Контакт

Свет

Австралија ќе отпушти најмалку 10 војници за убиството на авганистанските цивили

Објавено пред

Австралиските воени власти почнаа постапка за отпуштање најмалку 10 припадници на елитните одреди на специјалните единици вклучени во убиството на 39 авганистански цивили, пренесува „Ројтерс“.

Како што наведуваат локалните медиуми, припадниците на специјалните сили, кои учествувале во воените злосторства во Авганистан како сведоци или како директни учесници во злосторствата, примиле известување за откажување на договорот во Министерството за одбрана.

„Министерството за одбрана може да потврди дека почнало правна постапка против одреден број припадници на австралиските одбранбени сили во согласност со законот и нашата одбранбена политика“, се наведува во соопштението.

Минатата недела австралиските власти ги објавија деталите за истрагата за најмалку 39 инциденти и убиства од страна на 19 поранеши и актуелни припадници на нивните специјални единици во Авганистан, чиј идентитет не е обелоденет.

Извештајот за Бретон, нарачан од генералниот инспектор на австралиските одбранбени сили, откри веродостојни информации дека австралиските војници убиле цивили и затвореници во Авганистан.

Во извештајот се вели дека 25 члена на сегашниот или поранешниот персонал биле вклучени во сериозни кривични дела или извршувале прекршоци или биле вмешани во инцидентите.

Минатата недела шефот на австралиските одбранбени сили, генерал Ангус Кембел, побара прошка од Авганистанците, при што ги сподели застрашувачките детали од истрагата.

„На народот во Авганистан, во име на австралиските одбранбени сили, искрено и безрезервно им се извинувам за какво било злосторство од страна на австралиските војници. Разговарав директно со мојот авганистански колега, генерал Јасин Зија, за да му ја пренесам оваа порака“, рече тој.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Научниците од Оксфорд подготвуваат вакцина против новите видови коронавирус

Објавено пред

Научниците од Универзитетот во Оксфорд се подготвуваат што поскоро да произведат нови верзии на вакцина, кои ќе можат да се борат со уште позаразни видови коронавирус.

Тимот кој стои зад вакцината од Оксфорд и „Астра зенека“ спроведува студии за адаптирање на технологијата за производство на нови верзии на вакцината, пишува британски „Телеграф“.

Портпаролот на универзитетот рече дека Оксфорд внимателно го следи влијанието на откриените нови видови коронавирус во Велика Британија, Јужна Африка и Бразил врз имунитетот обезбеден од нивната вакцина и ги проценува процесите потребни за адаптација на вакцините што е можно побрзо во борбата против мутациите на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Регион

Силен земјотрес го погоди грчкиот остров Самос

Објавено пред

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала го погоди Самос, грчки остров во Егејско Море.

Епицентарот на земјотресот е 266 километри источно од Атина, на море, 15 километри северно од Самос, пренесе агенцијата АНА.

Засега нема извештаи за штети или земјотреси.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Тројца американски војници загинаа при пад на хеликоптер во Њујорк

Објавено пред

Тројца припадници на Националната гарда загинаа синоќа кога нивниот хеликоптер на тренинг лет падна во поле во западниот дел на американската сојузна држава Њујорк.

Авионот UH-60 Black Hawk, за медицинска евакуација, се урна околу 18:30 часот по локално време вчера во Медон, јужно од Рочестер, соопштија официјалните лица.

Се испитуваат околностите на несреќата, а во истрагата ќе учествува и Федералната управа за авијација.

Хеликоптерот полетал од воен објект во близина на меѓународниот аеродром Рочестер.

Гувернерот на државата Њујорк Ендрју Куомо изјави дека знамињата на државните згради ќе бидат спуштени на половина копје денес во чест на паднатите војници.

Шерифот од округот Монро на прес-конференција рече дека сведоците кои се јавиле во службите за итна помош пријавиле дека слушнале нешто како наизменичен звук на моторот и дека хеликоптерот летал многу ниско. Шерифот рече дека во несреќата нема преживеани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет54 минути

По 10 години, демократите ја презедоа контролата и над Сенатот на САД

Тројца нови американски сенатори вчера положија заклетва, непосредно по преземањето на претседателската функција на Џозеф Бајден, давајќи ѝ на Демократската...

Македонија2 часа

Угостителските објекти од денеска ќе работат до 21 часот

Рестораните и другите угостителски објекти од денеска наместо до 18 ќе работат до 21 часот. Согласно одлуката на Владата, рестораните...

Свет13 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет14 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет16 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија16 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт17 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија17 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија18 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет19 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија19 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија19 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет22 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет23 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија24 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ24 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет1 ден

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет1 ден

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија1 ден

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет2 дена

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Досие