава резултати, рече шпанскиот премиер, Педро Санчез, за време на презентацијата на планот за вакцинација во земјата во 2021 година.

Шпанија има 400 заразени на 100.000 жители во последните 14 дена, наспроти 530 на почетокот на овој месец, рече Санчез по дводневниот виртуелен самит Г20.

Ова е доказ дека резултатите се произлезени од вонредната состојба прогласена минатиот месец, што им дозволи на регионалните власти да преземат низа мерки.

Санчез вели дека Шпанија успеала да го намали бројот на пациенти без да наметне втор карантин, како што беше случај во другите европски земји.

Тој го претстави владиниот план за вакцинирање на голем дел од своите 47 милиони жители до средината на 2021 година.

Кампањата за вакцинација е предвидено да започне во јануари, на 13.000 места во земјата.

„Пред нас се уште тешки месеци, но знаеме во која насока се движиме“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет49 минути

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе, кога непознат маж ги нападна...

Свет1 час

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат скоро две милијарди дози вакцина за Ковид-19 следната година, објави Агенцијата за деца на ООН.УНИЦЕФ...

Свет12 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија13 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија13 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет13 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет14 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион16 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија17 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија19 часа

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Македонија19 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на Филипче и лампиони на Шилегов

ВМРО-ДПМНЕ му подари бел мантил на министерот за здравство, Венко Филипче, и лампиони за градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов,...

Македонија20 часа

Пендаровски: Негацијата на јазикот и културата е ништење на националната припадност

Јазикот и културата се фундаменти на секој народ и нивната негација значи обид за ништење на националната припадност, вели претседателот...

Македонија21 час

Каракачанов: Скопје сака да ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање...

Македонија22 часа

Хоспитализирани уште 35 пациенти во ковид-центрите во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 35 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 474...

Македонија23 часа

Заев за Денот на албанската азбука: Градиме општество со почит кон етничките разлики

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и унапредување на етничката и културната разноличност,...

Свет23 часа

Трамп загуби на суд во Пенсилванија, републиканците бараат да го признае поразот

По новиот пораз во судот во Пенсилванија, американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со зголемен притисок од републиканците да се...

Европа24 часа

СЗО: Европа ќе се соочи со трет бран на почетокот на годината, ако владите не спречат ширење

Специјалниот претставник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 предвиде трет бран пандемија во Европа на почетокот на 2021 година,...

Македонија2 дена

Ангелов: Ја разгледавме потребата од учество на Армијата за обезбедување на болниците

На денешниот состанок на Кризниот штаб била разгледана потребата од учество на Армијата во обезбедување на здравствените објекти, за што...

Македонија2 дена

Регистрирани 1.182 нови случаи на Ковид 19, починаа 25 лица

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-544, Куманово-48, Штип-31,...

Македонија2 дена

Ковачев по изјавата на Пендаровски: Нивото продолжува да ви паѓа

„Нивото продолжува да ви паѓа“, реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, откако македонскиот претседател, Стево Пендаровски вчера изјави дека со политиката на...

Досие